5 zastosowań Miłorzębu japońskiego

0
1874
5 zastosowań Miłorzębu japońskiego

Miłorząb dwuklapowy (z łac. Ginkgo biloba ) nazywany również Miłorzębem chińskim, japońskim oraz dwudzielnym to gatunek drzewa, który ze względu na swoje działanie, znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie. Roślina ta historycznie pochodzi z Chin. Czasami używana nazwa miłorząb japoński jest myląca, gdyż gatunek ten nie występuje naturalnie w Japonii. Nazwa ta przyjęła się, gdyż z tego kraju drzewo to po raz pierwszy zostało przetransportowane do Europy i wtedy na stałe osiedliło się na naszym kontynencie. Ciekawostką jest, że wiele odmian miłorzębu otrzymało nazwy władców polskich. Wśród nich możemy znaleźć odmiany takie jak: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki czy Stefan Batory.

  1. Pamięć i koncentracja

Miłorząb japoński to drzewo bogate w m.in. terpeny oraz flawonoidy o wielokierunkowym działaniu. Preparaty z miłorzębu są szeroko stosowane jako leki i suplementy wspomagające pamięć i usprawniające pracę mózgu, np.: https://www.doz.pl/apteka/k4335-Pamiec_i_koncentracja. Dzieje się tak dzięki usprawnieniu krążenia mózgowego. Składniki czynne rozszerzają naczynia oraz poprawiają dopływ tlenu glukozy i tlenu do komórek nerwowych. Przypisuje się mu również działanie zapobiegające udarom mózgu. Celowości stosowania miłorzębu szuka się również w profilaktyce demencji oraz choroby Alzheimera. Możliwe, że dopasowanie odpowiednich dawek i postaci leków pozwoli lepiej panować nad rozwojem tych chorób.

  1. Zmęczenie i senność

Objawami przesilenia jesienno-zimowego są zmęczenie, ospałość i spadek koncentracji. Jeśli prawidłowy sen, dieta i ruch nie powodują poprawy, zaleca się stosowanie preparatów zawierających miłorząb japoński. Dzięki niemu powinniśmy odczuć chwilowy wzrost energii niezbędny w trudnych okresach całego dnia. Zmęczenie może być również widoczne na naszej skórze. Oprócz zastosowania ekstraktu z miłorzębu jako składnika kosmetyków do cery naczynkowej (wzmacnianie ściany naczynek), Ginkgo biloba posiada również działanie hamujące procesy starzenia, dzięki zawartości antyoksydacyjnych flawonoidów. Chińczycy wyrabiają z osnówek Miłorzębu japońskiego mydło, które poza działaniem oczyszczającym, ma również lekkie działanie nawilżające.

  1. Bóle głowy

Ze względu na działanie poprawiające przepływ mózgowy miłorząb może redukować bóle głowy. Ginkgo biloba rozszerza naczynia oraz poprawia dopływ tlenu glukozy i tlenu do komórek nerwowych. Kiedy, że nasz mózg jest lepiej odżywiony przez przepływającą krew, będzie on lepiej pracował. Działanie to jest porównywalne do rozszerzenia naczyń, które jest obserwowane w trakcie ćwiczeń fizycznych. Flawonoidy zawarte w Miłorzębie japońskim mają również słabe działanie przeciwzapalne.

  1. Walory smakowe

Miłorząb japoński można również jeść. Jest to surowiec wykorzystywany najczęściej w kuchni azjatyckiej. W Japonii nasiona, są powszechnie spożywane (po uprażeniu lub gotowaniu). Dodaje się je również do popularnej potrawy chawan-mushi (rodzaj kremu jajecznego z warzywami i kurczakiem). Smak nasion przypomina łatwo dostępne w naszym kraju orzeszki pini. Białe jądro zawarte w nasieniu jest w Chinach uważane za przysmak.

  1. Roślina ozdobna

Ginko biloba jest również wykorzystywana jako roślina ozdobna. W Polsce gatunek ten dosyć często spotykany jest w parkach i ogrodach. Drzewo to jest odporne na mrozy. Dzięki odporności na zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza w wielu krajach stosuje się go do obsadzania ulic. W Japonii jest jednym z najpopularniejszych drzew. Łatwo je znaleźć w świątyniach buddyjskich, parkach miejskich i wzdłuż ulic. Metropolia Tokio wybrała miłorząb jako swoje drzewo-symbol. Jest to drzewo, które można również znaleźć w wersji bonsai i będzie ono zdobiło każde pomieszczenie.

Miłorząb jest dostępny w aptece pod wieloma postaciami. Znaleźć można herbaty, nalewki, wyciągi czy ekstrakty z tego surowca. Wszystko ze względu na zawartość składników czynnych tej rośliny. Jej wielokierunkowe działanie jej wykorzystywane w profilaktyce wielu chorób. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno przekraczać przyjmowanych dawek zawartych w tym surowcu, gdyż mogą mieć one szkodliwe działanie w nadmiarze. Duże dawki miłorzębu dwuklapowego mogą przyczyniać się do powstawania udarów. Tak jak każda substancja w nadmiarze będzie ona nie tylko nie pomagać, ale wręcz szkodzić.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]