piątek, Maj 14, 2021

Produkty bezpieczne dla diabetyków

0
Tłuste ryby to danie dla diabetyka
fot. Pixabay.com

Cukrzyca jest groźną chorobą, która zmienia zupełnie życie osoby na nią chorującej. Jej dieta musi być ściśle kontrolowana i zawierać takie produkty, które nie będą powodowały wahań glukozy we krwi. Co więc może jeść diabetyk? Po jakie produkty powinien sięgać? Wyjaśniamy poniżej.

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/cukrzyca-polecane-produkty-dla-cukrzykow/

Produkty polecane dla cukrzyków

Osoby, które zmagają się z cukrzycą, powinny przede wszystkim sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Wśród polecanych diabetykom produktów warto wymienić:

 • tłuste ryby, jak łosoś, sardynki, śledzie, makrele – są najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3, dzięki temu chronią przed chorobami serca (diabetycy są w grupie ryzyka) oraz pomagają w regulowaniu poziomu cukru we krwi;
 • jogurt grecki – bogaty w probiotyki, zmniejsza ryzyko zwału serca i udaru mózgu, zmniejsza insulinooporność, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru;
 • jajka – zmniejszają stany zapalne, obniżają poziom złego cholesterolu, podnoszą wrażliwość na działanie insuliny;
 • nasiona chia – wspaniałe źródło błonnika, które daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt, obniża ciśnienie i pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
 • orzechy – bogate źródło błonnika, zmniejszają ilość cukru i złego cholesterolu w krwiobiegu;
 • oliwa z oliwek – najlepsze źródło antyoksydantów, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu;
 • ocet jabłkowy – jedna szklanka octu dziennie pomaga utrzymać poziom cukru na właściwym poziomie.

Owoce i warzywa dla diabetyka

Diabetycy nie powinni stronić od owoców i warzyw. Wśród nich powinny znaleźć się zielone warzywa liściaste, które mają wiele składników odżywczych, a przy tym nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Szpinak, sałata, koperek, natka pietruszki są również bogatym źródłem witaminy C, a diabetycy często zmagają się z jej niedoborem.

Podobnie brokuły są doskonałym warzywem dla cukrzyka. Ich kiełki obniżają poziom insuliny. Diabetycy mogą również sięgać po awokado. Zawiera ono zaledwie 1 g cukru, a za to jest bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe. Pomaga zmniejszyć BMI i wspiera w walce z nadwagą. Osoby, chorujące na cukrzycę, mogą również sięgać po truskawki, które zmniejszają poziom złego cholesterolu oraz insuliny, a także chronią przed chorobami serca.

Zobacz też: http://www.blognazdrowie.pl/produkty-bogate-w-naturalne-probiotyki/

Bioenergoterapia – czym jest i na czym polega? 

0
bioenergoterapia

Bioenergoterapia jest to jedna z dziedzin medycyny alternatywnej, której przypisuje się właściwości lecznicze, chociaż medycyna konwencjonalna nie uznaje takiej formy terapii. Bioenergoterapia pozwala na oddziaływanie energią bioterapeutyczną na osobę poddany terapii. Czym dokładnie jest bioenergoterapia? Na czym polega i jakie są wskazania do jej wykonania? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/bioenergoterapia-czy-to-naprawde-dziala/ 

Bioenergoterapia – czym jest? 

W skład organizmu ludzkiego wchodzą nie tylko układy takie jak układ nerwowy czy krwionośny, ale też układ energetyczny. Składają się na niego meridiany, czyli południki energetyczne łączące organy, a także kilkadziesiąt czakramów, czyli punktów wymiany energii. Czakramy zlokalizowane są głównie wzdłuż kręgosłupa. W skład układu energetycznego człowieka wchodzą również aura energetyczna, emocjonalna i astralna. 

Na czym polega bioenergoterapia? 

Zabieg bioenergoterapii polega na przekazaniu energii od bioenergoterapeuty do pacjenta. Ma to na celu odblokowanie kanałów energetycznych w organizmie pacjenta. 

Pierwszym etapem jest dokładny wywiad kliniczny z pacjentem. Następnie osoba poddana jest terapii. Pacjent przyjmuje wygodną pozycję, obiekt energoterapeuta trzyma wyciągnięte ręce nad jego głową i kieruje dłońmi od czubka głowy do stóp. 

W taki sposób terapeuta wyczuwa zaburzenie pola energetycznego oraz może zdiagnozować problemy ze zdrowiem. W czasie pierwszego oraz kolejnego zabiegu bioenergoterapeuta przekazuje swoją energię na pacjenta. Osoba leczona odbiera to jako uczucie ciepła, mrowienie, czy drętwienie określonych partii ciała. 

Następne etapy to oczyszczenie organizmu, jego energetyzowania oraz przywrócenia i stabilizacji jej odcięcie energii, czyli pozostawienie ciele pacjenta energii przekazanej przez bioterapeutę. 

Bioenergoterapia – wskazania 

Istnieje kilka powodów, dla których spora grupa ludzi decyduje się na zabiegi bioenergoterapii. Zabiegi te mogą okazać się pomocne w celu kompleksowego wzmocnienia organizmu oraz poprawy ogólnego samopoczucia. O wiele bardziej konkretne wskazania do wykonania zabiegu to: 

 • bezsenność
 • depresja
 • nerwica
 • choroby kobiece
 • dolegliwości bólowe tak jak migrena,
 • bóle kręgosłupa czy stawów
 • zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego 

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów bioenergoterapii. Efektem niepożądanym może być ten związany zaprzepaszczenie konwencjonalnego leczenia. 

Zobacz też: http://www.muscular.pl/olejki-eteryczne-czym-sa-i-jakie-sa-ich-rodzaje/

Jak spać, aby się wyspać i zregenerować?

0
Regenerujący sen to podstawa dobrego funkcjonowania
fot. Pixabay.com

Jeśli brakuje nam dobrego, nieprzerywanego, regeneracyjnego snu, czujemy się bardzo zmęczeni, rozdrażnieni i tak naprawdę od rana mamy zepsuty cały dzień. Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jak więc zadbać o to, aby był dla nas odpowiedni?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/sen-jak-spac/

Jak długo powinniśmy spać?

O tym, jak długo powinniśmy spać, decydujemy tak naprawdę sami. Najlepiej poprzez doświadczenie i obserwowanie własnych reakcji. Jednak im intensywniej żyjemy w ciągu dnia, tym bardziej potrzebujemy regenerującego snu. Warto wiedzieć, że młodzi ludzie, w wieku dorastania, potrzebują znacznie więcej snu niż osoby dorosłe. Ich organizm jest ciągle w fazie wzrostu i rozwoju, która znacznie uaktywnia się właśnie podczas spania. Szczególne znaczenie ma to w rozwoju układu nerwowego nastolatków. Z kolei w przypadku seniorów dzieje się odwrotnie – wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na sen, dlatego też osoby starsze często budzą się o świcie. Natomiast potrzebują wcześniej położyć się spać i w przeciwieństwie do osób młodszych nie mają w zwyczaju kłaść się spać późną nocą.

Dodajmy również, że według naukowców 7 godzin snu to ilość optymalna. Warto również wiedzieć, że nasz organizm najlepiej się regeneruje między 22 a 6 rano.

Najlepsze sposoby na dobry sen

Jak spać, aby się wysypiać? Jest na to kilka dobrych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o naszą wygodę i to, na czym śpimy. Właściwy materac zadecyduje o tym, czy obudzimy się wyspani i zregenerowani. Dlatego też nie może on być zbyt miękki, ani zbyt twardy. Warto więc jego specyfikę dopasować do własnych upodobań.

Ponadto na dwie godziny przed zapadnięciem w sen powinniśmy ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Dużo mówi się dziś o wpływie tak zwanego niebieskiego światła, emitowanego przez te urządzenia, na pracę naszego mózgu oraz na produkcję melatoniny, która ma niebagatelny wpływ na to, czy się wysypiamy. Urządzenia emitujące niebieskie światło znacznie tę produkcję ograniczają, powodują również trudności w zasypianiu.

Zamiast tego warto zastosować metody, które produkcję melatoniny ułatwią. Dobrym rozwiązaniem będą więc ćwiczenia relaksacyjne, joga czy medytacja. Lepsza od smartfona czy tabletu będzie również książka, która pomoże nam wyciszyć umysł i uspokoić myśli.

Zobacz też: http://www.blognazdrowie.pl/jak-trenowac-w-domowych-warunkach/

Jakie powikłania zdrowotne powoduje otyłość?

0
Otyłość prowadzi do poważnych powikłań
fot. Pixabay.com

Nieleczona i zaniedbana otyłość to ogromne problemy dla organizmu i ryzyko poważnych powikłań. Rozwój tej ciężkiej, przewlekłej choroby wiąże się przede wszystkim z nieprawidłowo zbilansowaną dietą, ale także z niewłaściwym trybem życia. Warto więc jej zapobiegać, a gdy jest już na to za późno, należy otyłość jak najszybciej leczyć.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/powiklania-otylosci/

Powikłania otyłości, które występują najczęściej

Cukrzyca typu 2

Pojawia się aż u 9 na 10 osób, zmagających się z otyłością. Na rozwój cukrzycy typu 2 ma ogromny wpływ sposób odżywiania się. Między innymi niewłaściwie zbilansowana dieta, bogata w cukry proste, to nadmiar glukozy w organizmie. Trzustka, która produkując insulinę, próbuje poradzić sobie z tym nadmiarem, w końcu staje się niewydolna. Ilość insuliny jest niewystarczająca i w organizmie dochodzi do zaburzenia przemiany cukrów.

Nadciśnienie tętnicze

Dotyka również osób szczupłych, jednak trzy razy częściej pojawia się u pacjentów z otyłością. Tkanka tłuszczowa, wyposażona w drobne naczynia włosowate, to duże obciążenie dla serca, które tymi naczyniami musi przepychać krew. Układ krwionośny musi włożyć więcej wysiłku w pompowanie krwi przez drobne naczynia, dlatego też dochodzi do zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Miażdżyca

O miażdżycy mówimy wówczas, gdy tak zwane blaszki miażdżycowe, złożone m.in. z lipidów, cholesterolu, tkanki łącznej, osadzają się na ścianach tętnic i zmniejszają ich światło. W ten sposób przepływ krwi przez tętnice zostaje znacznie utrudniony. Pojawia się stan zapalny, a zmiany miażdżycowe prowadzą do jeszcze większych powikłań.

Choroba wieńcowa, zawał serca oraz udar mózgu

Miażdżyca naczyń serca oraz przerost mięśnia sercowego są bezpośrednią przyczyną choroby wieńcowej u osób otyłych. Serce, które musi pompować krew także przez tkankę tłuszczową, zwiększa wówczas znacznie swój wysiłek i w ten sposób dochodzi do przerostu mięśnia sercowego. Przerośnięty mięsień sercowy potrzebuje z kolei znacznie więcej tlenu. Zajęte jednak przez miażdżycę naczynia wieńcowe nie są w stanie wraz z krwią dostarczyć takich ilości tlenu, jakich potrzebuje serce. Skutkiem takiego stanu jest zawał serca.

W podobnej sytuacji jest mózg, gdy przez miażdżycę zajęte zostaną tętnice, doprowadzające do niego krew. Jeśli ich światło jest zbyt wąskie, przepływ zostaje znacznie utrudniony. W ten sposób dochodzi do udaru niedokrwiennego.

Ponadto otyłość prowadzi również do zburzeń pracy układu oddechowego, nowotworów oraz chorób, związanych ze znacznym przeciążeniem stawów.

Jak otyłość wpływa na zdrowie psychiczne?

To tak naprawdę temat rzeka i trudno jest stwierdzić, na jak wiele obszarów, związanych z psychiką może wpływać otyłość. Wystarczy tutaj wymienić brak pewności siebie, duże kompleksy, ostracyzm społeczny. Takie stany łatwo prowadzą do depresji i innych schorzeń psychicznych. Dlatego otyłość jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i młodzieży, kiedy jeszcze zdanie i akceptacja ze strony rówieśników mają ogromne znaczenie dla samooceny i poczucia własnej wartości.

Zobacz też: http://www.blognazdrowie.pl/diagnoza-typy-i-przyczyny-otylosci-u-dzieci-i-mlodziezy/

Dlaczego witamina A jest nam niezbędna do życia i jakie ma właściwości?

0
Papryka zawiera duże ilości witaminy A
fot. Pixabay.com

O tym, że o właściwy poziom witamin i minerałów w naszym organizmie należy dbać, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Warto jednak wiedzieć, która witamina za co odpowiada i do czego jest potrzebna. Dziś więc zajmiemy się witaminą A. Jakie ma właściwości? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/witamina-a-najwazniejsze-wlasciwosci/

Witamina A – czym jest?

Dokładnie rzecz ujmując to zbiór związków chemicznych należących do tak zwanych retinoidów, wśród których najważniejszym jest retinol. Poza tym w jej skład wchodzą również alfa- i betakaroten oraz karotenoidy. Rozpuszcza się w tłuszczach i jest magazynowana w tkance tłuszczowej i wątrobie.

Najważniejsze właściwości witaminy A

Odpowiednia ilość witaminy A jest potrzebna do tego, aby wiele procesów biochemicznych w naszym organizmie przebiegało bez zarzutu. Jest m.in. niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, a konkretnie do właściwego odbierania bodźców z otoczenia przez siatkówkę. Niedobory tej witaminy prowadzą do tzw. kurzej ślepoty, a ta z kolei może być pierwszym krokiem do zaćmy.

Ponadto witamina A wspiera również układ odpornościowy. Jest niezbędna w procesie wzrostu i rozwoju poszczególnych części naszego organizmu, a także odpowiada za wzrost kości i zębów – dlatego jest niezbędna dla dzieci.

Ponadto witamina A bierze również udział w syntezie białek, a u mężczyzn w powstawaniu progesteronu.

Witamina A dla pięknych włosów i elastycznej skóry

Witamina A wraz z witaminą C i E należy do tak zwanych naturalnych przeciwutleniaczy. Zwalcza działanie wolnych rodników i zapobiega procesom przedwczesnego starzenia się. Nic więc dziwnego, że jest tak częstym składnikiem kremów odmładzających i przeciwzmarszczkowych. Przyspiesza ona produkcję kolagenu i znacznie wpływa na elastyczność skóry. Ponadto jest również wykorzystywana do walki z trądzikiem.

Jeśli chodzi o jej wpływ na włosy, również jest on niebagatelny. To właśnie witamina A zapobiega nadmiernemu wypadaniu. Wpływa na metabolizm komórek nabłonka skóry głowy i stymuluje podział komórek macierzy włosa. To dzięki temu włosy rosną i są silnie osadzone w skórze głowy, a do tego wyglądają przepięknie.

Gdzie więc szukać witaminy A, skoro ma tak wspaniałe właściwości? Przede wszystkim w brokułach, marchwi, dyni, szpinaku, papryce, pomidorach, morelach, brzoskwniach, a także w wątróbce, tuńczyku, makreli, śledziach, łososiu.

Zobacz też: http://www.blognazdrowie.pl/problem-z-wypadaniem-wlosow-oto-rosliny-ktore-temu-zapobiegna/

Sposoby na walkę z łysieniem: peruki naturalne cena do jakości

0
peruki naturalne

Osoby borykające się z łysieniem mają do wyboru kilka opcji maskowania swoich ubytków. Wiele z nich jest tak przytłoczonych swoim problemem, że jest w stanie poświęcić naprawdę wiele, by ukryć braki. Wszak gra toczy się nie tylko o estetykę, ale także, a może przede wszystkim, o poczucie własnej wartości. Nie tylko psychologowie twierdzą, że jest to bardzo ważny parametr determinujący jakość życia, wahania nastroju i relacje z innymi ludźmi. Nic dziwnego, że osoby łysiejące mogą wydać naprawdę spore pieniądze na walkę z wypadającymi włosami. O jakich kosztach mówimy?

Najtańszym i zarazem najskuteczniejszym (dającym gwarancję efektu końcowego) jest peruka. Tańsze są peruki sztuczne, czyli zrobione z włosów uzyskanych z materiałów syntetycznych. Ich droższym odpowiednikiem są peruki naturalne. Dają one lepsze rezultaty – swoją prezencją nie odbiegają od oryginalnych fryzur, autentycznie odbijają światło, nadają się do modelowania, a przy tym są trwalsze niż „syntetyki”. W pobieżnym kontakcie odróżnienie peruki naturalnej od pierwotnej czupryny jest praktycznie niemożliwe. Peruki naturalne cena może być bardzo różna. Koszty takiego produktu zaczynają się w okolicach 1500 zł, ale niektóre modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wydaje się, że to najbardziej racjonalne rozwiązanie dla osób dysponujących podobną sumą. Alternatywą dla peruk mogą systemy uzupełnień włosów – czyli przygotowywane na zamówienie peruki lub fragmenty fryzury. Są one robione każdorazowo na indywidualne zamówienie, co pociąga za sobą spersonalizowane działania i automatycznie podwyższa cenę produktu. Jeszcze droższym rozwiązaniem będzie transplantacja włosów. Tu cena może oscylować nawet w granicach 10 tys. złotych. Wiele zależy od wybranej kliniki i renomy specjalisty wykonującego zabieg.

Peruki naturalne cena nowej fryzury zależy od kilku czynników

Przyjrzyjmy się teraz determinantom ceny peruki. Wspomnieliśmy już, że jej koszt zależy od rodzaju włosów: tańsze są włosy wyprodukowane z syntetycznych materiałów, droższe te ścięte od ludzi. Jeśli chodzi o same peruki naturalne, ich cena też może być bardzo zróżnicowana. Przy kalkulacji ceny liczą się też ilość zużytych włosów, ich długość oraz parametry bazy (najlepsze efekty zapewnia mikroskóra). Wśród peruk naturalnych najbardziej rozchwytywane (a tym samym najdroższe) są włosy słowiańskie typu virgin. Co kryje się pod tym pojęciem? Mowa tu o włosach ściętych od mieszkańców Europy Środkowowschodniej, które nie były do tej pory poddawane intensywnym procesom zmiany barwy. Dekoloryzacja często działa negatywnie na strukturę włosa, zwiększa jego szorstkość, obniża połysk, może powodować rozdwajanie końcówek, dlatego też twórcy peruk starają się unikać tego zabiegu. Włosy słowiańskie są najbardziej zbliżone do pukli rozchwytywanych przez klientów w polskich salonach perukarskich, a dodatkowo nie wymagają inwazyjnej dekoloryzacji. Innymi włosami stosowanymi do budowy peruk naturalnych są pukle ścięte od mieszkańców rejonu basenu Morza śródziemnego, półwyspu Indyjskiego i krajów dalekiego wschodu. Zwykle są to włosy ciemniejsze i prostsze, niż te najbardziej popularne na polskim rynku. Ich dostosowanie do oczekiwań polskiego klienta może więc pociągać za sobą konieczność przeprowadzania zabiegów, a tym samym obniżyć jakość peruki.

Jak szybko schudnąć? – 10 sposobów na efektywne odchudzanie

0
Jak szybko schudnąć

Uporanie się z nadprogramowymi kilogramami zwykle zajmuje sporo czasu. Co jednak w przypadku, kiedy do wakacji zostało trzy miesiące, albo wnet szykuje nam się wesele i chcemy po prostu dobrze wyglądać? Świadomość szczupłego i smukłego ciała jest znaczącym czynnikiem, potrafiącym podbudować naszą samoocenę. Z tego względu, wiele osób decyduje się na zmianę stylu życia i definitywne pozbycie się nieestetycznej tkanki tłuszczowej, która rujnuje prawidłowe proporcje ciała. Co więc należy zrobić aby jak najszybciej pozbyć się nadwagi?

10 sposobów na szybkie odchudzanie

1.Uprawianie sportów

Aktywność fizyczna jest potężną bronią w walce ze zbędnymi kilogramami. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia na jaką formę ćwiczeń się zdecydujemy. Jeśli jednak zależy nam na szybkim osiągnięciu  efektów, warto wybrać sporty cardio, podczas których spalamy największą ilość tkanki tłuszczowej. Trening tego typu powinien trwać minimum 40 minut, aby nasz organizm zaczął czerpać energię z rezerw tłuszczowych. Oprócz tego warto spacerować, i zamiast używania windy wybierać schody, takie niewielkie ilości spalanych kalorii w skali np. trzech miesięcy, mogą przełożyć się na utratę kilku kilogramów wagi. Wdrożenie aktywności fizycznej do codziennego trybu życia spowoduje także podniesienie podstawowej przemiany materii oraz przyspieszenie metabolizmu, co przekłada się na pozytywne efekty kuracji odchudzającej.

 1. Wyeliminowanie przekąsek

Podjadanie między posiłkami niestety może spowodować, że mimo wysiłku waga będzie stała w miejscu a nawet rosła. Jeśli chcemy szybko schudnąć, nie możemy sobie pozwalać na dodatkowe przekąski. Dobrze jest prowadzić dziennik, w którym można zapisywać dobową podaż kalorii. Pozwoli to na stałe kontrolowanie diety i ewentualne eliminowanie błędów żywieniowcy.

 1. Pamiętanie o śniadaniu

Śniadanie to podstawowy posiłek dnia. Powinien nam dostarczyć energii na cały poranek, czyli wtedy kiedy jest nam najbardziej potrzebna. Rano należy zjeść obfity posiłek bogaty w minerały i składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawa z kolacją wygląda odwrotnie. Jeśli chcemy szybko schudnąć można z niej całkowicie zrezygnować, albo przyrządzać sobie lekkostrawne posiłki o niskiej wartości energetycznej.

 1. Robienie jednodniowego detoksu

Zaplanowanie jednego dnia w tygodniu na detoks organizmu może skutecznie przyspieszyć proces odchudzania. Można przykładowo przez cały dzień zrezygnować ze spożywania posiłków, na rzecz soków warzywnych bądź wody z cytryną. Oba te sposoby skutecznie oczyszczą organizm ze szkodliwych związków, a dzięki dużej zawartości błonnika w warzywach przyspieszą przemianę materii i wspomogą układ trawienny.

 1. Jedzenie dużej ilości warzyw

Nawet będąc na diecie, warzywa możemy spożywać bezkarnie. Dzięki niskiej wartości kalorycznej i dużej ilości witamin, są świetnym sposobem na schudnięcie bez konieczności chodzenia głodnym. Dobrze jeśli warzywa staną się elementem wchodzącym w skład każdego naszego posiłku, to wzbogaci go o dodatkowe minerały i ważne składniki.

 1. Nie dojadanie do syta

Jeśli masz w zwyczaju odchodzić od stołu z pełnym żołądkiem, zmień to. Jedzenie do syta znacznie obciąża nasz układ trawienny. Warto więc kończyć posiłek będąc nienajedzonym do syta.

 1. Unikanie niezdrowych tłuszczów

Całkowite unikanie tłuszczów nie jest konieczne, jeśli chcemy szybko schudnąć. Dobrze jednak zrezygnować z tych niepełnowartościowych, pochodzenia zwierzęcego. Powinniśmy natomiast wybierać tłuszcze które oprócz kalorii dostarczają nam niezbędnych składników. Tłuszcze znacząco wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu, dlatego wyłączenie ich z diety może stać się przyczyną nieprawidłowej pracy systemu nerwowego. Najlepszą opcją jest wybieranie tłuszczów nienasyconych omega 6 i omega 3, zawierają je głównie oleje roślinne. Co warto wiedzieć, tłuszcz w naszym organizmie nie jest zamieniany na tłuszcz podczas trawienia, przyczyną powstawania nadmiernej tkanki tłuszczowej zazwyczaj jest zbyt duża ilość węglowodanów w diecie. Dlatego też, dobrze jest dodawać tłuszcz w naturalnej postaci do zdrowych sałatek i posiłków.

 1. Unikanie stresu

Nadmierna ilość stresu zakłóca prawidłowy proces funkcjonowania mózgu i przemiany materii. Powoduje wydzielanie szkodliwych hormonów, które mogą przyczynić się do zatrzymania spadku wagi w trakcie odchudzania. Chcąc szybko schudnąć, nie należy więc ciągle myśleć o utracie kilogramów. Wielu ludzi zaczynając dietę nieustannie wchodzi na wagę z nadzieją, że za każdym razem wyświetli ona mniejszą liczbę. Takie zachowania prowadzą jedynie do frustracji i zdenerwowania.

 1. Uważanie na ukryte kalorie w produktach

Jeśli chcemy z powodzeniem zakończyć proces szybkiego odchudzania należy wystrzegać się wysokokalorycznych produktów. Czasem pozornie zdrowe rzeczy, o niskiej wartości energetycznej mogą zawierać tzw. „ukryte kalorie”. Do takich produktów zaliczyć można przykładowo sałatki warzywne z dodatkiem majonezu, smażone ryby, czy kandyzowane owoce.

 1. Picie codziennie rano wody z cytryną

Picie rano szklanki wody z połówką cytryny świetnie rozkręci nasz metabolizm i wniesie go na jeszcze wyższe obroty. Nie ma znaczenia czy będzie to woda zimna czy ciepła. W obu przypadkach efekt będzie podobny. Jednak, kiedy pijemy wodę na pusty żołądek dobrze jeśli ma ona ok 40 stopni, to właśnie w takiej temperaturze jest ona najkorzystniejsza dla organizmu zaraz po przebudzeniu.

Dużo ciekawych porad na temat odchudzania:  https://dietetyk.edu.pl/

To jak szybko osiągniemy spektakularne efekty zależy również od tego z jakiego punku wyjścia startujemy. Jeżeli mamy tylko kilka kilogramów zbędnego balastu, o wiele łatwiej będzie nam doprowadzić sylwetkę do wymarzonej figury. Również ilość aktywności fizycznej przekłada się na czas odchudzania. Najlepiej postawić na regularny wysiłek 4 – 5 razy w tygodniu po 45 minut. Im bardziej intensywne to będą ćwiczenia tym szybciej możemy spodziewać się efektów. Należy także postawić sobie realny cel i do całego odchudzania podejść z głową. Stosując nierozsądne diety łatwo o wyrządzenie szkód w organizmie. Chcąc szybko schudnąć powinniśmy zatem wyznaczać sobie możliwe do zrealizowania plany, które będą stanowić motywację do dalszej walki o zdrową i piękną sylwetkę.

Przyczyny i leczenie otyłości 

0
przyczyny otyłości

Kiedy tkanka tłuszczowa przekracza masę ciała o 20%, nazywany jest to profesjonalnie otyłością. Inaczej mówiąc jest to znaczne przekroczenie możliwości fizjologicznych oraz adaptacyjnych organizmu. Naukowcy dowiedli, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca, chorób układu krążenia, chorób, które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów. Dodatkowo śmiało można stwierdzić, że przyczynia się to do niepełnosprawności oraz skraca długość życia. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/otylosc-przyczyny-i-leczenie/ 

Jakie są przyczyny otyłości? 

Najczęstszą przyczyną otyłości jest przekarmienie, czyli za duża wartość energetyczna pokarmu względem potrzeb organizmu. Inną przyczyną jest nieodpowiedni tryb życia, czyli przede wszystkim brak aktywności fizycznej. Wchodzą również czynniki genetyczne, farmakologiczne, psychologiczne oraz środowiskowe. 

Istnieją też choroby, które przyczyniają się do otyłości. Można wymienić tutaj przede wszystkim zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki, niedoczynność tarczycy, zespół Turnera, ograniczenie uszkodzenia podwzgórza, choroby dziedziczne, które przebiegają z otyłością. 

Czym grozi rozwój otyłości? 

Otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób, takich jak: 

 • cukrzyca typu 2, 
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • żylaki, 
 • zakrzepica żylna, 
 • choroba wieńcowa, 
 • bóle krzyża, 
 • nadciśnienie tętnicze, 
 • zespół bezdechu sennego. 

Badania wskazują na to, że otyłość sprzyja też ryzyko zachorowania na raka piersi oraz trzonu macicy u kobiet, a także raka okrężnicy oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. 

W jaki sposób leczyć pacjenta z otyłością? 

Proces taki jest bardzo czasochłonny oraz wymaga zaangażowania dużej ilości specjalistów. Przede wszystkim należy wymienić tutaj dietetyka, lekarza ogólnego, czasami psychologa i rehabilitanta. Podczas leczenia konieczna jest również zmiana stylu życia, wprowadzenie zbilansowanej diety oraz wysiłku fizycznego. Na ćwiczeniach powinniśmy poświęcać około 30 minut dziennie. Najlepsze w tym przypadku okazują się ćwiczenia aerobowe. Leczenie farmakologiczne można zastosować w przypadku pacjentów, których BMI przekracza 27 oraz otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób a dieta i wysiłek fizyczny nie przynoszą zadowalających efektów. 

Zobacz też: http://www.muscular.pl/tradzik-rozowaty-jak-go-wyleczyc/

Jak rozpoznać i leczyć zaburzenia odżywiania się?

0
zaburzenia odżywiania się

Nowoczesny świat wymaga od nas konkretnych zachowań i wyglądu, który jest idealnie dopasowany do wymogów, narzucanych przez kolorowe magazyny i gwiazdy na wybiegach. Presja otoczenia często powoduje, że zaczynamy postrzegać siebie jako osoby gorsze, wymagające większego, bardziej restrykcyjnego traktowania – wszystko po to, aby prezentować się lepiej. Właśnie takie postrzeganie siebie może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Rodzaje zaburzeń

Dwa najbardziej znane zaburzenia odżywiania to anoreksja i bulimia, choć nie są one jedynymi, jakie mogą się pojawić.

Pierwsze z nich to psychiczny jadłowstręt, objawiający się restrykcyjnymi dietami i odmawianiem jedzenia, a także niechęcią do utrzymania prawidłowej wagi. W anoreksji występuje zaburzony obraz siebie, objawiający się brakiem akceptacji własnej tuszy – również tej prawidłowej – i bezustannym przekonaniem, iż konieczne jest zrzucenie kolejnych kilogramów. W anoreksji pojawiać może się także lęk przed przybraniem na wadze.

Bulimia to kompulsywne objadanie się, które nie podlega kontroli osoby chorej. Zazwyczaj ma charakter nawracających epizodów, które następnie wywołują poczucie winy z powodu zbyt dużej ilości posiłku. W efekcie pojawiają się nieodpowiednie, nadmierne zachowania kompensacyjne, takie jak wyniszczające głodówki, prowokowanie wymiotów lub nadmierne, obciążające ćwiczenia fizyczne.

W innych zaburzeniach odżywiania mogą pojawiać się jedynie pewne elementy bulimii lub anoreksji, a także występują różnorodne niespecyficzne zachowania. Na ich podstawie budowany jest indywidualny obraz choroby pacjenta.

Kiedy możesz podejrzewać u siebie lub bliskich zaburzenia odżywiania?

Być może wyczuwasz u siebie lub dostrzegasz u bliskiej ci osoby niepokojące objawy, które skłaniają cię do poszukiwania informacji o zaburzeniach odżywiania.

Jeśli problem dotyczy ciebie, powinieneś w szczególności zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się w twojej głowie takie myśli, jak „jestem za gruby”, „moje ciało nie wygląd odpowiednie, wymaga bardziej restrykcyjnej diety”, „nie lubię swoich wymiarów”. Być może niepokoją cię niespodziewane ataki objadania się, skutkujące wyrzutami sumienia, lub wręcz przeciwnie: za wszelką cenę unikasz jedzenia i nie lubisz poczucia, że pokarm znajduje się w twoim brzuchu.

U osoby bliskiej możesz również zwrócić uwagę na podobne zachowania. Jeśli wymiguje się od posiłków, unika spotkań towarzyskich, tłumacząc się, że źle wygląda lub jest za gruba, pomimo iż nie ma nadwagi – może być to powodem do niepokoju. Również zachowania takie, jak kuracje przeczyszczające czy prowokowanie wymiotów powinny skłonić cię do poważnej rozmowy z tą osobą.

Z kim się skontaktować?

Niezależnie od tego, czy chcesz znaleźć pomoc dla siebie, czy dla bliskiej osoby, powinieneś zacząć od znalezienia dobrego psychiatry. To on zdiagnozuje problem i będzie mógł rozpocząć wielotorowe leczenie, które obejmie specjalistyczną dietę, psychoterapię, a także konsultacje, badania i dodatkowe wsparcie farmakologiczne. Poradnia psychiatryczna Centrum w Warszawie jest jedną z placówek, które oferują pomoc w tym zakresie – nie wahaj się skontaktować z nią, jeśli chcesz zdiagnozować i wyleczyć zaburzenia odżywiania.

Maseczki FFP2 równie ważne co ich użytkowanie!

0
Maseczki FFP2 równie ważne co ich użytkowanie!

We współczesnych realiach ochrona przed wirusami jest jednym z najważniejszych zadań, które musimy podjąć. Aby jednak skutecznie można było je realizować, należy zadbać o to, by zakupić odpowiedni sprzęt. Jednym z kluczowych są oczywiście maseczki ochronne ffp2. Dzięki ich właściwościom, możemy bowiem skutecznie uniemożliwić wirusom dotarcie do naszych dróg oddechowych.