Hiperkeratozy skóry stóp

0
166540
Hiperkeratozy skóry stóp

Pod pojęciem hiperkeratozy ukrywa się zjawisko nadmiernego i przyspieszonego namnażania komórek naskórka. Zazwyczaj hiperkeratoza pojawia się na stopach, choć narażone są także dłonie i paznokcie. Objawia się znacząco zgrubiałym naskórkiem o żółtawym zabarwieniu.
Hiperkeratoza jest reakcją obronną skóry na miejscowe czynniki drażniące. Pojawia się w miejscach narażonych na obciążenie, urazy i otarcia.

Rodzaje hiperkeratoz

Do najczęściej występujących zaburzeń rogowacenia zaliczamy:
modzel, jest to miejsce gdzie naskórek nadmiernie narasta, pod wpływem tarcia. Zazwyczaj powstaje na podeszwie stóp, pod głowami kości śródstopia. Może występować też na krawędziach pięt i opuszkach palców. Ma dużą powierzchnię, charakteryzuje się żółtym kolorem, miękką strukturą o niewyraźnych granicach. Często sprawia ból przy chodzeniu. Przyczyną powstania jest złe obuwie, nieprawidłowa biomechanika, płaskostopie czy otyłość.
odcisk, powstaje w wyniku nadmiernego tarcia i ucisku. Grubiejący nagniotek zwiększa ucisk na wewnętrze warstwy skóry, tworzy się rdzeń wnikający głęboko w skórę, sprawiając ból. Czasami może pojawić się zaczerwienienie i świąd wokół odcisku, te objawy informują nas o stanie zapalnym. Aby uniknąć pojawienia się odcisku należy pamiętać o wygodnym, szerokim obuwiu.
pękające pięty, jest to nadmierne rogowacenie warstwy rogowej pięt. Skóra twardnieje w miejscach w których narażona jest na ucisk i tarcie. Gdy skóra staje się twarda i pozbawiona elastyczności zaczyna pękać. Przyczynami tego zjawiska są: nadmierna suchość skóry, zaburzenia hormonalne, infekcje grzybicze, nieodpowiednio dobrane obuwie (za twarda podeszwa), choroby współistniejące takie jak cukrzyca, zaburzenia krążenia, łuszczyca, niedobory witaminowe, czy reumatyzm.
rogowiec dłoni i stóp, choroba ta ma podłoże genetyczne. Występuje zazwyczaj na powierzchni dłoni oraz podeszwach stóp, gdzie nadmiernie rogowaciejący naskórek tworzy żółte zgrubienia na skórze, które często pękają. Często towarzyszy tej przypadłości nadmierna potliwość.
Zgrubienie zazwyczaj dotyczy powierzchniowych warstw skóry. Zmianie ulegają również paznokcie, są zazwyczaj zgrubiałe i uniesione ku górze.
rybia łuska, to jedna z genodermatoz, czyli chorób uwarunkowanych genetycznie. W jej przebiegu na ciele pojawiają się zmiany przypominające łuskę ryb. Jest kilka odmian tej choroby: rybia łuska zwykła, rybia łuska recesywa i rybia łuska wrodzona.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]