Kamień nazębny – jak zapobiegać i leczyć problem kamienia nazębnego?

0
1066
usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to problem, który dotyczy wielu osób. Walka z kamieniem nazębnym bywa trudna i wyczerpująca. Odpowiednia higiena jamy ustnej i dokładne dbanie o zęby niestety nie wystarczą, by poradzić sobie z tym uporczywym i nawracającym problemem.

Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka bakteryjna. Część mineralna pochodzi ze śliny i składają się na nią fosforany. Kamień nazębny najłatwiej odkłada się po wewnętrznej stronie zębów. Płytka nazębna pojawia się na zębach niemal natychmiast po umyciu zębów. Do jej szybszego powstawania przyczyniają się spożywane pokarmy do których możemy zaliczyć między innymi: kawę, herbatę i czerwone wino.

Płytka nazębna może zostać usunięta podczas szczotkowania – aby usunąć samą płytkę nazębną nie trzeba stosować skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nieco większym problemem okazuje się być kamień nazębny, który powstaje na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Usunięcie kamienia nazębnego wymaga interwencji dentystycznej – to problem, którego nie można pozbyć się wyłącznie za pomocą pasty i szczoteczki.

Niezwykle ważnym jest regularne i dokładne usuwanie kamienia nazębnego – jest to nie tylko problem estetyczny, obecne w kamieniu nazębnym bakterie powodują zakwaszanie środowiska jamy ustnej szkodząc naszym zębom. Kamień nazębny może powodować powstawanie stanów zapalnych tkanek miękkich otaczających zęby. Spore nagromadzenie kamienia może spowodować również przesuwanie dziąseł w stronę wierzchołków korzeni, co może prowadzić do ich rozchwiania, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty zęba.

Profilaktyka kamienia nazębnego polega na dokładnym myciu zębów. Dentyści zalecają mycie zębów po każdym posiłku i przed snem, a także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych. Odpowiednia higiena jamy ustnej może w znacznym stopniu opóźnić proces powstawania kamienia nazębnego. Dodatkowo przy walce z kamieniem nazębnym poleca się również wykonywanie zabiegów fluoryzacji oraz regularne kontrole stanu naszego uzębienia.

Usuwanie kamienia nazębnego

Dbanie o higienę jamy ustnej i dobra dieta bardzo często nie wystarczą, aby nasze zęby pozostały w stu procentach zdrowe. Gdy kamień pojawi się na naszych zębach, trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Zabieg usuwania kamienia nazębnego nosi nazwę skalingu. W stomatologii rozróżnia się dwa podstawowe podziały skalingu: skaling naddziąsłowy oraz skaling poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego, który znajduje się powyżej linii dziąseł. Ta forma skalingu usuwa kamień gromadzący się w obrębie korony zęba. Procedura ta jest prostsza niż procedura skalingu poddziąsłowego ze względu na łatwiejszy dostęp do czyszczonego obszaru.

Skaling poddziąsłowy jest dużo bardziej skomplikowany niż jego naddziąsłowy odpowiednik, głównie ze względu na trudniejszy dostęp.

Wszystkie osoby borykające się z problemem kamienia nazębnego powinny koniecznie wejść na emdent.pl i zapoznać się z pełną ofertą gabinetu. Fachowy personel i najwyższa jakość świadczonych usług zapewni gwarancję pięknego i zdrowego uśmiechu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]