Co należy wiedzieć o perukach medycznych?

0
1083
Co należy wiedzieć o perukach medycznych

Peruki medyczne to ogólna nazwa nadana grupie peruk, które są wykorzystywane przez osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia, w tym na choroby onkologiczne. Służą one poprawie wyglądu i samopoczucia chorego i są traktowane jako środek wspomagający leczenie.

Jak powinna wyglądać peruka medyczna?

Peruka medyczna przede wszystkim powinna wyglądać naturalnie. Musi jak najlepiej współgrać z kształtem twarzy pacjenta i powinna być dostosowana do jego naturalnej karnacji, aby można było z jej pomocą uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd. Warto przy tym kierować się swoim wcześniejszym wyglądem, a także przymierzyć kilka rodzajów, co pozwoli na dobranie najlepszego modelu.

Naturalna czy sztuczna?

Peruki po chemioterapii mogą być wykonane z włosów naturalnych lub sztucznych. Peruki z włosów naturalnych są polecane osobom, którym zależy na łatwym ich modelowaniu i układaniu. Wyglądają wyjątkowo naturalnie, jednak wymagają dość sporo zabiegów pielęgnacyjnych, aby ich wygląd zawsze pozostał tak samo doskonały. Są też nieco droższe od syntetycznych odpowiedników.

Z kolei peruki syntetyczne są bardzo łatwe w utrzymaniu w doskonałym stanie i są tańsze od naturalnych modeli. Ich zaletą jest to, że pomimo wykonania ze sztucznych włosów pięknie odtwarzają naturalny kształt i zachowanie włosów. Co więcej, peruki sztuczne występują w znacznie większej gamie kolorystycznej i posiadają zazwyczaj więcej modeli, więc często łatwiej jest znaleźć pośród nich tę odpowiednią.

Jak wybrać perukę?

Aby wybrać odpowiednią perukę, warto udać się do specjalistycznego salonu i przymierzyć kilka (a nawet kilkanaście) modeli. Dzięki temu będzie można łatwo określić, które z nich prezentują się najlepiej przy danym kształcie twarzy, a także każdy pacjent samodzielnie określi, który rodzaj tej pomocy medycznej jest dla niego najwygodniejszy. Wygoda będzie bowiem odgrywać znaczącą rolę w dalszym użytkowaniu peruki, która przecież towarzyszy człowiekowi przez cały dzień.

Peruka z możliwością refundacji

Na koniec warto pamiętać, że peruka, jako środek pomocniczy w leczeniu, może być zakupiona z refundacją ze strony NFZ i PFRON. Aby uzyskać takie dofinansowanie, należy złożyć niezbędne dokumenty, poświadczające wydanie zlecenia przez lekarza (dla dofinansowania NFZ), a także – w przypadku PFRON – świadczące o niepełnosprawności oraz o spełnieniu kryterium dochodowego. Refundacja ze strony PFRON pozwala na zakup peruki droższej, niż przewiduje dofinansowanie NFZ, które wynosi 250 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]