Dieta Gersona – zasady, wskazania i efekty

0
1609
Dieta Gersona

Dieta Gersona swoją nazwę wzięła od nazwiska jej twórcy — doktora Maxa Gersona, który opracował ją z myślą o usuwaniu przyczyn powstawania chorób nowotworowych. Według niego twory patologiczne to uszkodzenia tkanek, które powstają wskutek zaburzenia równowagi sodowo-potasowej, narastającego zatrucia organizmu oraz trwałego niedoboru składników odżywczych.

Na czym polega dieta Gersona i dla kogo jest przeznaczona?

Terapia Gersona polega na aktywacji mechanizmu samoleczenia, który pozwala, by ciało samo walczyło ze schorzeniami, rakiem, artretyzmem, trądzikiem, cukrzycą, silną, nawracającą migreną, chorobami serca i innymi dolegliwościami. W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej zwraca uwagę na leczenie źródła choroby, a nie jej objawów. Max Gerson uważał, że jedną z przyczyn wszelkich schorzeń cywilizacyjnych są toksyny zawarte w pożywieniu, wodzie i powietrzu. Dieta Gersona kładzie nacisk na odżywienie tkanek dużą ilością substancji pokarmowych, a także usuwanie zalegających w organizmie trucizn, które pobieramy z otoczenia. Fundamentem terapii Gersona są świeże, wyciskane z pozbawionych pestycydów warzyw i owoców soki, wegetariańskie, niskotłuszczowe posiłki bez soli oraz lewatywa z kawy. Dieta ta przeznaczona jest w szczególności dla osób cierpiących na choroby nowotworowe, cywilizacyjne, ale także tych, które chcą oczyścić organizm z toksyn, jak i poprawić swój stan zdrowia.

terapia Gersona - co warto o niej wiedzieć

Zasady terapii Gersona

Podczas terapii należy wypijać 13 szklanek świeżo wyciśniętych soków z ekologicznych owoców, najlepiej, jeśli będzie to sok marchewkowy, marchewkowo-jabłkowy, pomarańczowy czy zielony koktajl. Należy je spożywać regularnie co godzinę, soki można maksymalnie przechowywać trzy godziny w zamkniętym pojemniku w lodówce. Poza nimi rekomendowane są herbaty ziołowe takie jak: mięta, rumianek, lipa, kwiat pomarańczy, Essiac, pau d’arco. W codziennym jadłospisie powinny pojawić się trzy niesłone posiłki bezmięsne złożone z owoców i warzyw z dodatkiem pełnoziarnistych produktów. Max Gerson wymyślił również zupę regulującą równowagę sodowo-potasową — zupę Hipokratesa, która hamuje rozwój nowotworu za sprawą zachowania w organizmie odczynu zasadowego. Pomiędzy posiłkami wskazane jest jedzenie jabłek, gruszek, bananów, pomarańczy lub winogron. Doktor Gerson udowodnił, że jedyny tłuszcz, który nie działa nowotworowo i utleniająco to olej lniany, dlatego warto stosować go w terapii oczyszczającej organizm.

Detoksykacja lewatywą z kawy

Gdy nie zagłębimy się w to zagadnienie, lewatywa z kawy może okazać się dziwnym i zaskakującym elementem terapii Gersona. Faktem jest, że bez tego zabiegu cała dieta Gersona nie jest wystarczająco efektywna, a bywa również niebezpieczna, ponieważ pacjent zaczynający ją stosować ma w swoim ciele toksyny, które wchłonął z pożywienia zanieczyszczonego pestycydami, konserwantami oraz innymi dodatkami do żywności. W momencie radykalnej zmiany sposobu odżywiania, zdrowy pokarm jest gwałtownie przyswajany i wypiera zgromadzone w komórkach trucizny, a następnie transportuje je do wątroby. W ten sposób wątroba szybko się obciąża, co może doprowadzić do samozatrucia, a nawet śpiączki wątrobowej. Brak oczyszczania organizmu w postaci lewatywy z kawy niesie ze sobą negatywne skutki dla przewodu pokarmowego, dlatego jest to elementarny składnik terapii Gersona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]