Osoby borykające się z łysieniem mają do wyboru kilka opcji maskowania swoich ubytków. Wiele z nich jest tak przytłoczonych swoim problemem, że jest w stanie poświęcić naprawdę wiele, by ukryć braki. Wszak gra toczy się nie tylko o estetykę, ale także, a może przede wszystkim, o poczucie własnej wartości. Nie tylko psychologowie twierdzą, że jest to bardzo ważny parametr determinujący jakość życia, wahania nastroju i relacje z innymi ludźmi. Nic dziwnego, że osoby łysiejące mogą wydać naprawdę spore pieniądze na walkę z wypadającymi włosami. O jakich kosztach mówimy?
Najtańszym i zarazem najskuteczniejszym (dającym gwarancję efektu końcowego) jest peruka. Tańsze są peruki sztuczne, czyli zrobione z włosów uzyskanych z materiałów syntetycznych. Ich droższym odpowiednikiem są peruki naturalne. Dają one lepsze rezultaty – swoją prezencją nie odbiegają od oryginalnych fryzur, autentycznie odbijają światło, nadają się do modelowania, a przy tym są trwalsze niż „syntetyki”. W pobieżnym kontakcie odróżnienie peruki naturalnej od pierwotnej czupryny jest praktycznie niemożliwe. Peruki naturalne cena może być bardzo różna. Koszty takiego produktu zaczynają się w okolicach 1500 zł, ale niektóre modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wydaje się, że to najbardziej racjonalne rozwiązanie dla osób dysponujących podobną sumą. Alternatywą dla peruk mogą systemy uzupełnień włosów – czyli przygotowywane na zamówienie peruki lub fragmenty fryzury. Są one robione każdorazowo na indywidualne zamówienie, co pociąga za sobą spersonalizowane działania i automatycznie podwyższa cenę produktu. Jeszcze droższym rozwiązaniem będzie transplantacja włosów. Tu cena może oscylować nawet w granicach 10 tys. złotych. Wiele zależy od wybranej kliniki i renomy specjalisty wykonującego zabieg.
Peruki naturalne cena nowej fryzury zależy od kilku czynników
Przyjrzyjmy się teraz determinantom ceny peruki. Wspomnieliśmy już, że jej koszt zależy od rodzaju włosów: tańsze są włosy wyprodukowane z syntetycznych materiałów, droższe te ścięte od ludzi. Jeśli chodzi o same peruki naturalne, ich cena też może być bardzo zróżnicowana. Przy kalkulacji ceny liczą się też ilość zużytych włosów, ich długość oraz parametry bazy (najlepsze efekty zapewnia mikroskóra). Wśród peruk naturalnych najbardziej rozchwytywane (a tym samym najdroższe) są włosy słowiańskie typu virgin. Co kryje się pod tym pojęciem? Mowa tu o włosach ściętych od mieszkańców Europy Środkowowschodniej, które nie były do tej pory poddawane intensywnym procesom zmiany barwy. Dekoloryzacja często działa negatywnie na strukturę włosa, zwiększa jego szorstkość, obniża połysk, może powodować rozdwajanie końcówek, dlatego też twórcy peruk starają się unikać tego zabiegu. Włosy słowiańskie są najbardziej zbliżone do pukli rozchwytywanych przez klientów w polskich salonach perukarskich, a dodatkowo nie wymagają inwazyjnej dekoloryzacji. Innymi włosami stosowanymi do budowy peruk naturalnych są pukle ścięte od mieszkańców rejonu basenu Morza śródziemnego, półwyspu Indyjskiego i krajów dalekiego wschodu. Zwykle są to włosy ciemniejsze i prostsze, niż te najbardziej popularne na polskim rynku. Ich dostosowanie do oczekiwań polskiego klienta może więc pociągać za sobą konieczność przeprowadzania zabiegów, a tym samym obniżyć jakość peruki.