Co obniża testosteron?

0
5024
Co obniża testosteron

Testosteron często utożsamia się z męskością, siłą, agresją, przemocą. Jednak są to tylko stereotypy i nie warto im się poddawać. Tak naprawdę testosteron odgrywa istotną rolę w organizmach nie tylko mężczyzn, ale też kobiet. Jednak nie da się ukryć, że na mężczyzn ma o wiele większy wpływ.

Rola i działanie testosteronu

Pisaliśmy już, że testosteron pełni wielką rolą w organizmie mężczyzn i kobiet. Jednak w tym momencie skupimy się na mężczyznach. Warto sobie uświadomić, że testosteron jest podstawowym hormonem płciowym mężczyzn, do którego produkcji dochodzi w jądrach. Jednak występuje w innych miejscach pod różnymi postaciami. We krwi pojawia się w wolnej postaci związanej z albuminą, jego część jest związana również z białkiem transportowym SHBG. Warto pamiętać, że jest on odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji naszego organizmu.

Na co wpływa testosteron?

  • regulację spermatogenezy,
  • rozwój drugorzędowych cech płciowych,
  • działanie anaboliczne na organizm,
  • zwiększenie libido,
  • gospodarkę lipidową oraz węglowodanową organizmu.

Co obniża testosteron

Regulacja testosteronu

Na koniec warto sobie uświadomić, że a ogromny wpływ na organizm. Dlatego jego wydzielanie musi być ściśle regulowane. Zazwyczaj organizm naturalnie reguluje jego wytwarzanie. Niestety, czasem ta równowaga może zostać zachwiana przez różne czynniki, często ogromny wpływ ma na to dieta.

Co może obniżyć poziom testosteronu?

Chyba żaden mężczyzna nie chce, aby w jego organizmie doszło do obniżenia poziomu testosteronu. Dlatego najważniejsze, żeby sobie uświadomić, co może to powodować. Na koniec powinniśmy przeciwdziałać obniżeniu poziomu testosteronu poprzez kontrolę tych czynników.

Poziom testosteronu może obniżyć zbyt mała ilość tłuszczów w diecie. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowej syntezy testosteronu niezbędny, zbyt małe ilości w diecie mogą powodować objawy niedoboru tego hormonu. Oczywiście nie powinniśmy spożywać bez wyrzeczeń ogromnych ilości tłuszczy, ale warto dostarczać je w najlepszym składzie, głównie w postaci oliwy z oliwek.

Zbyt duża ilość alkoholu również może obniżyć testosteron. Powinniśmy pamiętać, że alkohol niekorzystnie wpływa na proces syntezy testosteronu. Dzieje się tak, ponieważ prowadzi on przez aromatazę do przekształcenia testosteronu do estrogenu. W efekcie mogą pojawić się przerost gruczołów piersiowych oraz skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej w miejscach typowych dla kobiet, czyli na brzuchu, udach i pośladkach.

Dieta bogata w soję jest zdrowa, ale również obniża testosteron ponieważ zawiera fitoestrogeny: genisteinę i dadzeinę, które wykazują działanie podobne do estrogenów, co może zaburzać gospodarkę hormonalną. 50-100 mg dziennie fitoestrogenów to optymalna dawka, która nie przynosi działań niepożądanych.

Na obniżenie testosteronu może też mieć wpływ zbyt mało snu. U zdrowych, młodych mężczyzn nieprzespane noce mają negatywny wpływ na poziom testosteronu. Jeśli śpią oni mniej niż 5 godzin to będą cechować się niższym poziomem niż śpiący przez 8 godzin.

[Głosów:22    Średnia:2.9/5]