Czy depresja może mieć początek w jelicie?

0
97
Czy depresja może mieć początek w jelicie

Depresja to złożone zaburzenie emocjonalne, którego przyczyny mogą mieć różnorodne źródła. O depresji można mówić wtedy kiedy pogorszenie nastroju pojawia się coraz częściej i utrzymuje się długo. Dodatkowo mogą pojawiać się problemy somatyczne, np. ze snem, apetytem, niepokój, rozdrażnienie itp. Przyczyną tego typu problemów jest właśnie depresja. Jakie badanie najlepiej wybrać aby wesprzeć organizm w walce z tą chorobą? Obecnie depresja jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych i może dotyczyć około 350 milionów ludzi na całym świecie. Zachorowalność na depresję wynosi około 6-12% osób dorosłych. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, że coraz częściej na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci i młodzież.

Depresja – jakie badania?

Proces diagnozowania depresji wymaga holistycznego podejścia. Lekarz może wykorzystać kryteria diagnostyczne, takie jak DSM-5, oraz przeprowadzić wywiad z pacjentem. W celu wykluczenia czynników fizycznych lub innych zaburzeń psychicznych, mogą być zlecone badania krwi, poziomów hormonów czy szeroka diagnostyka tarczycy. Coraz więcej mówi się o znaczeniu osi jelio-mikrobiota-mózg w procesie zachorowania na depresję. Przyczyny jelitowe (http://instytut-mikroekologii.pl/rola-mikrobioty-jelitowej-w-depresji) które mogą mieć znaczenie w rozwinięciu choroby to przede wszystkim zaburzenia w obrębie mikrobioty jelitowej czyli dysbioza jelitowa. W przypadku dysbiozy, może również dochodzić do tzw. przepuszczalności jelitowej. Prowadzi ona do przenikania do krwiobiegu niestrawionych w pełni białek, które następnie poprzez barierę krew-mózg trafiają do mózgu. Efektem jest stan zapalny w organizmie, również obserwowany w depresji. Jakie badania wybrać? Stan mikrobioty jelit można sprawdzić za pomocą badań posiewowych z kału. Można zaobserwować różnicę pomiędzy mikrobiotą jelitową osób zdrowych a osób z depresją. Przyczyny jelitowe to m.in. zaburzenie w wytwarzaniu neuroprzekaźników co jest następstwem zubożenia środowiska jelitowego w bakterie z rodzaju Bifidobacterium.

Depresja – przyczyny jelitowe

Mikrobiota jelitowa, czyli zbiór mikroorganizmów obecnych w przewodzie pokarmowym, może wpływać na produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina. Niewłaściwa dieta, antybiotykoterapia, stres czy choroby zapalne jelit mogą wpływać na równowagę mikrobioty. Zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej mogą prowadzić do zaburzeń nastroju i zaburzeń emocjonalnych, w tym depresji. Jakie badania mogą być pomocne we wsparciu organizmu? Przede wszystkim, oprócz badania mikrobioty jelitowej, warto wykonać badanie nadwrażliwości pokarmowych. W przypadku pewnych jednostek, poprawa stanu zdrowia jelitowego za pomocą zmiany diety, suplementów probiotycznych lub prebiotyków może przynieść ulgę w objawach depresyjnych.

Przeczytaj również: https://bestvideos.pl/zaparcia-przyczyny-i-sposoby-zwalczania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]