Co ile wymieniać szczoteczkę?

0
2050
Co ile wymieniać szczoteczkę?

Szczoteczki elektryczne są coraz częściej wybieranym przez Polaków rodzajem szczoteczek do zębów. Nie bez powodu – są one znacznie skuteczniejsze niż najpopularniejsze do niedawna szczoteczki manualne. Co ile wymieniać końcówki szczoteczki elektrycznej, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem?

Oszczędny jak Polak – czy taka postawa zawsze popłaca?

Według ostatnich badań, Polacy wymieniają szczoteczki manualne raz na półtora roku. Nie lepiej jest w przypadku końcówek szczoteczek elektrycznych i sonicznych – końcówki do nich kupujemy średnio raz w roku. Najczęściej skłania nas do tego wypadające i wyginające się na wszystkie strony włosie. Taki stan szczoteczki świadczy o jej skrajnym zniszczeniu. Prawdopodobnie już od wielu miesięcy nieskutecznie pełniła ona swoją funkcję. Konsekwencje takich zaniedbań mogą być poważne. Zużyte włosie nie tylko nieskutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc w zębach, ale może doprowadzić do podrażnień dziąseł i nadmiernego gromadzenia się bakterii, a w konsekwencji – rozwoju próchnicy i niezwykle groźnej choroby przyzębia. Nie warto więc oszczędzać na własnym zdrowiu. Co ile wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej?

Wymiana szczoteczki manualnej lub końcówek – jak często

Większość dentystów zaleca wymieniane szczoteczki manualnej lub końcówek do szczoteczki elektrycznej lub sonicznej przynajmniej raz na 3 miesiące. Jeśli w tym czasie przytrafiło Ci się przeziębienie lub infekcja jamy ustnej, wymień szczoteczkę natychmiast po wyleczeniu danej choroby. Na końcówce szczoteczki mogą pozostać bowiem wirusy i bakterie, przez co dopiero co wyleczona choroba może powrócić ze zdwojoną siłą. Jeśli masz skłonność do intensywnego szorowania zębów (co, wbrew pozorom, wcale nie przynosi dobrych efektów – najlepsze są bowiem delikatne ruchy wymiatające), powinieneś rozważyć częstszą wymianę końcówek – w Twoim przypadku może ona zużyć się bowiem nawet po miesiącu.

Mając na uwadze fakt, że spora część z nas zapomina o regularnym wymienianiu końcówek i szczoteczek manualnych, część producentów wyposażyła swoje modele w specjalne kępki włosia, które w miarę blaknięcia koloru – zazwyczaj niebieskiego – informują Cię, kiedy należy wymienić szczoteczkę. W momencie, gdy włosie staje się zupełnie białe, dostajesz jasny sygnał, że już czas wymienić końcówkę szczoteczki.

Kiedy jeszcze wymienić szczoteczkę?

Jeśli od niedawna zmagasz się z nadwrażliwością zębów, być może spowodowane jest to tym, że wybrałeś szczoteczkę ze zbyt twardym włosiem. W takiej sytuacji zalecana jest szczoteczka z miękkim lub średnim włosiem, która nie będzie działać tak intensywnie na Twoje zęby, jak najtwardsze włosie w szczoteczkach.

Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów i używasz szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, zdecyduj się na końcówkę przeznaczoną specjalnie do tego typu zębów (zazwyczaj zawiera w nazwie wyraz „sensitive”) lub wybierz końcówkę silikonową – delikatnie masuje podczas mycia dziąsła, przynosząc ulgę obolałym zębom. Szeroki wybór takich końcówek znajdziesz na https://www.neonet.pl/szczoteczki-elektryczne-i-irygatory/koncowki-do-szczoteczek.html.

Twoje zęby zrobiły się nieco bardziej żółte lub chcesz usunąć z nich osad po kawie czy herbacie? Szczoteczka wspomagająca wybielanie zębów lub końcówka wybielająca pozwoli Ci skuteczniej uporać się z tego typu problemami.

Piękny uśmiech bierze się ze zdrowych zębów, dlatego nie oszczędzaj na swoim zdrowiu i regularnie wymieniaj końcówki szczoteczki. Zrezygnuj ze szczoteczki manualnej i wybierz szczoteczkę elektryczną lub soniczną – nie tylko lepiej zadbają o prawidłową higienę jamy ustnej, ale też pozwolą Ci dopasować końcówkę do nawet najbardziej specyficznych potrzeb.

Więcej informacji na temat higieny jamy ustnej znajdziesz na blogu https://www.neonet.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]