Jak często można farbować włosy?

0
4375
Jak często można farbować włosy?

Farbowanie włosów to czynność, która sprawia kobietom wiele przyjemności. Dzięki temu mogą one eksperymentować z kolorami i odcieniami włosów. Mogą zmieniać swój wygląd, dostosowując go do modowych trendów, pór roku, a nawet różnych wydarzeń, które niesie życie. Nie ma też co ukrywać, że farbowanie włosów to sposób na ukrycie siwizny, a wykorzystują go nie tylko panie, ale i panowie, chcą wyglądać młodziej. Jak często można farbować włosy, aby im zbytnio nie zaszkodzić?

Jasno trzeba stwierdzić, że każda trwała koloryzacja włosów to ingerencja w ich strukturę oraz naruszenie procesu funkcjonowania cebulek włosowych. Jednak, jak wiele innych rzeczy, farbowanie włosów również jest dla ludzi. Koloryzację trzeba przeprowadzać tak, aby była jak najbardziej bezpieczna, a dodatkowa pielęgnacja z pewnością utrzyma włosy w dobrej kondycji. Na pytanie, jak często można farbować włosy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale spróbujmy zgłębić temat.

Trwała koloryzacja – co warto o niej wiedzieć?

Każda farba do trwałej koloryzacji musi zawierać składnik, który przetransportuje pigment do wewnętrznych struktur włosa. Taką funkcję pełni amoniak, a w farbach bez amoniaku – monoetyloamina. Amoniak jest drażniącym, nieorganicznym związkiem chemicznym, który jest przyczyną występowania wielu alergii i podrażnień dróg oddechowych. Monoetyloamina jest bezpieczniejsza dla zdrowia, ale trzeba pamiętać, że oba te związki ingerują w strukturę zarówno włosów, jak i cebulek włosowych. Mają one tendencję do upośledzania pracy gruczołów łojowych, przez co włosy stają się przesuszone, łamliwe, a ich końcówki często się rozdwajają.

Z tego właśnie względu w recepturach farb, zarówno tych z amoniakiem, jak i bez, zaczęły pojawiać się składniki silnie nawilżające włosy, dostarczające im spore dawki witamin i minerałów. Wszystko to ma na celu zachowanie ich w jak najlepszej kondycji, aby farbowanie włosów nie było dla nich tak obciążające.

Jak często można przeprowadzać farbowanie włosów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Producenci twierdzą, że farbowanie włosów powinno się robić nie częściej niż raz w miesiącu, jednak wszystko zależy od stanu włosów, od ich pielęgnacji i oczywiście od zdrowego rozsądku.

W skrajnym przypadku, jeżeli włosy znajdują w fatalnym stanie: są kruche, łamliwe z tendencją do wypadania, zniszczone wielokrotnym farbowaniem lub trwałą ondulacją – warto o nie zadbać najpierw, by kolejne farbowanie włosów nie spowodowało pogorszenia się ich stanu. Należy więc poświęcić im trochę czasu i wysiłku, zastosować intensywną kurację odbudowującą i nawilżającą, a z pewnością za jakiś czas będzie można nadać im ulubiony kolor.

W normalnej sytuacji trzeba indywidualnie ocenić stan włosów. Jeśli włosy są mocne, grube, dobrze nawilżone, to można rzeczywiście farbować je nawet raz w miesiącu. Gdy jednak wyraźnie widać, że są suche, łamliwe i rozdwajają się, warto o nie zadbać, fundując im serię zabiegów nawilżających. Dobrze jest wówczas wydłużyć czas między jednym a drugim farbowaniem. Czasami warto zastosować koloryzację tylko na odrosty.

Zdarzają się także sytuacje nieprzewidziane, gdy farbowanie włosów staje się kolorystyczną wpadką i zamiast złocistego blondu na głowie pojawia się na przykład brudny, żółty kolor. Farbowanie włosów co drugi dzień, nie jest dobrym pomysłem, ale w takiej sytuacji bywa jedynym rozwiązaniem. Warto jednak to kolejne farbowanie włosów powierzyć profesjonaliście, który fachowo zadba też o kondycję włosów.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]