Czyrak – czym jest?

0
2969
czyraki

Pod nazwą czyraka kryje się wrzód wypełniony ropą, przy którego pojawieniu się odczuwamy ucisk. Powstaje on pod skóra, gdzie następuje zainfekowanie oraz pojawia się stan zapalny mieszka włosowego. Etiologie pojawienia się czyraków potrafią niezwykle zróżnicowane. Pewne z nich potrafią zaistnieć w konsekwencji wrastających w skórę włosków. W pozostałym wypadkach podłożem czyraka może być ciało obce, które wdarło się pod naskórek, jak na przykład przed drzazgę. Jeszcze inne potrafią być wywołane chorobą gruczołów łojowych. Tak naprawdę, to powszechnie ustalenie dokładnego źródła choroby jest problematyczne. Na starcie zwykle czyrak jest w postaci zaczerwionego guzka, który potem w ogromnym tempie wypełnią się ropą. Z każdą chwilą wzrasta w siłę, stoi się bardziej znany oraz dokuczliwy, aż w celu następuje pęknięcie oraz płyn, jaki się w nim nazbierał jest wytwarzany.

Jakie są typy czyraków?

Czyrak, będący także pod nazwą czyraka gromadnego (karbunkuł), to ropień pojawiający się na skórze. Za jego powstaniem zwykle stoi gronkowiec złocisty. Bardzo zauważalnymi objawami są oczywiście zmiany skórne, jednak także przy czyraku może nastąpić temperatura wraz z dreszczami. Karbunkuł określa typ ropnia, który spotyka większych ról aniżeli pojedynczy epizod czyraka. Jego wykonanie jest zintegrowane z chorobą, która ma całą grupę mieszków włosowych. Karbunkuł może doprowadzić do zaistnienia twardej narośli, jaką da się wyczuć pod powierzchnią skóry. Stan tenże chyba być przejściowy, jednak czyraki nie mają skłonność do powracania oraz potrafią utrzymywać się przed większy okres, wówczas mamy do czynienia ze stanem przewlekłym, który zalicza się mianem czyraczności.

Trądzik cystowy

Z trądzikiem cystowym jesteśmy do czynienia, jeśli dotrze do zatkania ujścia gruczołów łojowych. Wówczas stosuje się uczyć się w nich stan zapalny, a wraz z nim ropnie. Trądziki cystowy obejmuje zdecydowanie głębsze partie skóry, aniżeli ma toż miejsce przy trądziku pospolitym. W tym wypadku czyraki niejednokrotnie zobaczyć można na twarzy. Jest toż choroba, z którą zmagają się często osoby młode.

jak rozpoznać czyraka i czy trzeba się go bać

Ropnie mnogie pach

Pod nazwą ropni mnogich pach kryje się zaburzenie, w którym w obszarze pachwin oraz pach są się stany zapalne oraz występują czyraki. Etiologią tego jest zapalenie gruczołów potowych występujące punktowo. Że jest więc bardzo dokuczliwa przypadłość, bo wyłącznie w nielicznych wypadkach antybiotykoterapia składa się skuteczna. Zwykle jeśli pojawiają się czyraki pod pachami to wskazana jest ingerencja chirurga. Podobnie składa się leczenie czyraków w pachwinach, ponieważ by pozbyć się ogólnego zapalenia skóry, niezbędne jest usunięcie zainfekowanych gruczołów potowych.

Leczenie czyraka

Gdy mamy styczność z pojedynczym epizodem, to czyraka można leczyć bezpośrednio w zaciszu domowym. Natomiast, pod żadnym pozorem nie można go wyciskać ani tym bardzo przekłuwać, ponieważ można doprowadzić do rozsiania się choroby. Gdy czyrak będzie bardzo dokuczliwy – towarzyszyć mu będzie ucisk, pojawi się temperatura a nie będzie się utrzymywał dłużej aniżeli dwa tygodnie – to zdecydowanie zgłoś się do specjalisty. Do specjalisty udaj się również, jeśli zauważysz większą liczba wrzodów. Warto uważać na uwadze, iż czyrak może powstać również w nosie i w uchu – wówczas potrzebna jest konsultacja u laryngologa.

[Głosów:1    Średnia:4/5]