Dieta na wątrobę – jak ją wzmocnić i oczyścić

0
1528
dieta na wątrobę

Dieta odtruwająca wątrobę to nic innego jak dieta oczyszczająca. Jej celem jest detoksykacja wątroby. Jest to jedyny narząd w naszym organiźmie, który w przypadku uszkodzenia sam potrafi się zregenerować, nawet w 50 proc. Możemy więc usunąć jej aż 1/4, a w ciągu kilku miesięcy zregeneruje się, przyjmie pierwotny kształt i rozmiar. Bardzo często sami niszczymy jej właściwości regeneracyjne, prowadząc niezdrowy tryb życia. Uszkadzają ją na przykład toksyny pochodzące z jedzenia, powietrza, używek. Szkodzą jej również: objadanie, leki, zanieczyszczenia występujące w żywności, wirusy, bakterie.

Wątroba i jej budowa

Wątroba zbudowana jest z komórek wątrobowych, czyli hepatocytów które liczą aż 95 procent całej masy wątroby. Tworzą one zraziki, które tworzą większe struktury, jak segmenty i płaty. W wątrobie poza naczyniami krwionośnymi, są także drogi żółciowe. Wątroba  spełnia wiele funkcji oraz posiada bardzo dużo unikalnych cech, które świadczą o jej wyjątkowości. Na zaburzenia w funkcjonowaniu narządu przyczynia się przede wszystkim alkohol w większej ilości, ale również stłuszczenie, które także prowadzi do powiększenia wątroby. Dodatkowo negatywnie wpływają na wątrobę diety jednostronne, na przykład kapuściana i białkowa. Wątrobie zaszkodzić mogą również długie głodówki. Dieta, która bardzo skutecznie oczyszczą naszą wątrobę a dodatkowo prowadzi do jej regeneracji, trwa około 8 tygodni. Nie jest ona jednak rygorystyczna, jednak należy przestrzegać paru zasad.  Na przykład powinniśmy spożywać częściej a mniejsze porcje posiłków,  jak 5-6 razy dziennie. Zaleca się  również jedzenie bardzo dużej ilości surowych warzyw jak i owoców. Jak więc wygląda idealna dieta na wątrobę?

zioła wspomagające wątrobę - jakie

Dwa pierwsze tygodnie diety na wątrobę

W czasie 8 tygodni kuracji powinniśmy wyeliminować:

*nabiał: mleko, sery, śmietanę, jogurty, masło, margaryny, jajka

*czerwone mięso

*pieczywo pszenne

*słodycze: cukier, dżemy, konfitury, czekoladę, ciastka, herbatniki, lody, słone paluszki, prażone orzeszki

*grzyby, nawet pieczarki

*alkohol, kawę, mocną herbatę

Jednak możemy jeść:

*warzywa: wszystkie zielone, dodatkowo marchew, buraki, paprykę, pomidory, brukiew, ziemniaki

*nasiona: groszek, soczewicę, ryż, siemię lniane, soję, orzechy włoskie, migdały, sezam, słonecznik, otręby owsiane i ryżowe

*pieczywo: ciemne, gruboziarniste

*słodycze: w bardzo niewielkiej ilości miód, melasę, chałwę

*świeże ryby: sardynki, pstrąg, tuńczyk

*tłuszcze: oleje tłoczone na zimno, masło sezamowe, pasty sojowe
* mleko sojowe, kiełki nasion strączkowych, świeże soki warzywne, owoce świeże i suszone.

W czasie dwóch pierwszych tygodni oczyszczającej diety na wątrobę, powinniśmy zmniejszyć produkty, które źle wpływają na funkcjonowanie wątroby. Dwa ostatnie tygodnie diety powinny polegać na wracaniu do starego menu, aby jadłospis nie był dla narządu zbyt gwałtowny. Dzięki tej diecie zostanie ona oczyszczona z toksyn i zacznie prawidłowo funkcjonować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]