Jak dbać o skórę w trakcie ciąży? Naturalne nawilżenie!

0
1963
Jak dbać o skórę w trakcie ciąży? Naturalne nawilżenie!

Ciąża to najbardziej szczególny okres w życiu każdej kobiety. Nie da się ukryć, że oczekiwanie narodzin dziecka wiąże się nie tylko z mnóstwem radosnych chwil, ale również stawia przed przyszłą mamą specjalne wymagania.

Tyczy się to jednak nie tylko odpowiednio zrównoważonego trybu życia i konieczności przestrzegania zbilansowanej diety. Ciąża stanowi bowiem wyzwanie również pod względem zapewnienia skórze odpowiedniej pielęgnacji. Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o jej zdrowy wygląd!

Ekologiczne kosmetyki najlepsze dla mam?

Większość kosmetyków, których dotychczas używałaś, nie powinno spowodować zmian o podłożu alergicznym. W trakcie ciąży warto jednak poznać zalety, jakie niosą w sobie ekologiczne kosmetyki – ich składy przygotowuje się z myślą o skórze wymagającej specjalnego traktowania. Należy skorzystać z preparatów certyfikowanych, których składniki zawierają wyłącznie produkty pochodzenia organicznego. Dodatkowo wielu producentów tego typu środków oferuje specjalne linie przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Jak dbać o skórę w ciąży?

Podczas ciąży w organizmie dochodzi do prawdziwej burzy hormonów. Skóra może zmieniać swoje właściwości, w skrajnych przypadkach nawet dość radykalnie. Objawami mogą być między innymi trądzik, krosty i wypryski. Bardziej wrażliwy naskórek to zaś efekt zwiększonej produkcji estrogenu, którego wysoki poziom może powodować negatywne reakcje na niektóre kosmetyki. Jeśli stwierdzisz reakcję alergiczną na którykolwiek z do tej pory używanych preparatów, najlepiej będzie, gdy z niego zrezygnujesz – aż do czasu urodzenia dziecka. Odstaw również kosmetyki zawierające detergenty: najpopularniejsze z nich to SLS-y i parabeny, znajdujące się w składzie wielu szamponów.

Nawilżanie skóry podczas ciąży

Bezwzględnie zaprzestać należy stosowania silnych kosmetyków złuszczających i przeciwtrądzikowych, zwłaszcza posiadających w składzie retinoidy (kwasowe pochodne witaminy A). Ze względu na zwiększoną produkcję estrogenu skóra zostaje w wystarczającym stopniu przesuszona – nie warto jeszcze bardziej zwiększać tego działania. Zamiast tego postaw na intensywne nawilżanie, zwłaszcza skóry twarzy i okolic narażonych na ekstremalne rozciąganie (na przykład skóry brzucha). Dobrym pomysłem będzie też stosowanie delikatnych peelingów przeznaczonych do skóry wrażliwej.

Mniej melaniny, więcej ochrony

Ochrona przed pogodą stanowi kolejny kluczowy aspekt pielęgnacji skóry w trakcie ciąży. Ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej organizm wytwarza mniejsze ilości melaniny, łoju i innych substancji, które w naturalny sposób chronią skórę. Z tego względu naskórek będzie o wiele bardziej wrażliwy na bodźce pochodzenia środowiskowego: wiatr, deszcz, słońce i zmiany temperatur. Skóra może nie dawać sobie rady z zatrzymywaniem dostatecznej ilości wody w organizmie, dlatego też należy ją wspomóc. Przed wyjściem na twarz nałóżmy krem ochronny. Jeśli na dworze panuje upał, krem powinien mieć wysoki filtr – minimum SPF 20. Nie zapominajmy również o codziennym balsamowaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]