Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

0
1882

Nietrzymanie moczu jest przypadłością nie tylko niekomfortową, ale też bardzo wstydliwą. Niestety w większości przypadków problem dotyczy kobiet.

Bardzo ważne jest dobre zdiagnozowanie przyczyn, ponieważ nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą. Wprawdzie na rynku można kupić cieniutkie pieluchomajtki, jednak wizyta u lekarza, właściwe rozpoznanie i leczenie może skutecznie wyeliminować tę dolegliwość.

Przyczyny nietrzymania moczu

Najczęstszymi przyczynami jest urodzenie dziecka, stres, duży wysiłek fizyczny, syndrom jelita drażliwego czy przebyte operacje. Oczywiście jest także wiele chorób, które osłabiają mięśnie, do nich można zaliczyć chorobę Parkinsona.

Typy schorzenia

Rozróżnia się 2 rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe oraz nietrzymanie moczu z nagłym parciem. W pierwszym wypadku takiej sytuacji winne są słabe mięśnie dna macicy, które nie są w stanie prawidłowo zacisnąć cewki moczowej. W tym wypadku rozwiązanie jest proste, należy te mięśnie wzmocnić. W internecie dostępnych jest wiele ćwiczeń na poprawę mięśni Kegla, czyli mięśni dna macicy. Można także udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie wyjaśni, jak je należy wykonywać. Przy systematycznych ćwiczeniach, mniej więcej 3 razy dziennie przez 3 miesiące istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwość ustąpi całkowicie. Drugim rodzajem jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem. W tym wypadku przyczyny nie są dokładnie rozpoznane, często przyjmuje się, że jest to tzw. zespół nadwrażliwego pęcherza. Leczenie tej dolegliwości polega główne na ćwiczeniach pęcherza, tak by rzadziej oddawać mocz i móc w pełni to kontrolować. Niestety tutaj dla lepszej jakości życia niezbędne są pieluchomajtki, szczególnie gdy utrzymanie prawidłowej higieny, np. w miejscu pracy jest bardzo utrudnione.

Często uważa się, że nietrzymanie moczu wynika ze starości. Jednak należy podkreślić, że z jednej strony jest to prawda, z drugiej zawsze należy wyeliminować różne choroby. Firmy takie jak Tena, produkują specjalne wkładki dla kobiet (Tena Lady), które pozwalają na swobodne podróżowanie, wizyty na siłowni, czyli normalne życie. Bez potrzeby ciągłego myślenia o problemie i poczucia wstydu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]