Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne?

0
1919
Czym się kierować przy wyborze kosmetyków naturalnych?

Z roku na rok rośnie popularność kosmetyków opartych na składnikach pochodzenia organicznego. I całe szczęście, bo ma to pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Jak świadomie wybierać kremy, maseczki, szampony czy balsamy, by dbać o swoje ciało skutecznie, ale i w harmonii z naturą? Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Kosmetyki naturalne: co się kryje pod tą nazwą?

Niestety, nie każdy produkt opatrzony hasłem: „eko”, „bio”, „organiczny” czy „naturalny” jest rzeczywiście produktem wytworzonym zgodnie z obowiązującymi normami. Definicja mówi jednoznacznie: kosmetyki naturalne to nie te z domieszką pochodzących z natury składników, ale takie, których skład opiera się na możliwie największej zawartości surowców pochodzenia roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego. Ich działanie powinno być dodatkowo wspierane przez substancje bioaktywne – odpowiednio dobrane, w zależności od rodzaju i przeznaczenia kosmetyku. Na etykiecie takich produktów nie ma miejsca dla: parabenów, konserwantów, sztucznych barwników czy syntetycznych substancji zapachowych.

No właśnie, etykieta – to ona powinna stanowić podstawowy wyznacznik naszych decyzji zakupowych. Im więcej wyszczególnionych na niej dobrodziejstw natury, tym lepiej, bo to oznacza, że na nich bazuje cały skład. Warto zwracać też uwagę na dodatkowe informacje na opakowaniach, dotyczące na przykład certyfikatów jakości. Niektóre z nich, jak ECOCERT, klasyfikują kosmetyki według ściśle określonych procentowo proporcji składników, inne – na przykład BDIH – dają po prostu gwarancję czystego, tworzonego pod ścisłą kontrolą produktu.

Jak dobierać kosmetyki o naturalnym składzie?

Ważne, by czerpać z natury świadomie i rozsądnie. Tak jak w przypadku kosmetyków konwencjonalnych, trzeba kierować się przede wszystkim potrzebami skóry, włosów czy paznokci.

Decydując się na produkt dla siebie, warto zatem:

– uważnie czytać etykietę;

– zwracać uwagę na certyfikaty;

– wybierać receptury, których naturalne działanie będzie zgodne z potrzebami naszej skóry.

Gdzie kupić sprawdzone produkty?

Kosmetyki naturalne oferują zarówno znani producenci, jak i małe, wchodzące na rynek manufaktury. Bez trudu znajdziemy je w drogeriach czy aptekach, ale przede wszystkim w sklepach internetowych.

Są firmy, które specjalizują się w produkcji kosmetyków bazujących na roślinach z konkretnego regionu świata – jak orientana.pl. Szeroka gama azjatyckich składników, która wyróżnia kosmetyki tej marki, pozwoli zagłębić się w świat natury od jej najpiękniejszej, najbardziej zmysłowej strony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]