Liposukcja czy lipoliza? Co będzie lepszym wyborem?

0
1977

Idealna figura jest marzeniem każdej kobiety, a nadmiar tkanki tłuszczowej zwłaszcza na pośladkach, udach i brzuchu może wpędzić w kompleksy. Kiedy nie pomaga dieta, to jedynym wyjściem może okazać się zabieg usunięcia zbędnego tłuszczu. Do wyboru jest lipoliza i liposukcja.

Niektórzy używają tych terminów zamiennie, ale trzeba mieć świadomość różnic pomiędzy tymi metodami. Liposukcja oznacza tradycyjny sposób usuwania tłuszczu poprzez zabieg chirurgiczny i polega na niewielkim nacięciu skóry, aby wprowadzić do ciała igłę ssącą, która jest zwana kaniulą, do tkanki tłuszczowej. Tłuszcz jest odsysany pod ciśnieniem. Zabieg jest inwazyjny i może trwać nawet do pięciu godzin, grozi pewnymi powikłaniami oraz wymaga długiego czasu rekonwalescencyjnego. Liposukcja okazuje się jednak wyjątkowo efektywnym i szybkim sposobem na uzyskanie ładnie wymodelowanej sylwetki.

Z kolei lipoliza stanowi potoczną nazwę zabiegu rozpuszczającego tłuszcz wewnątrz ciała pacjenta. Do wyboru będzie metoda iniekcyjna, laserowa albo ultradźwiękowa. Lipoliza sprawdza się przede wszystkim w dość niewielkim modelowaniu sylwetki, natomiast w stanach wyjątkowo dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej może nie być całkowicie skuteczna i wtedy lepiej zdecydować się na klasyczną liposukcję. Ze względu na stosunkowo niewielką inwazyjność lipolizy nie ma potrzeby pozostania w klinice bezpośrednio po zabiegu i w zasadzie natychmiast można wrócić do codziennych zajęć. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na pewne ograniczenia. Lipoliza raczej rzadko daje tak spektakularne efekty jak liposukcja, więc najczęściej zabieg należy powtórzyć i to nawet kilka razy.

Lipoliza czy liposukcja? Na co się zdecydować?

Oczywiście nie ma metod idealnych i każda ma zwoje zalety i wady. W przypadku mocnego otłuszczenia na pewno lepsze i przede wszystkim szybsze efekty da liposukcja. Z kolei wiąże się ona z ryzykiem pojawienia się powikłań. Głównie to będą zatory tłuszczowe, ale niekiedy widać spore nierówności, co mocno deformuje ciało. Konieczne jest również noszenie ubrań uciskowych przez kilka tygodni. Zaletą lipolizy jest z pewnością niewielka inwazyjność i możliwość zastosowania zabiegu także u osób starszych bądź z problemami zdrowotnymi, które mogłyby zostać niedopuszczone dla klasycznej liposukcji. Można ją też stosować jako metodę wspomagającą, aby zlikwidować nierówności po liposukcji. Wydaje się, że innowacyjne i mało inwazyjne metody jak na przykład przeszczep tłuszczu stanowią przyszłość medycyny estetycznej i chirurgii plastyczek, ale klasyczna liposukcja i tak nadal będzie wykonywana.

[Głosów:4    Średnia:4.8/5]