Nuty zapachowe – odkryj sekret najlepszych perfum

0
1436
Nuty zapachowe

Ulubione perfumy, to jeden z najlepszych prezentów, jakie można wręczyć kobiecie. To produkt luksusowy, na który wydajemy średnio 1000 złotych rocznie. Każdy z nas ma swój ukochany zapach, ale tylko nieliczni wiedzą, jak odczytywać aromatyczne bukiety zamknięte w atrakcyjnych flakonach. O nutach zapachowych dowiesz się więcej z tego tekstu.

Kompozycja trzech nut

Czy wiesz, że nad każdym zapachem perfum zespół ekspertów pracuje nawet kilka lat? Nie wystarczy jedynie połączyć kilku składników, należy jeszcze zwracać uwagę na oddziaływanie poszczególnych zapachów na nasze zmysły. Całą kompozycję tworzy nuta głowy, serca oraz nuta głębi (bazy). To od nich zależy pierwsze wrażenie, ale też czas utleniania się zapachu czy jego trwałość. Świetnym przykładem są perfumy rozlewane, to one utrzymują się na skórze naszego ciała nawet przez kilkadziesiąt godzin. Nic dziwnego, że tworzenie konkretnych zapachów jest tak długotrwałym i zaawansowanym procesem.

Nuta głowy

To właśnie nuta głowy jest wyczuwalna zaraz po psiknięciu perfum. Na początku bardzo intensywna, a po ulotnieniu się alkoholu staje się nieco łagodniejsza. Utrzymuje się na skórze najczęściej do kilkunastu minut. Uznaje się, że to nuta głowy jest najważniejszym czynnikiem, który ma znaczenie dla zakupu konkretnych perfum. Nikt przecież nie czeka kilku godzin, aby poznać zapach całkowicie, to właśnie nuta głowy jest wariantem decydującym.

Nuta serca

To nuta serca jest zestawem kluczowych dla określonego zapachu składników. Utrzymuje się na skórze do kilku godzin, wpływa na charakter perfum i właśnie ją powinno brać się pod uwagę przy zakupie ulubionych flakoników. Nuta serca to baza, zazwyczaj skomponowana z róży, jaśminu, konwalii, jałowca albo innego, dominującego w perfumach zapachu. To ona świadczy o rodzaju perfum, od kwiatowych, poprzez owocowe aż po korzenne. Na jej podstawie można też określić intensywność zapachu, od słodkich i łagodnych, po mocne z domieszką ostrych aromatów.

Nuta głębi

Chociaż wymieniana na samym końcu, ma istotne znaczenie dla rodzaju perfum. Kompozytorzy poszczególnych zapachów już na początku pracy nad perfumami, wybierają nutę bazową. To najbardziej intensywny i charakterystyczny składnik zapachu, zazwyczaj jest ciężki, jak akord piżma, drzewa sandałowego, paczuli czy wanilii. Nuta głębi jest najtrwalsza i dominująca, utrzymuje się na skórze najdłużej, bo nawet do kilku dni.

Jak wybierać perfumy?

Każdy z nas ma inny gust oraz zmysł węchu. To dlatego też w perfumeriach znajdziemy mnóstwo różnych flakoników, których zawartość jednym przypada do gustu, innych zaś wręcz odstrasza. Okazuje się, że osoby młode wybierają zapachy łagodne, delikatne, owocowe, natomiast z wiekiem nasze predyspozycje odnośnie ulubionych zapachów, ulegają zmianie. Im jesteśmy starsi, lubimy bardziej nuty ostrzejsze, bardziej kwiatowe. Wybór perfum jest też zależny od płci. Kobiety wolą zapachy kwiatowe i słodkie, mężczyźni sięgają natomiast po te korzenne, ostre, orientalne, piżmowe.

Co ciekawe, nasze preferencje odnośnie ulubionych zapachów zmieniają się także wraz z porą roku. Zimą stawiamy na zapachy mocne, nawet przytłaczające, zaś latem wolimy te rześkie, cytrusowe, które dodają nam energii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]