Okulary Persol – prawdziwe dzieła sztuki

0
4865

Te kultowe włoskie okulary uznawane są za prawdziwe dzieła sztuki. I nic w tym dziwnego – wyróżnia je ponadczasowa linia i subtelna elegancja. Mimo iż w Polsce okulary Persol nadal pozostają stosunkowo nieznane, za granicą już dawno określa się je mianem legendarnych. Duży w tym udział słynnej Grety Garbo, Marcella Mastroianniego, Daniela Craiga i samego Jamesa Bonda, których mogliśmy podziwiać w okularach tej marki. Czym wyróżniają się okulary Persol?

Persol – okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne

Wszystkie okulary korekcyjne oraz przeciwsłoneczne marki Persol wyróżnia niepowtarzalny design oraz ogromna dbałość o najmniejszy nawet detal. Każda para oprawek wykonywana jest ręcznie, co gwarantuje prawdziwy kunszt i dokładność wykonania. Wszystko to sprawia, że po tę markę sięgają prawdziwi koneserzy – podkreśla specjalista z firmy 1242.eu.

Persol to lider mody okularowej. Okulary tej marki uznawane są także za jedne z najbardziej „filmowych”. Nosiły je największe gwiazdy światowego kina. A współcześnie? Miłośnikiem okularów Persol jest choćby Ryan Gosling!

Nazwa „persol” oznacza dosłownie „dla słońca”. Sama marka powstała w 1917 roku. Założył ją Giuseppe Ratti. W początkowych latach firma specjalizowała się przede wszystkim w produkcji okularów przeznaczonych dla pilotów i kierowców.

Okulary tej marki do dnia dzisiejszego powstają w fabryce Persol w Lauriano, mieście położonym niedaleko Turynu. Dzięki zachowaniu oryginalnej fabryki, tworzone do dziś okulary stanowią wyjątkowe połączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych wraz z tradycyjnym rękodziełem optycznym. Wszystko to sprawia, że okulary Persol w 1/3 stanowią efekt pracy rąk ludzkich. Jednocześnie są doskonałym przykładem włoskiego wzornictwa, stąd wiele z nich prezentowanych jest na wystawach związanych z designem XXI wieku.

Persol 649 i 714 – najbardziej znane modele marki

Legendarny model 649 noszony był przez samego Mastroianniego – słynnego włoskiego aktora. Niewiele osób wie jednak, że stworzono go w 1957 roku na specjalne zamówienie motorniczych tramwajów w Turynie. 649 oraz jego składana wersja 714, to najbardziej znane modele tej marki. Model 714 szczególnie upodobał sobie Steve McQuinn – to właśnie dzięki niemu okulary Persol stały się znane na całym świecie. W modelu 714, na mostku i zausznikach zastosowano metalowe zawiasy, które umożliwiały składanie okularów. Był to swego rodzaju przełom w historii okularów na całym świecie.

Trudno w to uwierzyć, ale model Persol 714 wycofano z produkcji w latach osiemdziesiątych i ponownie przywrócono dopiero w 2007 roku. Na tę chwilę stanowi jeden z najbardziej popularnych i pożądanych męskich modeli okularów przeciwsłonecznych na całym świecie. W związku z tym, że produkowany jest w krótkich seriach, cechuje go ograniczona dostępność, a cena jest znacznie wyższa od pozostałych modeli tej marki – mówi ekspert ze sklepu 1242.eu.

Oba modele, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, chętnie wybierane są zarówno jako okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne.

Inne dzieła sztuki marki Persol

Model Cellor (3105S) wprowadzono po raz pierwszy do sprzedaży w latach pięćdziesiątych. Przez jakiś czas był niedostępny, ale z czasem powrócił na rynek mody okularowej. Nazwa tego modelu wywodzi się od słowa „celuloza”, wskazującego na ówczesny materiał oprawy, a także od włoskiego słowa „or” oznaczającego złoty kolor mostka. Kolekcję specjalną 3074S zainspirowała kinematografia. Dla ciekawostki warto dodać, że model z kolekcji Film Noir wybrał sam George Clooney z okazji swojego ślubu. Kolekcja Typewriter z kolei inspirowana jest starymi maszynami do pisania. Doskonale oddają to detale poszczególnych modeli, które nawiązują do legendarnych  czcionek oraz kultowych elementów maszyn, które w czasach współczesnych nie są już używane.

Persol to marka, która w Polsce nie należy jeszcze do najpopularniejszych, jednak za granicą od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jeśli zależy nam na znalezieniu modnych, dobrze wykonanych okularów, z pewnością warto zwrócić uwagę właśnie na Persol – to gwarancja nie tylko wysokiej jakości, ale również prawdziwie włoskiego stylu.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]