Czym jest język geograficzny i jak go leczyć?

0
3497

Mianem języka geograficznego określa się stan zapalny języka występujący w łagodnej formie lub rumień wędrujący języka. Język geograficzny może stanowić objaw chorób ogólnoustrojowych lub schorzeń toczących się w obrębie jamy ustnej. Zdarza się również, że ma on charakter dziedziczny i pojawia się jako rezultat uwarunkowań genetycznych. W takich sytuacjach nie jest on traktowany w kategoriach choroby, ale zostaje uznany za cechę charakterystyczną danej osoby i nie wymaga leczenia.

Jeżeli natomiast język geograficzny jest wynikiem rozwoju stanu chorobowego, a przy tym odznacza się dużą bolesnością wywołującą u pacjenta uczucie dyskomfortu (pojawiającego się zwłaszcza w kontakcie z pokarmem), wówczas należy podjąć działania mające na celu usunięcie przyczyn występowania owej choroby, przy jednoczesnym łagodzeniu bolesnych symptomów. Jakim chorobom może towarzyszyć język geograficzny i jakie są jego objawy?

Język geograficzny – co warto o nim wiedzieć?

Język geograficzny występuje u stosunkowo niewielkiej liczby osób. Może mieć on charakter wrodzony (cecha genetyczna) lub nabyty. W drugim przypadku jego objawy pojawiają się nagle i mogą świadczyć o rozwoju stanu chorobowego. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie właściwych metod leczenia. Do chorób, którym mogą towarzyszyć objawy języka geograficznego należą choroby jamy ustnej – zapalenie błony śluzowej, zakażenia grzybicze; a ponadto bielactwo, łuszczyca, cukrzyca, awitaminoza i alergia. Objawami choroby są niewielkie plamki lub ich układy przypominające wysepki. Zazwyczaj są one pozbawione brodawek i otoczone jaśniejszą obwódką.

 Zmiany mogą mieć barwę czerwoną lub ciemnoróżową. Ze względu na otaczającą je obwódkę, całość języka swoim wyglądem przypomina mapę – stąd właśnie określenie język geograficzny. Rumień i towarzyszące mu zmiany skórne mają charakter wędrujący, co oznacza, że mogą znikać i pojawiać się w różnych obszarach na powierzchni całego języka. Bardzo rzadko pojawiają się także w po wewnętrznej stronie policzków.

 Wystąpienie objawów języka geograficznego może być związane ze zwiększoną nadwrażliwością języka, który w kontakcie z czynnikami drażniącymi (na przykład pikantne potrawy) może wykazywać dużą bolesność. Ważne, aby w tym przypadku w miarę możliwości zupełnie zrezygnować ze spożywania ostrych i kwaśnych produktów, wystrzegać się spożywania zimnych oraz gorących posiłków, a także unikać alkoholu.

 Zmiany w obrębie języka mogą być również rezultatem niewłaściwych nawyków. Mowa tu o przygryzaniu języka przez pacjenta, które może pojawiać się na przykład pod wpływem działania czynnika stresującego. W wyniku częstego przygryzania języka w zranionych miejscach może rozwinąć się stan zapalny, którego objawy będą bardzo bolesne.

Jeśli język geograficzny jest dziedziczny i nie wywołuje u pacjenta uczucia bólu, nie zachodzi potrzeba leczenia. Jeżeli natomiast bolesne symptomy pojawiają się nagle, potrzebna jest prawidłowa diagnoza, która pomogłaby ustalić, jaki rodzaj choroby jest ich przyczyną i podjąć właściwe metody leczenia. Zmiany na języku będące rezultatem grzybicy, wymagają zastosowania leków przeciwgrzybiczych, jak również środków przeciwbólowych pomagających złagodzić odczuwany przez pacjenta ból. Niekiedy do leczenia miejscowego bywają wykorzystywane sterydy.

W przypadku alergii konieczne jest wyeliminowanie z otoczenia szkodliwych alergenów. Jeżeli natomiast język geograficzny jest wynikiem awitaminozy, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji, zwłaszcza witamin z grupy B. Więcej przydatnych informacji na temat przyczyn i sposobów leczenia języka geograficznego znajdziesz na dermo,expert. W całym procesie leczenia, oprócz unikania produktów spożywczych, które mogłyby zaostrzać bolesne objawy i potęgować uczucie dyskomfortu, bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Dzięki przestrzeganiu jej podstawowych zasad, można uniknąć namnażania się bakterii wypływających na zaostrzanie stanu zapalnego.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]