Piłowanie paznokci – dobór pilnika, dobre praktyki, rodzaje kształtów

0
2727

Aby nasze paznokcie pięknie się prezentowały, konieczne jest nadanie im idealnego kształtu. W tym celu wykonuje się zabieg piłowania, którego celem jest uzyskanie pożądanego efektu końcowego. Jest to czynność wymagająca nie lada umiejętności. Sztuką jest wszystkie paznokcie spiłować tak, aby wyglądały niemalże identycznie. Również ważne jest to, aby nie uszkodzić płytki paznokcia i nie spowodować przykładowo rozdwajania się paznokci. Nieprawidłowo piłując i polerując, można uzyskać odwrotny skutek do oczekiwanego, a na dodatek spowodować trudne do zniwelowania uszkodzenia. Aby tę czynność wykonywać prawidłowo przede wszystkim należy dobrać odpowiedni pilnik i przyjąć prawidłowy sposób piłowania.

Dobór pilnika

Poleca się stosowanie pilnika nie tylko w celu nadania paznokciom kształtu, ale również, aby je skrócić. Jest to metoda częściej rekomendowana aniżeli stosowanie nożyczek. Powodują one uszkodzenia linii brzegowej paznokci, sprawiając, że staje się ona bardziej podatna na złamania i mikrourazy. Zaleca się również rezygnację z metalowego pilnika, który również negatywnie pływa na płytkę paznokci. W najbardziej oszczędnym wariancie warto sięgnąć po pilniczki papierowe, ale najlepszym wyborem z pewnością okażą się pilniczki pokryte szkłem, teflonem, granitem lub kryształem.

Jak piłować paznokcie – dobre praktyki

Nie należy piłować paznokci na mokro. W pierwszej kolejności podczas zabiegów kosmetycznych wykonuje się piłowanie i polerowanie na sucho, a dopiero później namaczanie w celu zmiękczenia skórek. Mokrym paznokciom nie sposób nadać oczekiwany kształt, są przede wszystkim zbyt giętkie.

Należy pamiętać, że prawidłowa pozycja piłowania to oparcie ręki na blacie/stole, w celu unieruchomienia palca poddawanego zabiegowi piłowania. Pilnik powinien być ustawiony pod odpowiednim, ściśle określonym kątem 45 stopni, który przy delikatnych ruchach daje najlepsze efekty.

Niektórzy zalecają modelowanie paznokci pokrytych lakierem ze względu na zwiększoną twardość płytki.

Kształty paznokci – na jaki się zdecydować?

* Paznokcie zaokrąglone – bardzo naturalne w wyglądzie, świetny kształt dla kobiet o kruchych paznokciach, które wykonują częste prace domowe lub zawodowo pracę fizyczną, nie wystają bowiem zbytnio poza opuszki palców i tym samym w mniejszej mierze są narażone na złamania i uszkodzenia.

* Paznokcie kwadratowe – polecane kobietom o długich, smukłych palcach i dobrej kondycji paznokci. Świetną propozycją w tym przypadku jest zastosowanie french manicure, który dodatkowo sprawia, że dłonie schludnie się prezentują.

* Paznokcie w szpic – to ostatnimi czasu bardzo modny i chętnie stosowany kształt paznokci. Spiłowanie paznokci w szpic wraz z odpowiednią ich stylizacją sprawia wrażenie zadziorności. Tego rodzaju piłowanie powinno się odbyć w salonie kosmetycznym wraz z zastosowaniem preparatu utwardzającego.

* Paznokcie w kształcie migdałka – to bardzo delikatny kształt, który nadaje smukłości palcom i dłoniom. Nie jest łatwo uzyskać taki kształt, potrafią to wykonać osoby z doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami.

[Głosów:2    Średnia:3/5]