Rozbijanie nowych butów

0
2539
Rozbijanie nowych butów

Pierwsze założenie nowych butów często wiąże się z pojawieniem się pęcherzy i bolesnych otarć. Można jednak ich uniknąć. Warto więc wiedzieć, jak tego dokonać.

Systematyczność

Rozbijanie nowego obuwia to systematyczne zajęcie. Zanim wybierzemy się w nim do pracy, na imprezę czy na spacer, powinniśmy ponosić je przez kilka dni w domu, mając na nogach mokre skarpetki. Stopa może się wtedy przyzwyczaić do kształtu butów. Gdy przejdziemy już do etapu wychodzenia w nowych butach na zewnątrz, powinniśmy nosić je na zmianę z wygodnymi, rozbitymi już butami, aby odciążyć stopy.

Przed otarciami chronią też stopki, nawilżające kremy do stóp oraz talki. Sprzymierzeńcem w rozbijaniu obuwia są także wkładki do butów, które można stosować, gdy zapiętki nowego obuwia są zbyt twarde.

Domowe sposoby

Wśród domowych sposobów rozbijania obuwia najpopularniejsze jest używanie alkoholu i bawełnianej ściereczki. Nasączoną szmatką należy wcierać alkohol w powierzchnię butów do chwili, w której buty staną się miękkie. Następnie nowa para może być rozciągana na stopach. Inną metodą jest namoczenie wielu gazet w denaturacie i włożenie ich do butów – rozwiązanie to nie jest jednak polecane do butów z farbowanym, kolorowym wnętrzem, gdyż mogą pojawić się w nim odbarwienia.

Buty można też namoczyć w ciepłej wodzie, a następnie włożyć je na stopy. Metoda ta działa, gdyż ogrzany materiał lepiej dopasowuje się do kształtu ciała. Buty skórzane i zamszowe rozbija się również, trzymając je przez kilka minut nad wrzątkiem. Gdy nasiąkną one dzięki parze wodnej, zakłada się je na skarpetki nasączone alkoholem i nosi aż do momentu, w którym czuje się, że jakikolwiek dyskomfort zniknął – zwykle wystarczy na to 15 minut.

Metody profesjonalne

Gdy boimy się, że rozbijanie butów domowymi metodami może je uszkodzić, warto zainwestować w specjalne środki. Profesjonalne spraye oraz kremy nakłada się na powierzchnię buta, a następnie zakłada się nowe sandały czy baleriny i nosi do momentu, aż będą one komfortowo leżeć na stopie. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. W przypadku zakupu butów, których nie można moczyć, można skorzystać z pomocy szewca. Do ich rozbicia niezawodne będzie bowiem prawidło.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakijaż dla blondynki na wiosnę
Następny artykułPowiększanie oczu makijażem

Samotna marzycielka, uwielbiam tematykę urodowo-zdrowotno-sportową. Kocham fitness i jazdę na rowerze. Pracuje jako maniciurzystka.