Włosy są ważnym elementem naszego wizerunku. Odpowiednia ich pielęgnacja może stanowić 70% naszego pięknego wyglądu. Są jednak osoby, które nie mogą się cieszyć bujną czupryną, a w zamian za to zmagają się ze wstydliwą łysiną. Jest to problem mężczyzn, jak i kobiet. Utrata włosów może mieć różne podłoże. Jedni cierpią na nadmiar testosterony, który niszczy mieszki włosowa, inni przeszli poważną chorobą, bądź się z nią zmagają. Aby ukryć brak włosów można zaprzyjaźnić się z treską, lub peruką. Na rynku dostępne są też pudry zakrywające łysinę. Salony proponują mikropigmentację głowy, która polega na wykonaniu tatuażu imitującego włosy, daje to efekt ich zagęszczenia. Jednak żadna z tych metod nie daje 100% komfortu. Po odpowiedniej klasyfikacji można zastosować jedno rozwiązanie, które pomoże uporać się z tym problemem. Mowa tu o transplantologii włosów.
Transplantologia
Jest kilka sposobów na wykonanie tego zabiegu. Podstawą jednak jest rozplanowanie rozmieszczenia włosów na skórze. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Mieszki włosowe pobierane są najczęściej z części potylicznej głowy pacjenta. Wycina się odpowiedni pasek o średnicy 0,5-1 cm. Z takiej próbki wydziela się 1-3 mieszki na implant. Następnie są one wszczepiane w zaplanowane miejsce metodą i techniką wybraną przez lekarza. Jedną z technik transplantologii włosów jest mikroimplantacja, która polega na wszczepieniu mikroimplantów o rozmiarze 0,6-0,9 mm w odległości 1 mm od siebie. Innym rozwiązaniem jest Smart Graft, które charakteryzuje się zautomatyzowaniem procesu wszczepiania włosów. Odbywa się to przy pomocy specjalnego urządzenia, które w krótkim czasie pobiera i wszczepia implanty w skórę pacjenta. Transplantacja włosów jest zabiegiem bezpiecznym, o niskim poziomie inwazyjności. Po 7 dniach można bez problemu wrócić do normalnego funkcjonowania. Oczywiście, po przeszczepie należy w sposób szczególny dbać o opracowaną skórę. Przeważnie przepisywana jest maść z antybiotykiem, tabletki przeciwbólowe i zaleca się zimne, żelowe okłady na obrzękniętą skórę po zabiegu. Niestety, nie każdy może zafundować sobie taki zabieg. Nie przyjmuje się pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe choroby skóry, bądź są dotknięte łysieniem plackowatym. Taka forma łysienia jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm odbiera włos za obcy czynnik i eliminuje go z organizmu. W takim przypadku przeszczep nie utrzyma się na na skórze, więcej na temat przeszczepów włosów tutaj.
Cennik
Koszt zabiegu przeszczepu włosów jest różny od stopnia wyłysienia. Waha się między 1500 a 10 000 złotych. Aktualnie kliniki medycyny estetycznej współpracują z bankami, bądź same wprowadzają system spłaty ratalnej, aby taki zabieg był dostępny dla wszystkich. Łysina może powodować dyskomfort. Stąd otwarcie się na mniej zamożne osoby, aby i one nie musiały zmagać się ze swoim kompleksem, a mogły cieszyć się pewnością siebie i dobrym wyglądem.