W jaki sposób i dlaczego powstają blizny?

0
2513

Blizna na ciele z pewnością nie jest estetyczna. A kiedy jest ich więcej, to osoba, u której one występują odczuwa dyskomfort. Pochodzenie blizn może być różne. To, jak szybko będą się goić oraz, czy finalnie będą wyraźne, czy też mniej widoczne zależy między innymi od tego, czy powstały nagle, czy może są następstwem zabiegu chirurgicznego. Znaczenie ma również to, w jaki sposób dbamy o bliznę w trakcie jej gojenia.

Blizna jako zmiana skórna powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. Zmiana ta składa się z tkanki łącznej włóknistej i w odróżnieniu od zdrowej skóry jest mniej elastyczna. Blizny nie posiadają zakończeń nerwowych, gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Czas uformowania się blizny, a także jej gojenia uzależniony jest od kilku czynników do których zalicza się: wiek, stan zdrowia danej osoby, bądź miejsce powstania. Sam proces tworzenia się blizny zaliczyć można już do jej gojenia. W miejscu powstałej rany powstaje bowiem nowa, doskonale unaczyniona tkanka, z licznymi włóknami kolagenu. Takie informacje można znaleźć na stronie wszystkoobliznach.pl i warto zaznajomić się z nimi, jeśli chcemy wiedzieć, jak następnie pielęgnować bliznę. Pierwszą fazą gojenia się blizny jest faza zapalna, wtedy też pojawia się na miejscu rany skrzep krwi wraz z odbudową skóry. Rana oczyszcza się z drobnoustrojów i obumarłych komórek.

Etapy gojenia się rany

Należy pamiętać o tym, żeby nie usuwać strupa, ponieważ może to doprowadzić do powiększenia się obszaru występowania blizny wraz z uszkodzeniem skóry. Ważna jest wobec tego skuteczna ochrona rany, na równi z nawilżeniem aż do wytworzenia się nowych komórek skóry. Drugą fazą jest faza proliferacyjna, kiedy to powstają już całkiem nowe komórki skóry. Organizm wytwarza kolagen, pomagający wzmocnić tkanki skóry w zranionym miejscu. Jeśli strup odpadnie to można zastosować innowacyjne plastry silikonowe Sutricon, przeznaczone do każdego rodzaju blizn. Faza ostatnia to faza dojrzewania blizny, jaka może trwać nawet do dwóch lat. Zaczyna się około trzech tygodni po zranieniu, kiedy to włókna kolagenu są już zagęszczone.

[Głosów:1    Średnia:5/5]