Wstydliwa dolegliwość nieświeżego oddechu

0
2409
Wstydliwa dolegliwość nieświeżego oddechu

Czy wiesz, że z problemem nieświeżego oddechu boryka się aż ¼ ludzkości? Jeśli więc przykry zapach z ust jest kłopotem, którego doświadczasz, nie jesteś osamotniony.

Nieprzyjemny zapach z ust to zazwyczaj sprawka bakterii rozkładających resztki pokarmowe i komórki nabłonka – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Scan Anida. W procesie tym powstają lotne związki siarki i merkaptan metylu, czyli właśnie te nieprzyjemne zapachy.

Higiena jamy ustnej

Najważniejszą zasadą, o której nikomu nie trzeba przypominać, jest regularne mycie zębów po każdym posiłku. Zęby, język i podniebienie należy szczotkować ruchem wymiatającym, a po czyszczeniu dodatkowo przepłukać usta specjalnym płynem.

Niestety, czasem mycie zębów nie wystarczy. Jeżeli dręczy cię nieświeży oddech mimo prawidłowej higieny jamy ustnej, koniecznie udaj się do stomatologa. Może okazać się, że za rozwój bakterii odpowiedzialne są nie resztki pokarmu, ale choroby dziąseł lub próchnica. W takim przypadku najważniejsze będzie wyleczenie wszystkich stanów zapalnych i dolegliwości przyzębia.

Higiena odżywiania

Na to, jak pachnie nasz oddech, olbrzymi wpływ ma nasza dieta. Największymi wrogami świeżego oddechu są oczywiście papierosy i alkohol – i to nie tylko chwilę tuż po ich użyciu. Niekorzystnie na oddech wpływa też bardzo duże spożycie tłuszczów zwierzęcych, nabiału i ostro przyprawianych potraw.

Natomiast tym, co pomoże ci w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust jest… woda. Pij jej jak najwięcej, a pozytywne efekty dostrzeżesz również w innych obszarach zdrowia. Inne napoje ułatwiające utrzymanie świeżego oddechu to świeżo parzone zioła, takie jak mięta, szałwia i rumianek.

Świeży oddech w każdej sytuacji

Popularnym sposobem radzenia sobie z nieświeżym oddechem jest sięganie po pastylki miętowe lub gumy do żucia. Niestety, bardzo często zawierają one w swoim składzie cukier, przez co jeszcze bardziej wzmagają namnażanie się bakterii. Najlepszym sposobem na szybkie odświeżenie oddechu, gdy nie mamy możliwości umyć zębów, jest użycie odświeżacza do ust w sprayu.

Wybierając odświeżacz do ust zwróć uwagę na to, by był to produkt rekomendowany przez farmaceutów. Takie preparaty gwarantują skuteczność i są bezpieczne, a ponadto niektóre z nich – jak np. odświeżacz do ust FLO, wzbogacone są witaminą C.

[Głosów:1    Średnia:5/5]