Zegarek do biegania. Wszechstronne zastosowanie

0
2668
Zegarek do biegania. Wszechstronne zastosowanie

Zbędny gadżet czy faktyczna pomoc w planowaniu treningów? Co warto wiedzieć o zegarkach do biegania? Czy i dlaczego powinieneś zdecydować się na taki zakup?

Teoretycznie do biegania zegarek nie jest niezbędny. A nawet jeśli potrzebujesz pomiaru czasu, sprawdzić powinien się nawet najprostszy model ze stoperem, dzięki któremu będziesz wiedział, w jakim czasie pokonałeś dany dystans. Wystarczy jednak tylko jeden trening z profesjonalnym zegarkiem do biegania, by przekonać się, że dodatkowe funkcje znacznie ułatwiają układanie zaawansowanych treningów. Dzięki nim możesz bowiem na bieżąco monitorować swoje postępy i sprawdzać, jak twój organizm reaguje na wysiłek.

Na zakup jednego z nich warto zdecydować się tym bardziej, że ich zastosowanie wcale nie ogranicza się do treningów biegowych. Zdają bowiem egzamin jako codzienne czasomierze, a oprócz tego są niezbędne podczas rowerowych czy pieszych wędrówek. O czym jednak powinieneś pamiętać kupując zegarek do biegania? Jakie funkcje powinien posiadać?

Najważniejsze funkcje

Taki zegarek ma dostarczyć ci wielu informacji, dzięki którym efektywniej zaplanujesz kolejne treningi i kompleksowo zadbasz o swoją formę. Dlatego najważniejszą jego funkcją są pomiary tętna. Sposób mierzenia może być różny, ale zazwyczaj odpowiada za to pulsometr wykorzystujący optyczny miernik tętna na nadgarstku. Dzięki niemu dostosujesz intensywność treningu do reakcji twojego organizmu i unikniesz wielu groźnych sytuacji.

Kolejną niezbędną funkcją jest pomiar odległości. W niektórych zegarkach wykonuje go krokomierz z akcelerometrem, w bardziej zaawansowanych modelach jest to zaś zadanie dla GPS-a. Te urządzenia umożliwiają też połączenie się z którąś z internetowych aplikacji i śledzenie na żywo przez najbliższych treningu. Pozyskane w ten sposób informacje mogą też zostać zapisane w pamięci urządzenia i, pobudzając aktywność, odegrać ważną rolę w motywacji do codziennego wysiłku.

Prawdziwy multisystemowy zegarek sportowy powinien działać niezawodnie we wszystkich warunkach. Dlatego warto wybierać modele z solidną obudową, która zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym i zapewni wodoszczelność. Profesjonalny  zegarek do biegania  powinien być odpowiednio wyposażony, dlatego ważne są też wykorzystywane w terenie funkcje outdoorowe – kompas, termometr, barometr i wysokościomierz. W trakcie wypadów turystycznych szczególnie przydatne będą zaawansowane modele, pozwalające korzystać z bezpłatnych aplikacji Garmin Connect i wyświetlające mapy terenu na ekranie. Dzięki nim rekreacja będzie łatwa jak nigdy dotąd.

Na co zwrócić uwagę?

Funkcje podstawowe, lokalizacja GPS czy pulsometr to jednak nie wszystko, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając zegarek. Sprawdź też, by jego obsługa jest bezproblemowa i intuicyjna. W trakcie biegu, jazdy na rowerze lub intensywnego marszu trudno bowiem trafić w niewielkie przyciski, a długie wyszukiwanie konkretnej funkcji może być bardzo męczące. Najlepiej zrobisz wybierając zegarek z dużymi guzikami i prostym interfejsem.

Jeśli zaś planujesz regularne, długie treningi (bo na przykład trenujesz triathlon), ważna będzie także wytrzymałość baterii. Na rynku znajdziesz przeróżne modele, zapewniające od ośmiu do stu godzin treningowych na jednym załadowaniu. Przed wyborem dobrze więc przemyśl swoje potrzeby i wybierz zegarek, który najlepiej się do nich dopasuje.

Zegarek do biegania powinien też na bieżąco monitorować twoją aktywność, powiadamiając cię o osiągnięciu ustalonego wcześniej celu. Ta funkcja (razem z obliczaniem ilości spalonych kalorii) szczególnie ważna będzie dla wyczynowych sportowców oraz tych, dla których sport jest sposobem na poprawę kondycji lub zrzucenie zbędnych kilogramów.

Zapraszamy na www.360sklep.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]