Najczęstsze objawy nerwicowe – występowanie, systematyka, diagnozowanie

0
719
Najczęstsze objawy nerwicowe

Nerwica to zaburzenie zdrowia psychicznego dotykające osoby w różnym wieku, płci, stanie materialnym i wykształceniu. Najczęstszym symptomem świadczącym o wystąpieniu nerwicy jest utrzymujące się napięcie wewnętrzne związane z odczuwaniem lęku. Leczenie nerwicy jest możliwe, jednak wymaga zaangażowania różnych sfer życia pacjenta oraz przejścia przez proces terapeutyczny. Poniżej skupiamy się na diagnozowaniu zaburzeń nerwicowych – wskazujemy na najczęstsze objawy świadczące o wystąpieniu nerwicy oraz podpowiadamy jak wygląda rozpoznanie tej jednostki chorobowej. 

Nerwica – czym jest? Występowanie nerwicy i jej odmiany

Nerwica to defekt dotyczący przebiegu procesów myślowych, emocji oraz zachowania. Wystąpienie nerwicy znacząco obniża komfort życia oraz może prowadzić do różnego typu zaburzeń, konfliktów, braku kontroli lub apatii życiowej. Nerwica może znacząco wpłynąć na relacje towarzyskie utrzymywane przez pacjenta, zarówno w odniesieniu do jego grupy środowiskowej, miejsca pracy, jak i rodziny.

Nerwica obok depresji jest jedną z najczęściej diagnozowanych jednostek chorobowych. Statystyki europejskie wskazują, że ponad 1/4 dorosłych osób doświadcza przynajmniej raz w życiu epizodu podwyższonego lęku, utrzymującego się przez okres przynajmniej kilku dni. Warto przy tym podkreślić, że nerwica ma tendencję do współwystępowania razem z innymi zaburzeniami typu osobowościowego lub nastroju. 

Nerwica występuje w różnych odmianach, często dotykających odmiennych sfer życia lub związanych z problemami zdrowotnymi. Najczęściej diagnozowaną jest nerwica lękowa, której typowym symptomem jest długo utrzymujący się lęk. Obok niej „popularnymi” odmianami są nerwica natręctw, nerwica depresyjna oraz fobie. Wyróżnia się także nerwicę wegetatywną, nerwice żołądka oraz serca. 

Najczęstsze objawy wystąpienia nerwicy 

Choć trudno jednoznacznie wskazać skąd wzięła się nerwica objawy jej wystąpienia są dość znane i jasno opisane. Oczywiście mogą się różnić w zależności od typu nerwicy. W przypadku nerwicy lękowej jest to długo utrzymujące się napięcie związane z odczuwanym lękiem. Pacjent może także odczuwać chroniczne zmęczenie, stres oraz być nadmiernie wrażliwy. Osoby dotknięte nerwicą lękową mogą mieć też problemy z codziennym funkcjonowaniem, alienować się oraz wycofywać z życia rodzinnego i towarzyskiego. 

Dla nerwicy natręctw typowymi objawami są zaburzenia obsesyjne – notorycznie powracające myśli, wyobrażenia i tematy. Pacjenci mogą też odczuwać wewnętrzny przymus związany z powtarzaniem niektórych czynności lub podejmowaniem określonych aktywności. 

Nerwica depresyjna, nazywana też dystymią, może być łatwo pomylona z depresją. Typowym objawem jest obniżony nastrój, uczucie smutku i przygnębienia. Często pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Cechą odróżniającą dystymię od depresji jest występowanie epizodów dobrego samopoczucia. 

Nerwica żołądka objawia się poprzez występowanie zaburzeń w obrębie układu trawiennego. Najczęściej mowa o występowaniu nawykowych wymiotów, zaparć psychogennych lub biegunek. Może też towarzyszyć jej zespół jelita drażliwego, wrzody na żołądku, dwunastnicy lub jelicie. 

Nerwica serca dotyka funkcjonowania układu krążenia i aktywizuje się w sytuacji stresowej. Jej typowymi objawami jest kołatanie serca, zaburzenia pulsu, uczucie psychicznego i fizycznego zmęczenia. 

Nerwica wegetatywna utrzymuje się przez długi czas i może obejmować szeroki zakres symptomów. Wymienić można przede wszystkim przyspieszony puls, kołatanie serca, ból w obrębie klatki piersiowej, drżenie rąk, pocenie się, duszności, zawroty głowy oraz stany nagłego osłabienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]