Atopowe zapalenie skóry

0
1090
Atopowe zapalenie skóry

Wiele dostępnych danych wskazuje, że coraz więcej osób cierpi z powodu różnego typu chorób skóry, które to coraz częściej wywoływane są stosowaniem zbyt dużej ilości środków pielęgnacyjnych, chemicznych, czy też przez jedzenie mocno przetworzonej żywności. Atopowe zapalenie skóry stało się już chorobę cywilizacyjną i niestety dotyczy coraz większego procenta naszej populacji.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która objawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jak sama nazwa wskazuje jest to przewlekła choroba zapalna skóry, która częściej występuje w krajach rozwiniętych niż tych rozwijających się. Według dostępnych danych w Polsce na atopowe zapalenie skóry choruje nawet około 10% dzieci. Zmiany chorobowe, które pojawiają się na skórze są bardzo charakterystyczne a bardzo często towarzyszy im też uciążliwy świąd. Pierwsze symptomy atopowego zapalenia skóry mogą pojawiać się bardzo wcześnie wraz z wiekiem dziecięcym. Zwykle też do ukończenia 1 roku życia mamy już pewność, że to właśnie ta choroba. Jednak znane są też przypadki, kiedy choroba ujawnia się dużo później, tym samym zaczyna dokuczać dopiero w wieku dorosłym.

Różny przebieg atopowego zapalenia skóry

W zależności od zaawansowania choroby, atopowe zapalenie skóry może mieć przebieg łagodny, z krótkimi etapami zaostrzenia choroby lub też zaawansowany, kiedy to wszystkie problemy skóry są bardzo rozwinięte, a tym samym niezwykle trudne w terapii. Choroba ta może zaatakować niewielkie lub bardzo rozległe obszary ciała. Zwykle zmiany pojawiają się w różnych częściach ciała i wbrew powszechnym opiniom zmiany te nie mają wiele wspólnego z wiekiem pacjenta, ponieważ choroba ta tak jak wspomniano, może rozwinąć się w każdym wieku, przy czym częściej diagnozowana jest u dzieci.

Czynniki ryzyka

W wielu przypadkach atopowe zapalenie skóry może być chorobą dziedziczoną. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki zapalenia skóry lub też na chorobę choruje któryś z rodziców, to istnieje bardzo dużo prawdopodobieństwo, że choroba rozwinie się również u potomstwa. Według wielu też osób czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na tę chorobę są ogólne warunki życia, stosowana dieta, a nawet środki czystości czy higieny osobistej. Źle dobrane produkty naszpikowane chemią lub zbyt przetworzona żywność są czynnikiem mogącym uruchomić chorobę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]