Ceny dobrych ciśnieniomierzy

0
1880

Współcześni pacjenci mają dostęp do różnych informacji, pozwalających na szybsze odczytywanie wyników badań, jak i do urządzeń, które pozwalają na bieżącą kontrolę ciśnienia czy temperatury ciała. Takie urządzenia są bardzo nowoczesne i pozwalają na zapisywanie wyników w pamięci urządzenia lub też przesyłają je do specjalnej aplikacji na smartfon. Jaki powinien być dobry ciśnieniomierz i czy musi być drogi?

Polecane ciśnieniomierze


W aptekach i sklepach z wyposażeniem medycznych dostępne są zarówno jako ciśnieniomierze automatycznie mierzące ciśnienie krwi oraz tętno, jak i ciśnieniomierze znane z gabinetów lekarskich, w których po założeniu specjalnej opaski tętno i ciśnienie krwi musi być zmierzone z wykorzystaniem tradycyjnego stetoskopu. Ceny dobrych ciśnieniomierzy zależą od wielu czynników, w tym również od możliwości mierzenia ciśnienia. W wielu ciśnieniomierzach automatycznych ciśnienie mierzy się na wysokości przegubu dłoni, jednak część pacjentów uważa, że bardziej dokładne pomiary można uzyskać, jeśli mierzy się ciśnienie umieszczając opaskę na wysokości ramienia, jak w tradycyjnych ciśnieniomierzach lekarskich. Nowoczesny dobry ciśnieniomierz może kosztować nawet kilkaset złotych. Droższe są ciśnieniomierze, w których opaska jest automatycznie pompowana, a ciśnienie mierzy sam aparat, który następnie wyświetla pomiar oraz umożliwia jego zapis w pamięci urządzenia. Dużo tańsze są ciśnieniomierze analogowe, czyli urządzenia, które należy pompować wykorzystując tradycyjną pompkę, a ciśnienie i tętno mierzy się przy użyciu stetoskopu.

Kiedy posiadanie ciśnieniomierza jest konieczne


Polecane ciśnieniomierze różnią się nie tylko sposobem pomiaru ciśnienia, ale również różnymi dodatkowymi funkcjami, które u niektórych chorych są niezwykle przydatne. Własny ciśnieniomierz w domu powinna mieć każda osoba z nadciśnieniem i z chorobami serca, bowiem w wielu przypadkach lekarze prowadzący zalecają pacjentom regularne badanie ciśnienia, aby ustalić jego poziom. Ciśnieniomierz może pozwalać na zapisanie kilkudziesięciu wyników, przy czym najnowocześniejsze ciśnieniomierze umożliwiają zapis pomiaru wraz z datą i godziną jego wykonania. Ceny dobrych ciśnieniomierzy zależą także od sposobu zasilania. Dużo tańsze są aparaty zasilane na baterię lub specjalne ładowane akumulatory, na rynku dostępne są także urządzenia, które są zasilane przez prąd z gniazdka. Taki rodzaj zasilania charakteryzuje jednak jedynie ciśnieniomierze naramienne (ciśnieniomierze nadgarstkowe zasilane są jedynie przez baterie). Niektórzy producenci ciśnieniomierzy idą dalej i wyposażają swoje urządzenia w specjalne czujniki, dzięki którym można m.in. zdiagnozować arytmię i inne choroby serca. Oczywiście ostateczna diagnoza należy do lekarza, jednak regularnie wykonywane pomiary ciśnienia oraz informacja z urządzenia mogą być przydatne do postawienia właściwej diagnozy.

Przy wyborze dobrego ciśnieniomierza warto również spojrzeć na długość mankietu, jaki będzie nakładany na ramię. Ważna jest również możliwość odczytania wyniku, zatem warto zwrócić uwagę na wielkość i czytelność informacji z wyświetlacza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]