Skóra z niedoskonałościami występuje dość powszechnie i związana jest najczęściej z nadmierną ilością sebum oraz zmianami skórnymi jak zaskórniki, krostki i zaczerwieniania. Dobra wiadomość jest taka, że z niedoskonałościami można walczyć. Jak? Wystarczy przemyślana pielęgnacja i odpowiednio dobrane kosmetyki. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o cerę problematyczną oraz jakie kosmetyki powinny się znaleźć w rutynie pielęgnacyjnej.
Powszechne błędy w pielęgnacji cery z niedoskonałościami dotyczą pomijania etapów w pielęgnacji, a także sięgania po produkty niedostosowane do potrzeb skóry. Warto wiedzieć, że wpływ na problemy skórne mają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, przy czym to, co nakładasz na skórę, ma ogromne znaczenie dla poprawienia wyglądu skóry. Głęboko oczyszczające żele do mycia twarzy, kremy przeciw zaskórnikom, peeling – to tylko najważniejsze kosmetyki, które powinny znaleźć się w łazience każdej osoby, która boryka się ze skórą problematyczną.
Skóra z niedoskonałościami, czyli jaka?
O skórze z niedoskonałościami mówi się zwykle w kontekście cery mieszanej i tłustej, ale też trądzikowej. Podstawowe kryterium dotyczy zmian, które się pojawiają na skórze, takich jak grudki, zaczerwienienia, zaskórniki i krostki. Zwykle jednak pod pojęciem skóry z niedoskonałościami rozumie się cerę nadmiernie przetłuszczającą się i zanieczyszczoną, w której to na skutek nadmiernej produkcji sebum dochodzi do powstawania niespodzianek.
Nadmierne wydzielanie łoju w połączeniu z zaburzeniami procesu złuszczania naskórka powoduje świecenie się skóry i blokowanie ujść gruczołów łojowych. Nie pomaga również obecność bakterii Propionibacterium acnes, które przyczyniają się do powstawania niedoskonałości. To wszystko prowadzi do tego, że pojawiają się rozszerzone pory, drobne zmiany zapalne oraz zaskórniki (otwarte i zamknięte). Dodatkowo cera jest poszarzała, matowa, często też o niejednolitym kolorycie. Wymaga wtedy ukierunkowanego działania, które nie tylko pomoże oczyścić skórę, ale też przywróci jej optymalny poziom nawilżenia i naturalną równowagę.
Zobacz: tołpa. dermo face sebio – kosmetyki do walki z niedoskonałościami
Jak dbać o skórę problematyczną – kilka wskazówek
Zanim przejdziemy do tego, jakie etapy powinna uwzględniać pielęgnacja skóry z niedoskonałościami, kilka słów o tym, na czym powinna się przede wszystkim koncentrować.
Powszechnym błędem w pielęgnacji przetłuszczającej się cery jest jej przesuszanie. Myślenie jest tu takie, że dzięki wysuszeniu zahamuje się wydzielanie łoju i tym samym skóra dłużej pozostanie matowa. To błąd! Wysuszanie w konsekwencji prowadzi do większych problemów, a mianowicie przy skórze pozbawionej nawilżenia gruczoły łojowe produkują więcej sebum, aby ją nawilżyć… Dodatkowo pojawiają się podrażnienia, przesuszenie; skóra też z jednej skóra się błyszczy, a z drugiej jest ściągnięta i nawet zaczerwieniona. W skrócie: błędne koło.
W pielęgnacji skóry z niedoskonałościami bardzo ważne jest jej nawilżanie i unikanie wysuszenia, dlatego też kosmetyki powinny być pozbawione składników takich jak alkohol czy agresywne detergenty. Należy również unikać emolientów i olejów – wskazane są formuły typu oil-free (beztłuszczowe), ponieważ tłuszcze i olejki mogą zapychać pory. Czego więc szukać? Szukaj substancji o działaniu nawilżającym, normalizującym, ożywiającym i antybakteryjnym, a także niekomedogennym.
Najlepiej sięgnąć po kosmetyki z jednej serii, które działają synergicznie i tym samym wzmacniają i przyspieszają uzyskanie upragnionych rezultatów. Dobrym przykładem jest tu seria dermokosmetyków tołpa.® dermo face sebio., która przeznaczona jest do walki z niedoskonałościami. Kosmetyki bazują na starannie dobranych składnikach aktywnych, a efekty działania zostały potwierdzone badaniami aparaturowymi i dermatologicznymi w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Etapy pielęgnacji skóry problematycznej
Niedoskonałości mogą mieć kilka przyczyn takie jak nadmiar sebum, zanieczyszczenia, zła dieta i stres. Na niektóre czynniki nie masz wpływu, ale działanie innych możesz osłabić. Wystarczy zastosować kilkuetapową pielęgnację z kosmetykami o ukierunkowanym działaniu.
Krok 1 – Oczyść skórę
Przy oczyszczaniu skóry problematycznej doskonale sprawdzają się kosmetyki żelowe niepozostawiające tłustego filmu na powierzchni skóry. Ponadto należy wybierać takie, które dokładnie oczyszczą, a jednocześnie nie będą wysuszać i podrażniać skóry. Przykładem jest tu tołpa.® dermo face sebio. żel do mycia twarzy, który głęboko oczyszcza i zwęża pory, redukuje liczbę zaskórników, a do tego działa antybakteryjnie.
Krok 2 – Tonizuj
Zadaniem toników do twarzy jest zrównoważenie pH oraz usunięcie resztek kosmetyków i zanieczyszczeń ze skóry. Dzięki nowoczesnym formułom toniki dostarczają wiele składników, które wspierają dalszą pielęgnację, np. pomagają zwęzić pory czy też regulują pracę gruczołów łojowych.
Krok 3 – Nałóż krem na dzień
Może się wydawać, że tłusta cera jest już dobrze nawilżona i chroniona, przez co nie wymaga kremu, ale to duży błąd. Krem na dzień jest tutaj kluczowy, ponieważ to on zapewnia skórze odpowiedni poziom nawodnienia, co przekłada się na uregulowanie pracy gruczołów łojowych, a zatem – ogranicza błyszczenie i matowi cerę. Dobrze, jakby krem wykazywał działanie bakteriostatyczne. Możesz tutaj wypróbować tołpa.® dermo face sebio. normalizujący krem nawilżający, który – zgodnie z obietnicą producenta – zmniejsza ilość rozszerzonych porów o 37% po zaledwie tygodniu stosowania. Do wyboru masz też tołpa.® dermo face sebio. enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom, który działa antybakteryjnie i już w 5 dni redukuje zaskórniki otwarte i zamknięte, a wydzielanie sebum zmniejsza o 15%. Co więcej, krem zapewnia efekt przyjemniej zmatowionej skóry przez 12 godzin.
Krok 4 – Odżywiaj nocą
Co do zasady, przy skórze problematycznej należy unikać tłustych kosmetyków, ale krem na noc może być bardziej treściwy – dzięki temu lepiej nawilży i odżywi. Pamiętaj jednak, że nie samo odżywianie jest ważne. Możesz wybrać również krem działający mikrozłuszczająco, co wesprze proces oczyszczania z martwych komórek naskórka i odetka pory skórne. Warto również postawić na kremy wspierające regenerację skóry, a także wykazujące działanie przeciwzapalne, które sprawią, że skóra o poranku będzie wyciszona, ukojona, zrewitalizowana i promienna.
Krok 5 – Pielęgnacja uzupełniająca
Silne oczyszczanie skóry może przynieść więcej szkody niż pożytku, jednak w przypadku cery zanieczyszczonej i przetłuszczającej ten etap jest bardzo ważny. Dlaczego? Ponieważ za powstawanie niedoskonałości odpowiada między innymi gromadzący się martwy naskórek, dlatego warto raz albo dwa razy w tygodniu użyć peelingu i/lub maski oczyszczającej. Przy czym wybierz peeling enzymatyczny, który jest łagodniejszy dla skóry i zmniejsza ryzyko powstania nowych zmian czy uszkodzenia już obecnych krostek. Dobrze się tu sprawdzi tołpa.® dermo face sebio. peeling 3 enzymy, który intensywnie, choć delikatnie złuszcza i ogranicza wydzielanie sebum o 74%.
Na koniec pamiętaj: przy pielęgnacji skóry z niedoskonałościami ważna jest systematyczność i konsekwencja. Żaden, nawet najlepszy krem z najwyższej półki, nie zadziała w jeden dzień. Oznacza to, że nie tylko musisz uzbroić się w cierpliwość i stosować wybrane kosmetyki dłużej, ale też nie zmieniaj ich za często.