Czym jest kreatyna, jak działa i dlaczego warto ją stosować podczas ćwiczeń fizycznych?

0
720
kreatyna

Kreatyna, czyli kwas ß-metyloguanidynooctowy, to jeden ze związków chemicznych, które naturalnie występują w naszym organizmie. Jest produkowana przez takie organy jak trzustka, wątroba i nerki. Jej naturalny poziom nie jest jednak zbyt wysoki. Dlatego też osoby aktywnie uprawiające sport powinny zdecydować się na jej suplementację.

Jak działa w naszym organizmie kreatyna?

Kreatyna, po tym jak zostanie uwolniona do krwioobiegu, jest transportowana do mięśni (w szczególności szkieletowych). Tam nasila proces resyntezy ATP (adenozynotrifosforanu), czyli głównego nośnika energii w organizmie człowieka. W mięśniach w trakcie ruchu ATP ulega rozkładowi i jednocześnie dostarcza energii. Jest to najlepsze źródło energii podczas krótkich, intensywnych ćwiczeń i stwarza idealne warunki do pracy oraz rozbudowy mięśni.

Po kreatynę najchętniej sięgają osoby, które uprawiają sporty siłowo-wytrzymałościowe, w tym kulturyści, sprinterzy, zawodnicy sportów zespołowych, ale też amatorzy, którym zależy na zwiększeniu swoich możliwości.

Jak dostarczyć kreatynę do organizmu?

Aby zwiększyć swoją wydolność, należy dostarczyć do organizmu zwiększone ilości kreatyny. Warto to zrobić za pomocą naturalnych składników, które ją zawierają, takich jak ryby, drób, wieprzowina i wołowina. Jednak nie tylko mięsa mogą stać się źródłem kreatyny. Warto wzbogacić swoją codzienną dietę także o odpowiednią suplementację.

Suplementacja kreatyną musi obejmować przede wszystkim dostarczanie odpowiedniej jej formy. Może to być między innymi cytrynian, ester etylowy, pirogronian czy też chelat kreatynowy magnezu. Związki te zostały tak opracowane, aby odznaczały się wysoką rozpuszczalnością i aktywnością biologiczną, dzięki czemu unikamy strat i możemy dostarczyć już w małej porcji suplementu oczekiwaną ilość tego składnika.

Kiedy przyjmować kreatynę?

Regularna suplementacja kreatyną to podstawa do osiągnięcia większych, lepszych wyników w sporcie. Kiedy jednak dokładnie przyjmować kreatynę? Większość osób decyduje się na spożycie jej przed treningiem, dzięki czemu mogą uzyskać większe efekty już podczas pierwszego treningu. Warto jednak pamiętać, że zawsze konieczne jest codzienne suplementowanie, inaczej nie będą widoczne aż tak duże postępy.

Po treningu także można stosować kreatynę, co pozwoli na uzupełnienie ewentualnych niedoborów i wspomoże regenerację. Aby działała jeszcze lepiej, warto dodać do niej także taurynę, magnez i inne suplementy wspomagające regenerację. Przyda się również witamina B6.

Proszek czy kapsułki?

Niezależnie od tego, czy wolisz przyjmować kreatynę w kapsułkach, czy w proszku, będziesz miał wybór. Pierwsza z nich to wygodna forma, którą łatwo zabierzesz ze sobą na ćwiczenia na siłowni. Nie musisz martwić się o jej rozrobienie w wodzie. Z kolei jeśli szukasz ciekawego smaku i sposobu, by na przykład “przemycić” nieco więcej wody do swojego organizmu, rozpuszczalna wersja będzie dla ciebie doskonała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]