Żyjemy w czasach ogromnej dostępności wszelkiego rodzaju artykułów, w tym również kosmetyków. Półki drogerii, aptek, a nawet sklepów wielobranżowych uginają się pod ich ciężarem, a ofertę dopełniają sklepy internetowe kuszące nas ogromnym wyborem szamponów, mydełek, lotionów, odżywek, past do zębów i peelingów. Kolorowe, gustowne opakowania skrywają w swoich wnętrzach cudownie pachnące i, jak zapewniają producenci, naturalne produkty. Czy jednak nie lepiej zrobić je samodzielnie? Co dzięki temu zyskamy? Oto 5 powodów, dla których warto  zrobić własne kosmetyki w domu.

ręcznie robione mydło

Masz absolutną pewność składu

Ileż to już razy kupiłaś kosmetyki, a po dokładnym sprawdzeniu ich składu odkryłaś, że zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia lub po prostu takie, które akurat u Ciebie powodują reakcję alergiczną, trądzik czy podrażnienie? Musisz pamiętać, że lista substancji drażniących lub wręcz niebezpiecznych jest długa i zawiera parabeny, konserwanty, silikony i wiele innych.

Naturalne kosmetyki wytwarzane samodzielnie zapewniają Tobie i Twoim bliskim poczucie bezpieczeństwa. Sama wybierasz produkty, których chcesz użyć i eliminujesz te, które mogą być szkodliwe. Produkty do robienia  kosmetyków naturalnych to między innymi:

  • glicerynowa baza mydlana – stosowana do produkcji mydeł. Ma doskonałe właściwości myjące i nawilżające, jest pozbawiona zapachu i dostępna w wersji białej oraz przezroczystej. Jest bardzo łatwa w użyciu – wystarczy ją roztopić w kąpieli wodnej lub mikrofalówce i wlać do foremek;
  • olejki eteryczne naturalnego pochodzenia;
  • oleje i masła roślinne o różnorodnych właściwościach – olej kokosowy, olej awokado, morelowy, makadamia i mnóstwo innych;
  • barwniki i pigmenty;
  • – glinki, węgiel aktywny, pumeks;
  • witaminy i sole;
  • – wosk i inne produkty pszczele;
  • bazy kosmetyczne do produkcji żeli, szamponów, masek, balsamów i innych.

Dzięki użyciu tych naturalnych składników możesz przygotować dowolny rodzaj produktu do rąk i stóp, ciała, włosów i paznokci.

Możesz dopasować kosmetyki do potrzeb Twojej skóry

Kosmetyki naturalne przygotowane własnoręcznie mogą pachnieć, wyglądać i pielęgnować dokładnie tak, jak tego potrzebujesz i być w stu procentach dopasowane do Twoich potrzeb – cery, rodzaju włosów i oczywiście gustu. Musisz tylko dokładnie przemyśleć jaki efekt pragniesz osiągnąć i jaki rodzaj produktu chcesz przygotować, kupić odpowiednie składniki i połączyć je w określony sposób.

Uruchom swoją wyobraźnię i przygotuj na przykład szampon w kostce – doskonale sprawdzi się w podróży i pokochają go panowie, którzy oczekują zwykle produktów łatwych do użycia i praktycznych. Do każdego produktu możesz dodać co tylko zechcesz aby nadać mu określone właściwości pielęgnacyjne. Jeśli masz wrażliwą skórę skłonną do podrażnień i trądziku – dodaj olej arganowy. Olej z pestek malin sprawdzi się do skóry zniszczonej słońcem i wiatrem, suchej i zniszczonej. Stwórz z nich pielęgnujące lotiony i maski do ciała, a szybko zauważysz, że Twoja skóra staje się gładka, zdrowa i piękna. Podobnie warto postępować z innymi środkami pielęgnacyjnymi – szamponami, żelami pod prysznic, odżywkami.

Naturalne kosmetyki jako ozdoba łazienki

Czy produkty kupione w drogerii mogą być ładne i elegancko prezentować się na półce w łazience? Z pewnością jest to kwestia gustu. Ale jeśli pragniesz, aby Twoja łazienka była naprawdę zachwycająca i wyjątkowa, przygotuj kosmetyki naturalne DIY.

Do samodzielnej produkcji mydła użyj, poza glicerynową bazą mydlaną, dodatków takich jak różnokolorowe barwniki i pigmenty, aby pasowała ono kolorystycznie do wystroju wnętrza. Poza tym można użyć tak zwanej miki, dostępnej w odcieniach perłowych i fluorescencyjnych, a także złota i srebra, które będzie wspaniale mieniło się i odbijało światło w czasie mycia rąk. Szczególnie pięknie prezentują się i pachną mydła z dodatkiem organicznych suszy ziołowych – kwiatów, liści i owoców. Podobnie rzecz ma się w przypadku innego rodzaju naturalnych kosmetyków – żelów, szamponów, lotionów i peelingów. Wystarczy tylko dodać do bazy dodatki w Twoich ulubionych kolorach i zapachach oraz takie, które nadadzą produktom określone właściwości – myjące, nawilżające, odświeżające, ściągające, a także łagodzące.

Na uwagę zasługuje także, niespotykana w przypadku zwykłych produktów dostępnych w drogeriach, możliwość nadania produktom DIY różnorodnych kształtów. Służą do tego specjalne foremki, które możesz nabyć w sklepie internetowym specjalizującym się w dostarczaniu klientom półproduktów do produkcji środków pielęgnacyjnych. W ten sposób uzyskasz mydła lub szampony w kształcie uroczych aniołków, kwiatów, śnieżynek, motyli, zwierząt, liter lub cyfr i wielu innych. To wspaniała propozycja zwłaszcza w przypadku dzieci, które będą zachwycone możliwością umycia rąk mydełkiem przedstawiającym ich ulubione motywy. Ale to nie koniec atrakcji, bowiem mydło glicerynowe można uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnymi dzięki tak zwanym insertom – dzięki nim stworzysz mydło o kontrastującym rdzeniu, absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne.

Gotowe kosmetyki naturalne w postaci płynnej (jak maski, odżywki, lotiony, szampony czy żele) można przelać do dekoracyjnych słoiczków lub szklanych buteleczek, przewiązać ładnym sznurkiem i ustawić na półce – będą się cudownie prezentowały.

Kosmetyki zrobione własnoręcznie są tańsze

Z pewnością cena zrobienia środków pielęgnacyjnych jest wyższa niż cena zakupu towarów w drogerii. Ale tylko jeśli weźmiemy pod uwagę środki z niższej i średniej półki cenowej. Jeśli chcemy uzyskać rzeczywisty obraz wydatków, jakie będziemy musieli ponieść w związku z własnoręczną produkcją mydełek i szamponów, musimy porównać je do asortymentu podobnej jakości. A są nimi oczywiście gotowe kosmetyki naturalne dostępne w specjalistycznych sklepikach. Zróbmy więc uproszczoną kalkulację. Za mydło glicerynowe w kostce (bez dodatków) o wadze 100 g zapłacisz od 11 złotych wzwyż. Tymczasem baza glicerynowa o wadze 1 kg to wydatek zaledwie 24 złotych. Nawet jeśli dodamy do tego konieczność zakupu barwników, olejków i innych dodatków, to koszt okazuje się niższy – dodatki te wystarczą na długo. 

Przygotowanie kosmetyków to świetna zabawa

Zrobienie kosmetyków jest niezwykle proste. W przypadku produktów o płynnej konsystencji wystarczy tylko zmieszać poszczególne składniki i dobrze zamieszczać. Bardzo pasjonującym, ale równie prostym zajęciem jest za to zrobienie mydła. Należy najpierw rozpuścić bazę glicerynową. Możesz zrobić to w mikrofalówce lub kąpieli wodnej. Kiedy baza będzie całkowicie płynna, dodaj do niej wybrane przez Ciebie dodatki – barwnik, susz ziołowy, olejki eteryczne, drobinki srebra i inne. Przelej mieszankę do foremek i poczekaj, aż mydło zastygnie. Możesz także umieścić w foremce sznureczek bawełniany do zawieszenia gotowego mydła na wieszaczku. Kiedy mydło stwardnieje, delikatnie wyciągnij je z foremki – jest gotowe do użycia! To doskonały sposób na spędzenie deszczowego popołudnia, zwłaszcza jeśli masz dzieci.

Tak przygotowane preparaty są również świetnym sposobem na prezenty dla bliskich. Przygotuj praktyczne zestawy (na przykład żel pod prysznic + lotion + szampon do włosów) i podaruj członkom rodziny lub znajomym przy okazji urodzin, imienin lub świąt. Kolorowe i pięknie pachnące, na pewno sprawią obdarowanym mnóstwo radości. Są nie tylko bardzo dekoracyjne i pachnące, ale także praktyczne i zdrowe.

Dlaczego warto stosować samodzielnie zrobione kosmetyki? Na pewno są bezpieczniejsze dla zdrowia niż ich drogeryjne odpowiedniki, a do tego tańsze. Tak postrzegana pielęgnacja to także doskonała zabawa, którą pokochają dorośli i dzieci, a być może nawet pomysł na mały biznes.

[Głosów:0    Średnia:0/5]