Jesteś posiadaczką kręconej lub falowanej czupryny? Powinnaś się cieszyć – naturalny skręt to coś, co dotyka jedynie ułamek naszej populacji. Pamiętaj jednak, że struktura kręconych włosów jest zupełnie inna niż prostych – dlatego też wymaga całkiem odmiennej pielęgnacji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by Twoja fryzura zawsze wyglądała idealnie!
Jak myć kręcone włosy?
Posiadaczki kręconych włosów powinny pamiętać o jednym: silikony to coś, co rozprostowuje skręt – należy ich zatem unikać. Postaw więc na bezsilikonowe szampony i odżywki, a z pewnością zauważysz różnicę w wyglądzie swoich loków.
Kręcone włosy zazwyczaj są też wysoko lub średnioporowate oraz suche. Warto więc zadbać o ich właściwe nawilżenie i odżywienie, stosując specjalne odżywki – tak do spłukiwania, jak i leave-on. Aby dodać skrętowi miękkości i sprężystości możesz też wprowadzić do pielęgnacyjnej rutyny olejowanie.
Czym jest plopping?
Istotnym etapem pielęgnacji kręconych włosów jest tak zwany plopping. Czym to jest? Okazuje się, że to nic innego jak zawinięcie włosów w specjalny sposób przy użyciu zwykłe, bawełnianej koszulki, której materiał wchłonie wilgoć, pozostawiając loki w niemalże nienaruszonym stanie. Jak to zrobić? Po umyciu włosów nałóż na nie dowolny stylizator i zacznij je ugniatać – w ten sposób pomożesz skrętowi się uformować. Gdy kosmyki już się skręcą, ostrożnie ułóż je na środku koszulki, a następnie zawiń w taki sposób, by stworzyć na głowie turban. Chodź w nim od 15 do 30 minut, a później delikatnie uwolnij włosy, starając się jak najmniej dotykać loków.
Czy kręcone włosy można suszyć?
Oczywiście, że kręcone włosy mogą być traktowane suszarką do włosów – w końcu spanie w mokrych kosmykach może im zaszkodzić, a na naturalne wysuszenie zawsze brakuje czasu. Jak suszyć kręciołki, by nie zepsuć ich skrętu? Będziesz tu potrzebować suszarki z dyfuzorem, czyli specjalną nakładką na wylot powietrza w postaci czaszy, najczęściej z kolcami.
Jak używać dyfuzora? Podziel włosy na niezbyt grube pasma, zwiń je wewnątrz czaszy, przyłóż suszarkę do głowy i włącz zimny nawiew. Trzymaj urządzenie nieruchomo przez około 2-3 minuty, a następnie wyłącz i sprawdź, czy włosy są już suche. Jeśli nie, powtarzaj zabieg do skutku, starając się maksymalnie ograniczyć suchy w czasie suszenia.
Jak się czesać, by nie rozluźnić skrętu?
Z pewnością zauważyłaś już, że czesanie na sucho zdecydowanie nie służy kręconym włosom. Zamiast efektu tafli jak w przypadku prostowłosych dziewczyn, otrzymujesz bowiem spuszoną, zelektryzowaną szopę, które nie tylko nie wygląda zbyt dobrze, lecz wręcz strzela przy każdym dotknięciu. Czy to oznacza, że powinnaś całkowicie zrezygnować z czesania? Nie do końca. Musisz je jednak ograniczyć do momentu, gdy włosy są mokre, a najlepiej gdy jest na nich odżywka. Po wyschnięciu możesz jedynie roztrzepać je palcami, jednak powinnaś unikać grzebienia. Sprawdź, a z pewnością odczujesz różnicę w wyglądzie skrętu!