Jak dbać o skórę wrażliwą?

0
1680

Z problemem skóry wrażliwej boryka się coraz więcej osób. O skórę wrażliwą trzeba dbać oraz należycie ją pielęgnować. Jednak nie jest to proste zadanie, bowiem taki rodzaj skóry jest czuły na zmianę temperatury otoczenia czy na silnie działające kosmetyki.

Skóra wrażliwa zupełnie inaczej reaguje na czynniki zewnętrzne, aniżeli skóra normalna. Wrażliwa skóra zaczyna swędzieć, piec, łuszczyć się, mogą również pojawić się czerwone plamy. Skąd taka reakcja? Najczęściej wynika to z faktu niedostatecznego nawilżenia oraz uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego naskórka, na skutek korzystania z kosmetyków zmieniających odczyn kwaśny na zasadowy. Reakcja skóry na drażliwą substancję jest natychmiastowa. Warto również zaznaczyć, że częściej problem wrażliwej skóry dotyczy osób o jasnej karnacji oraz o jasnych bądź rudych włosach.

Zatem jak radzić sobie z problemem skóry wrażliwej? Kluczową kwestią jest nawilżenie. Należy stosować odpowiednie kremy – zimą tłuste, natomiast latem z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym. Jednak przed zakupem konkretnego produktu poprośmy o próbkę i przetestujmy na niewielkiej powierzchni ciała. Jeżeli nie pojawi się podrażnienie, możesz ten krem stosować. Zwracaj również uwagę na skład kosmetyków. Im mniej barwników, konserwantów, substancji czynnych, tym lepiej. W kremie dla skóry wrażliwej powinny znaleźć się np. pantenol, witamina E, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe czy wyciąg z melisy bądź rumianku. Są to substancje, które łagodzą podrażnienia oraz wzmacniają naskórek. Należy również dbać o nawilżenie wewnętrzne, tj. wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Do mycia twarzy poleca się stosować wodę mineralną (nie z kranu!) bądź napary ziołowe, np. z lipy. Można również używać mleczka, a następnie tonika przeznaczonego specjalnie dla cery wrażliwej. Największym problemem jest mycie całego ciała. Trudno byłoby za każdym razem myć się w wodzie mineralnej. Dlatego też, w celu złagodzenia podrażnień, należy używać odpowiednio dobranych kosmetyków myjących, nie należy korzystać ze środków silnie pieniących się. Polecane są natomiast olejki, np. migdałowy bądź oliwki.

kobitki.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLecznicze Kąpiele Ziołowe
Następny artykułPrzedłużanie rzęs krok po kroku

Samotna marzycielka, uwielbiam tematykę urodowo-zdrowotno-sportową. Kocham fitness i jazdę na rowerze. Pracuje jako maniciurzystka.