Jak odpowiednio zadbać o skórę suchą?

0
1170
Jak odpowiednio zadbać o skórę suchą

Skóra to największy organ ludzki chroniący tkanki i narządy wewnętrzne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Aby móc właściwie o nią zadbać, musimy zorientować się, który z typów skóry posiadamy. Spośród nich wyróżnić możemy skórę normalną, tłustą, mieszaną oraz suchą i dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej tej ostatniej.

Właściwości cery suchej

Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć i pamiętać jest fakt, że suchość skóry nie jest jej kondycją, lecz typem. Różnica pomiędzy typem skóry, a jej kondycją polega na tym, że typ to cecha, z którą się rodzimy i nie jesteśmy w stanie go zmienić. Kondycja skóry natomiast to aktualny stan zdrowotny skóry uwzględniający wszystkie dodatkowe problemy, takie jak podrażnienia czy trądzik. Skóra sucha charakteryzuje się następującymi cechami:

  • jest szorstka i spierzchnięta;
  • łuszczy  się;
  • jest cienka;
  • bardzo szybko wchłania kremy oraz balsamy;
  • jest cienka (bardzo często z widocznymi naczyniami krwionośnymi);
  • jest twarda, napięta i matowa;
  • podatna na podrażnienia;
  • ma jasny odcień
  • jest podatna na przedwczesne starzenie się (pierwsze zmarszczki mogą pojawiać się już w wieku 20 lat).

Osoby z tym typem skóry powinny unikać gorących kąpieli, solariów, zbyt długiego opalania się oraz nadmiernego stosowania preparatów nawilżających. Tym, na co posiadacze suchej skóry powinni zwrócić szczególną uwagę, jest właściwa dieta, która powinna być bogata w tłuszcze roślinne, zmniejszenie ilości codziennego stresu, w przypadku osób odchudzających się – rozsądna dieta, a także odpowiednia pielęgnacja.

Codzienna pielęgnacja skóry suchej

Podstawą pielęgnacji skóry suchej są kosmetyki, które poza dostarczeniem skórze wody, będą ją zatrzymywać i zapobiegać szybkiemu odparowaniu. Produkty o takich właściwościach powinny zawierać takie składniki, jak mocznik, kwas hialuronowy czy kwasy owocowe.

Cera to obszar skóry, który powinien podlegać szczególnej pielęgnacji ze względu na delikatność i codzienną ekspozycję na różne warunki pogodowe oraz środowiskowe. Do demakijażu używać należy mleczka bądź śmietanki kosmetycznej, a także oczyszczającego i odświeżającego cerę toniku, który nie tylko usunie ewentualne pozostałości makijażu, ale także przywróci naturalną równowagę cery. Codzienna pielęgnacja powinna odbywać się 2-fazowo: na dzień używamy kremów nawilżających i zatrzymujących wilgoć w skórze, najkorzystniejszym wyborem będzie krem z filtrem UV, który uchroni cerę przed działaniem słońca. Na noc stosujemy kremy silnie natłuszczające zawierające tłuszcze roślinne, dzięki którym skóra na dłużej zachowa wilgoć i nie będzie odwadniać się. Zestaw kosmetyków do skóry normalnej i suchej od firmy Dermalogica to kompleksowa ochrona dla tego typu skóry.

Aby nasza skóra wyglądała promiennie i zdrowo, należy kategorycznie wystrzegać się jej oczyszczania przy użyciu mydła, częstego stosowania ziarnistych peelingów oraz maseczek ściągających. Nałogowi palacze powinni także rozważyć skuteczne zerwanie z ulubionym „dymkiem”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]