Bezradne patrzenie na to, jak jedna z najbliższych nam osób niszczy swoje życie, z pewnością nie należy do łatwych doświadczeń. To naturalne, że w takiej sytuacji chcemy za wszelką cenę jej pomóc, nakłaniając ją na odwyk. Niestety, może się to okazać bardzo trudne. Jak przekonać alkoholika, że powinien zgłosić się do specjalisty?
Alkoholicy rzadko chcą się leczyć
Jednym z charakterystycznych elementów choroby jest tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczania, który sprawia, że chory nie dopuszcza do siebie wiedzy o własnym problemie. Właśnie dlatego tak często można spotkać osoby w bardzo zaawansowanym stadium alkoholizmu, które ignorują postępującą destrukcję swojego życia, przekonując, że całkowicie kontrolują swoje zachowanie. Postronny obserwator mógłby dojść do wniosku, że ktoś taki próbuje świadomie okłamywać swoich bliskich, jednak w rzeczywistości chorzy oszukują przede wszystkim samych siebie. W dodatku terapia odwykowa wydaje im się czymś przerażającym. Boją się zmiany, nie chcą całkowicie rezygnować z alkoholu, który pełni tak ważną rolę w ich codziennością, obawiają się reakcji pijących znajomych, a także stygmatyzacji związanej z przyjęciem tożsamości alkoholika. Trudno więc oczekiwać, że osoba uzależniona sama dojdzie do wniosku, iż potrzebuje pomocy – zwykle nieocenione okazuje się wsparcie bliskich i ich starania, by uświadomić choremu skalę jego zaburzenia.
Motywacja jest kluczowa
Niestety, jednocześnie trudno jest mówić o skutecznym leczeniu, jeżeli pacjent nie ma wewnętrznej motywacji do zmian. Oczywiście, takie wnioski mogą pojawić się również w trakcie pobytu w ośrodku terapii alkoholowej, jednak na ogół niezbędna jest choćby częściowa świadomość konieczności jej rozpoczęcia. Psycholog lub psychiatra nie dysponują żadną pigułką, która wyleczyłaby alkoholizm jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Można powiedzieć, że ich zadanie przypomina pracę trenera personalnego, który może udzielić nam niezbędnych instrukcji i harmonogram ćwiczeń, jednak nie wykona ich za nas. Aby alkoholik mógł powrócić do normalnego życia, musi wykonać świadomy wysiłek, zmienić swój sposób myślenia i działania, a tego nie da się dokonać bez samozaparcia oraz wewnętrznej potrzeby zmiany swojego życia.
Przeczytaj też: Jaki jest cel pobytu w prywatnych ośrodkach leczenia alkoholizmu?
Nie wyręczaj i nie chroń alkoholika
Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez członków rodziny osób uzależnionych jest chronienie ich przed konsekwencjami ich postępowania. Opiekują się nimi, wyręczają ich w codziennych obowiązkach, tłumaczą przed znajomymi, usprawiedliwiają ich nieobecności w pracy, sprzątają po nich i spłacają ich długi. Oczywiście, robią to z miłości i dla ich dobra, jednak w rzeczywistości bardziej im szkodzą, niż pomagają. Jedynym sposobem na to, by alkoholik zgłosił się na leczenie terapię odwykową, jest uświadomienie mu, że ma problem, z którym nie jest w stanie poradzić sobie sam. Aby do tego doszło, musi zmierzyć się z destrukcją, jaka zaszła w jego życiu pod wpływem picia. Jeśli nie zauważy, że jego picie koliduje z wywiązywaniem się z przyjętych zobowiązań, życiem rodzinnym i towarzyskim, panowaniem nad sytuacją finansową, a także dbaniem o zdrowie – nie będzie miał żadnej motywacji do podjęcia terapii.
Interwencja kryzysowa
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na motywowanie do leczenia nałogów jest tzw. interwencja kryzysowa, która opiera się na konfrontacji chorego z faktami dotyczącymi jego picia. Sesja ta powinna zostać przygotowana przez członków rodziny oraz przyjaciół alkoholika i utrzymana w tajemnicy przed nim do ostatniej chwili. Należy mówić rzeczowo i bez zbędnych emocji, biorąc pod uwagę wyłącznie fakty, a nie subiektywne odczucia. Interwencja nie może być kolejną awanturą rodzinną lub okazją do osądzania alkoholika. Akcja powinna odbywać się w atmosferze troski i życzliwości. Istnieje spora szansa, że skonfrontowany z ogromem niepokojących informacji chory dostrzeże swój problem i będzie chciał poszukać pomocy. Warto więc przyjść na takie spotkanie przygotowanym: skontaktować się wcześniej z ośrodkiem leczenia alkoholizmu, dowiedzieć się więcej o proponowanym programie terapii odwykowej, poznać cennik oraz warunki przyjęcia. W takim wypadku należy działać możliwie szybko, dopóki mechanizmy obronne chorego są chwilowo rozbrojone, a on sam jest skłonny do współpracy.
Ośrodek Leczenia Alkoholizmu „WANT”
Brodnica Dolna 24C, woj. Pomorskie
E-mail: wantterapia@gmail.com
Telefon: +48 785-966-565
uzaleznienia-terapia.pl