Skakanka to dobrze nam znana zabawka z dzieciństwa. Szczególnie pamiętają ją kobiety, które często z niej korzystały, ale mężczyźnie też mieli z nią styczność, zwłaszcza podczas lekcji wychowania fizycznego. Jednak skakanki nie warto rzucać w kąt, gdy już dorośniemy. Nawet w dorosłym życiu może się nam przydać i dostarczyć wiele zabawy, a przy tym pomóc w dbaniu o atrakcyjną sylwetkę. Mało osób o tym wie, ale podczas skakania na skakance możemy spalić około 300 – 400 kalorii już w pół godziny.
Dlaczego skakanie na skakance daje takie dobre efekty?
Pewnie niektórym wydaje się niemożliwe, że skakanie na skakance, czyli zabawa, która towarzyszyła nam w dzieciństwie może dawać tak znakomite efekty. Jednak to możliwe, wystarczy obejrzeć kilka filmów, a dostrzeżemy, że sportowcy często włączają do swojego treningu właśnie skakanie na skakance. Ta czynność doskonale angażuje całe ciało. W tym czasie pracuje wiele mięśni, wśród nich znajdują się mięsnie nóg, pośladków, mięśni brzucha, grzbietu, ramion, i klatki piersiowej. To sprawia, że trening na skakance można zaliczyć do bardzo intensywnego oraz efektywnego wysiłku.
Jakie są zalety skakania na skakance?
Skakanie na skakance jest doskonałą formą aktywności. W trakcie treningu sami decydujemy o jego sile i natężeniu. Jednak to nie jedyna zaleta tej czynności. Do skakania na skakance nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy tylko skakanka, której ceny są niezwykle niskie. W dodatku trening możemy wykonywać w wielu miejscach. Skakanka doskonale sprawdzi się w domu w kiepską pogodę oraz na zewnątrz w słoneczne dni. Skakanie na skakance niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga poprawić ogólną koordynację ruchów, kondycję i gibkość naszego ciała. Dodatkowo, pomoże na przyśpieszyć przemianę materii, a to sprawi ważenie już nie będzie nas tak dołować.
Skakanie na skakance sprawi, że:
- Poprawisz kondycję;
- Poprawisz koordynację i zwinność;
- Poprawisz skoczność;
- Poprawisz funkcjonowanie układu krążenia;
- Spalisz tkankę tłuszczową;
- Zwalczysz cellulit;
- Wysmuklisz mięśnie;
- Wykonasz trening mięśni łydek, ud, pośladków, ramion, brzucha.
Jak zacząć skakać na skakance?
Skakanie na skakance nie jest zbyt trudną czynnością. Na początek wystarczy opanować wybraną przez nas technikę skakania. Jednak niezależnie od tego, którą technikę wybierzemy, pamiętajmy o
wyprostowanej sylwetce i wciągniętym brzuchu. Należy też zgiąć łokcie, trzymać je blisko tułowia, a dłonie odchylić na boki. Jak już opanujemy postawy, to warto również zdecydować się na trudniejsze ćwiczenia. Mogą to być skoki, raz na jednej, a raz na drugiej nodze. Świetnie się też sprawdzą ósemki polegające na krzyżowaniu skakanki przed sobą. Jednak nie decydujmy się na treningi na skakance, gdy mamy nadwagę, zaburzenia równowagi, osteoporozę, problemy ze stawami lub z układem krążenia.
Kiedy zobaczę pierwsze rezultaty treningu?
Pierwsze rezultaty pojawią się bardzo szybko, bo już po dwóch pierwszych tygodniach systematycznych ćwiczeń.