Masaż dzieci metodą Shantala

0
1704
Masaż Shantala

Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu dla dzieci i dzieci, wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika nazwiskiem Leboyer. Masaż Shantala jest zwłaszcza masażem dla dzieci i z informacją o nich został stworzony. Natomiast równie pozytywne wyniki można zobaczyć, stosując go u starych dzieci, powszechnie tych z deficytami na poziomie emocji. Masaż pochodzi z Indii, skąd zapożyczyły go Stany Zjednoczone, Holandia, a także Polska.

Korzyści z masażu

Systematyczne masowanie jest odpowiedni wpływ na dziecko, jak i na mamę czy inną osobę wykonującą masaż. Masaż Shantala jest zwłaszcza skierowany ku maleńkim dzieciom, z którymi przez nieskomplikowany, jednak umiejętny dotyk rodzic może nawiązać bliższą więź. Masaż uspokaja i uodparnia dzieci na stresy. Masaż jest rytmiczny, obejmuje całe ciałko dziecka i zwraca uwagę na różnego rodzaju ćwiczeniach, które pozwolą dziecku aktywnie w nim być. Te działania są na celu stymulowanie dzieci do pewnych zachowań, na przykład do śmiechu lub wydawania dźwięków. Inne ćwiczenia wykorzystywane podczas masażu mają za zadanie wyciszyć dziecko. Dzięki masażowi rodzic nawiązuje autentyczny związek z dzieckiem, uczy się języka niemowląt, poznaje granice możliwości małego oraz dodaje mu komunikat, że jest ono w pełni przez niego lubiane też z nim bezpieczne.

jak wykonuje się Masaż Shantala - masaż dla dzieci

Jak przygotować dziecko do masażu?

Dziecko nie winno być zaraz po jedzeniu, winno być nagie, a pomieszczenie, w jakim pragniemy masować malucha winno być wyciszone i być temperaturę otoczenia ponad 20 stopni Celsjusza. Miejsce, gdzie będzie leżał niemowlak winno być dobrze dopasowane ze powodu na dodatkowe czynniki. Można położyć malucha na delikatnym i grubym kocyku, na podłodze lub na karimacie. Ważne, żeby był on jak najbliżej osoby, która go masuje, najlepiej toż jest, jeśli są to rodzice dziecka. Można ułożyć dziecko na wyprostowanych nogach mamy czy taty, którzy są płasko na podłodze. Stopy maleństwa powinny dotykać brzucha mamy czy taty. Należy użyć olejku do masażu, którego warto rozgrzać wcześniej w rękach. W Indiach mamy używają oleju musztardowego lub oleju kokosowego. Wedle masażu Shantala, dobrze jest masować maleństwo rano i ewentualnie powtórzyć masaż wieczorem. Masaż niemowlaka będzie trwał blisko 5-10 minut. Nie chodzi natomiast kontynuować masowania, jeśli dziecko zaczyna być niespokojne lub dawać oznaki zniechęcenia. Masaż ma być chwilą przyjemności dla masowanego i masującego. Więc osoba, która masuje malucha winna także czuć komfort. Można usiąść na podłodze tuż przed dzieckiem. Masowanie na stojąco dziecka będącego na przykład na stole pozbawia go zasadniczej energii i dobrych efektów. Po masażu dobrze jest wykonać dziecku kąpiel. Będzie ona była dodatkowy efekt relaksujący. Jak masować dziecko? Masaż należy rozpocząć od rozmasowania dużej ilości olejku na rękach, na wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Olej winno się mieć cały okres w zasięgu ręki. Sięgając po nową dawkę olejku, należy zostawić jedną rękę na ciele dziecka, żeby nie tracić z nim kontaktu. Powolnymi, jednak pewnymi i rytmicznymi ruchami masuje się również dwa boki od klatki piersiowej w celu podbrzusza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]