Najmłodsi pacjenci a wymagania placówki medycznej

0
1405
Najmłodsi pacjenci a wymagania placówki medycznej

Placówki medyczne muszą spełniać szereg norm i wymagań stawianych przez polskie prawo. Pomieszczenia przeznaczone na gabinety lekarskie muszą spełniać m.in. surowe wymagania sanitarne czy budowlane. Szczególne miejsce wśród przepisów dotyczących prowadzenia gabinetów medycznych zajmują gabinety badań dla dzieci, wśród których prym wiodą gabinety pediatryczne, ale coraz częściej można spotkać także indywidualne gabinety stomatologiczne, terapeutyczne czy psychologiczne dla dzieci.

Gabinety pediatryczne – wymagania

Wymagania nakładane na przychodnie, w których są przewidziane gabinety dla dzieci, dotyczą nie tylko gabinetów zabiegowych, ale także poczekalni. Aby zostały dopuszczone do funkcjonowania, muszą spełniać surowe normy i przepisy stawiane przez prawo i egzekwowane przez sanepid. Przychodnie, w których są prowadzone świadczenia zdrowotne dzieciom muszą mieć:

  1. przedsionek – wózkarnię, która pozwoli na swobodne wjechanie wózkiem do poczekalni z dzieckiem,
  2. oddzielne gabinety dla dzieci zdrowych i dzieci chorych oraz oddzielne poczekalnie i szatnie, tak aby dzieci nie zarażały się od siebie,
  3. pokój, w którym są szczepienia, powinien mieć bezpośrednie połączenie z gabinetem badań lekarskich zdrowych dzieci,
  4. gabinet badań lekarskich, w którym są przyjmowane chore dzieci, powinien mieć połączenie z pokojem przygotowawczo-zabiegowym.

W poradni, w której są udzielane świadczenia zdrowotne dzieciom w różnym wieku, może przyjmować tylko lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub pediatrycznego. Dodatkowo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w przypadku prowadzenia specjalistycznej działalności leczniczej np. w poradni endokrynologicznej dla dzieci może przyjmować lekarz specjalista w dziedzinie endokrynologii lub lekarz pediatra w trakcie specjalizacji w dziedzinie endokrynologii. I tak w przypadku każdej specjalizacji. Ważne, aby lekarz posiadał prawo do wykonywania zawodu oraz miał wiedzę i doświadczenie, które jest konieczne do świadczenia usług medycznych na wysokim poziomie.

opieki zdrowotnej dzieci

Jakie meble medyczne muszą się znaleźć w gabinecie dla najmłodszych pacjentów?

Gabinety profilaktyki dziecięcej lub gabinety specjalistyczne muszą być dopasowane do potrzeb najmłodszych pacjentów. W poradni rodzinnej warto stworzyć przyjemną atmosferę, która umili najmłodszym pobyt w placówce. Zanim najmłodsi pacjenci wejdą z rodzicami do gabinetu, często spędzają czas na korytarzu w oczekiwaniu na przyjęcie. Jeśli placówka medyczna dysponuje miejscem, warto postawić stolik i niższe krzesełka na środku lub w rogu oraz zostawić kartki i kredki. Nawet chore i zmęczone dzieci mogą mieć ochotę na przyjemności podczas czekania na wizytę u lekarza. Na ścianach warto powiesić motywujące, wesołe obrazki, plakaty i zdjęcia, które stworzą przytulną atmosferę.

Dzieci to specjalna grupa pacjentów, która wymaga także specjalnego traktowania, ale przede wszystkim, dopasowania mebli medycznych do ich wieku. W gabinetach pediatrycznych nie może zabraknąć:

  • stolika do badań niemowląt

Wyposażenie gabinetów pediatrycznych i lekarskich dla dzieci powinno uwzględniać stoliki, które pozwalają na komfortowe zbadanie najmłodszych pacjentów w bezpieczny sposób. Stoliki do ubierania i zabiegów pielęgnacyjnych niemowląt często są projektowane tak, aby wysokość obicia zapewniała wygodne i szybkie zbadanie. Jeśli gabinet nie jest duży, warto wybrać stoliki do badań dla niemowląt z szafką, w której można schować potrzebne artykuły i narzędzia medyczne. Dzięki temu można zaoszczędzić przestrzeń, a zyskać zadowolenie rodzica lub opiekuna, a także zapewnić sobie większy komfort pracy.

Gabinety pediatryczne

  • kozetki lub łóżka do badań

Kozetki do gabinetów dla dzieci lub łóżka sprawdzą się w przypadku najmłodszych pacjentów, ze względu na fakt, że często są one badane na leżąco. W gabinetach pediatrycznych łóżka stosuje się jednak głównie w przypadku starszych dzieci. Dostęp do łóżka pozwala m.in. ustalić przyczynę bólu brzucha czy pokazać nastolatce badanie piersi. Kozetki sprawdzą się doskonale jako leżanki, które mogą się przydać, gdy młody pacjent gorzej się poczuje i będzie konieczne, aby na chwilę go położyć.

 

Co więcej, w gabinecie medycznych warto mieć też wagę, która przyda się w przypadku wizyt starszych dzieci. Kontrolne sprawdzenie wagi warto wykonać nie tylko podczas bilansu, ale także w przypadku zauważenia zmian w wyglądzie dziecka. Pediatrzy, którzy często znają swoich pacjentów i obserwują jak dzieci rosną i jak się zmieniają, muszą wykazywać się empatią i zrozumieniem, ale ich obowiązkiem jest także dostrzeganie problemów związanych np. z otyłością.

Jakie standardy muszą spełniać meble medyczne w placówkach opieki zdrowotnej dzieci?

Meble medyczne umieszczane w gabinetach dla dzieci, np. w gabinecie pediatrycznym, w sali szpitalnej na oddziale dziecięcym czy na sali porodowej muszą wyróżniać się wysoką jakością wykonania. Noworodki i dzieci to grupa pacjentów, która wymaga specjalnej troski. Aby zapewnić najwyższe standardy usług i higienę, niezwykle ważne jest, aby meble i akcesoria były produkowane wyłącznie przez sprawdzonych i certyfikowanych producentów, takich jak U.B.M. KOTASIŃSKA.

 

Łóżka, szafki i inne meble do gabinetów dla dzieci powinny być wykonane ze stali, tworzywa ABS lub HPL oraz posiadać chromowane elementy wykończenia. Zastosowanie takich materiałów do produkcji zapewnia trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale też chemiczne. Obicia mebli powinny być wykonane z nieorganicznej tapicerki bezszwowej, która umożliwia skuteczną dezynfekcję dzięki gładkiej i łatwo zmywalnej powierzchni. W salach o podwyższonym standardzie warto dopasować do siebie kolorystyczne wszystkie elementy wyposażenia.

 

Spójność i harmonię można osiągnąć, wybierając kolory obić w takim samym kolorze. Ten prosty zabieg nie będzie dekoncentrował dzieci, a pomoże się uspokoić zdenerwowanym rodzicom oraz stworzyć profesjonalny gabinet dla dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]