Podejrzewasz u siebie depresję? Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji

0
967
depresja

Depresja jest jedną z najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych i może przydarzyć się dosłownie każdemu. Jednocześnie typowe objawy związane z tym stanem często są bagatelizowane lub mylone z przygnębieniem. Warto pamiętać, że nieleczona depresja może być naprawdę niebezpieczna. Sprawdź, jak należy postępować, gdy zaczynasz podejrzewać u siebie depresję.

Obserwuj swój stan psychiczny

W pierwszej kolejności warto poświęcić więcej czasu i uwagi swojemu zdrowiu psychicznemu. Nie zawsze przygnębienie, smutek czy też płaczliwość oznaczają wystąpienie depresji. Ponadto u niektórych osób z depresją mogą pojawić się zupełnie inne objawy, które niekoniecznie od razu kojarzą się z tą podstępną chorobą. Bardzo często jako pierwsze mogą wystąpić zmęczenie, zmiany apetytu, utrata zainteresowań, zaburzenia snu czy też problemy z koncentracją.

Dobrym pomysłem może być zapisywanie swoich myśli i obserwacji własnego stanu. W ten sposób można łatwiej zauważyć pewne utrzymujące się, niepokojące symptomy. Jeśli objawy są obecne przez co najmniej dwa tygodnie lub nasilają się, to zdecydowanie warto zasięgnąć porady specjalisty. Na swój stan powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby, które mają w rodzinie przypadki tej choroby, miały już epizody depresyjne lub doświadczyły w ostatnim czasie trudnych przeżyć.

Zrób profesjonalny test psychologiczny

W samodzielnej diagnozie może również pomóc zrobienie testu psychologicznego online na jednej ze stron prowadzonych przez profesjonalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście takie rozwiązanie może nie sprawdzić się u niektórych osób, zwłaszcza jeśli mają tendencję do manipulowania własnymi odpowiedziami. Często jednak taki bezpłatny test na depresję potwierdza podejrzenia i jest impulsem do rozpoczęcia leczenia.

W ramach przygotowań do zmierzenia się z pytaniami warto postarać się o odpowiednie warunki. Hałas, obecność innych osób czy też brak poczucia bezpieczeństwa mogą utrudnić wsłuchanie się we własne uczucia. To z kolei może mieć spory wpływ na wynik testu psychologicznego. 

Większość takich formularzy nie wymaga dużo czasu, co jest ważne dla osób odczuwających brak energii i mających problemy z koncentracją.

Umów się na spotkanie ze specjalistą

Jeśli obserwacja i test psychologiczny wskazują na możliwość występowania depresji, to warto jak najszybciej skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą. Im szybciej rozpocznie się terapię, tym większa jest szansa na szybki powrót do stanu równowagi psychicznej. Do specjalisty należy zgłosić się niezwłocznie zwłaszcza wtedy, gdy nastąpiło gwałtowne nasilenie objawów lub pojawiły się myśli samobójcze.

Dla wielu osób cierpiących na depresję dotarcie na wizytę w gabinecie psychoterapeuty lub psychiatry może być sporym wyzwaniem. W takiej sytuacji strzałem w dziesiątkę mogą okazać się konsultacje online z jednym ze specjalistów współpracujących z siecią klinik PsychoMedic. Dzięki terapii online można zachować ciągłość spotkań, a także zapewnić sobie komfortowe warunki, które mają pozytywny wpływ na proces leczenia depresji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]