Profilaktyka raka piersi – jakie badania warto robić?

0
1339
Profilaktyka raka piersi

Dla każdej kobiet niezwykle istotne powinno być dbanie o swoje zdrowie. Regularne wizyty u lekarza, zwłaszcza ginekologa, pozwalają rozpoznać i wyeliminować wiele nieprawidłowości. Szczególnie ważna jest profilaktyka chorób piersi. Jakie badania należy robić?

USG piersi

Podstawą dbania o zdrowie do około 45. roku życia powinno być badanie USG piersi. Wskazane jest przeprowadzanie go przynajmniej 1-2 razy w roku. Badanie to trwa zaledwie kwadrans, przebiega bezboleśnie, jest też całkowicie nieinwazyjne. Lekarz dotyka głowicą skóry na piersiach, obserwując jednocześnie obraz z wnętrza na swoim monitorze. USG pozwala szybko zauważyć wiele niepokojących zmian. Spora grupa kobiet dzięki takiemu badaniu podjęła natychmiastowe leczenie groźnych chorób, m.in. nowotworu. Warto pamiętać, że wczesne działanie znacznie zwiększa skuteczność terapii. Dzięki tak prostemu badaniu, jakim jest USG piersi, można uratować swoje zdrowie i życie.

Mammografia

Podobnie jak badanie usg piersi, również mammografia jest metodą wczesnego rozpoznawania chorób, zwłaszcza raka sutka. U pacjentek, które przekroczyły 50. rok życia, to właśnie to badanie zaleca się najczęściej. Mammografia polega na wykorzystywaniu promieni rentgenowskich w celu zrobienia zdjęć w obrębie sutków. W tym wypadku także wszystko przebiega komfortowo – prześwietlenie nie sprawia żadnego bólu ani nie trwa długo. U kobiet po czterdziestce mammografia i USG piersi często wykonywane są na zmianę. Ważne, by przeprowadzać tego typu kontrole systematycznie i nie zwlekać zbyt długo z umówieniem się na wizytę.

Biopsja

O ile USG piersi i mammografia są badaniami nieinwazyjnymi, to w przypadku biopsji sprawa wygląda już nieco inaczej. Całość polega na pobraniu za pomocą igły niewielkiego wycinka tkanki lub komórek gruczołu. Fragment ten poddawany jest następnie badaniu histopatologicznemu. Na biopsję kieruje się najczęściej te pacjentki, u których prześwietlenie lub USG piersi wykazały jakieś niepokojące zmiany.

Ile kosztuje USG piersi, mammografia lub biopsja?

Dla pacjentek, które nie chcą lub nie mogą badać się bezpłatnie w ramach NFZ, ważną informacją jest cena poszczególnych badań. Najdroższa jest biopsja, której średni koszt to kilkaset złotych. Cena może też dochodzić do nawet 2000 zł. A ile kosztuje USG piersi i mammografia? W tym wypadku jest znaczniej taniej. Każde z tych badań to wydatek od ok. 40 zł do maksymalnie 200 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]