Rozszerzone naczynka na nogach – jak sobie z nimi radzić?

0
1665
Rozszerzone naczynka na nodze

Rozszerzone naczynka na nogach – zwane również teleangiektazjami lub pajączkami – to problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny. Zwłaszcza zmagające się z nim kobiety odczuwają duży dyskomfort: wstydzą się założyć kostium kąpielowy czy krótkie spodenki. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna zna skuteczne sposoby na pajączki – jednym z nich jest zamykanie naczynek przy pomocy lasera.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są teleangiektazje,
  • jakie są ich przyczyny,
  • na czym polega laserowe zamykanie naczynek.

Rozszerzone naczynka, czyli teleangiektazje, wenulektazje lub pajączki naczyniowe – to początkowo pojedyncze poszerzenia śródskórnych naczyń krwionośnych, które z czasem łączą się w skupiska o różnej wielkości, przypominające na pierwszy rzut oka pajęcze sieci. Zazwyczaj są umiejscowione na udach, od ich zewnętrznej strony, bardzo często występują symetrycznie na obu kończynach.

W większości przypadków rozszerzone naczynka na nogach są jedynie problemem estetycznym. Czasami jednak teleangiektazje współistnieją lub są pierwszym objawem poważnych chorób żylnych. Dlatego nie powinno Cię dziwić, jeśli lekarz przed zaproponowaniem konkretnej metody leczenia zleci Ci wykonanie szczegółowej diagnostyki, przede wszystkim – USG układu żylnego metodą Dopplera. Badanie pozwala wykluczyć ewentualne występowanie niewydolności układu żył powierzchownych i/lub głębokich. Według statystyk mniej lub bardziej zaawansowane stadia tej choroby stwierdza się u około 30% pacjentów z pajączkami kończyn dolnych.

Teleangiektazje – co trzeba o nich wiedzieć?

Teleangiektazje mogą mieć różną średnicę – te o średnicy przekraczającej 0,4 mm są wyczuwalne podczas badania, a lekarz może zauważyć, że naskórek znajdujący się nad nimi jest lekko uwypuklony. W większości przypadków uniesienie kończyny sprawia, że sieć rozszerzonych naczynek staje się bledsza – jeśli mimo wszystko naczynie nie opróżnia się po podniesieniu nogi lub uciśnięciu go przez lekarza, a przyjmuje ciemniejszy kolor, prawdopodobnie w jego świetle utworzył się skrzep.

Wyróżnia się:

  • teleangiektazje pierwotne – rozwijają się np. u kobiet w ciąży oraz osób w podeszłym wieku, nie można im zapobiec,
  • teleangiektazje wtórne – spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem odpowiedniej pielęgnacji skóry, nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, przebytymi wcześniej chorobami skóry.

Zamykanie naczynek laserem

Jedną z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia tego problemu jest laserowe zamykanie naczynek. W Klinice Medycyny Estetycznej ESTELL w Warszawie wykorzystujemy w tym celu laser z głowicą neodymowo-yagową. Emitowane przez urządzenie światło dociera głęboko do naczyń, gdzie absorbuje je barwnik zawarty w czerwonych krwinkach. Następnie przekształca się w energię cieplną – pod wpływem ciepła z tkanki odparowuje woda, a suche naczynko jest wchłaniane przez organizm.

Co ważne, usuwanie naczynek laserem jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym. Dzięki głowicy wyposażonej w innowacyjny system chłodzenia pacjent jest w pełni chroniony przed poparzeniem, a zabieg nie jest bolesny. Oczywiście należy przy tym pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach. Procedur z wykorzystaniem laserów nie wykonuje się m.in. u pacjentów w trakcie terapii retinoidami oraz lekami światłouczulającymi, z aktywnymi infekcjami skóry oraz z niektórymi chorobami skóry (liszaj płaski, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry).

Źródła:

http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2014/1/48_1_38_2014.pdf

https://podyplomie.pl/chirurgia/14777,metody-leczenia-teleangiektazji

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakijaż z Makeup Revolution
Następny artykułJak nosić złote łańcuszki?

Samotna marzycielka, uwielbiam tematykę urodowo-zdrowotno-sportową. Kocham fitness i jazdę na rowerze. Pracuje jako maniciurzystka.