Znieczulenie u dentysty a karmienie piersią

0
5753
Znieczulenie u dentysty a karmienie piersią

Każda mama ma naturalny lęk o zdrowie swojej pociechy. To dlatego często rezygnujemy z leczenia zębów w znieczuleniu. Czy faktycznie powinnyśmy mieć powody do obaw? Niepokój wzbudza szczególnie myśl, iż leki znieczulające mogą uszkodzić rozwijające się narządy wewnętrzne płodu czy wręcz doprowadzą do poronienia. Z kolei młode mamy, które przywitały już swoje maluszki na świecie, boją się karmić piersią, by nie zaszkodzić dziecku.

Niestety, ale wiele kobiet posiada mylne informacje zaczerpnięte z niewiarygodnych źródeł. Mity są powielane, a w efekcie rezygnujemy z dbania o swoje zdrowie i unikamy wizyt u dentysty ze strachu.

Jednym z takich mitów jest ten, który głosi, że po wizycie u dentysty konieczne jest odciągnięcie pokarmu i wylewanie mleka – jedynie po upływie jakiegoś czasu możemy nakarmić dziecko. Nic bardziej mylnego. Czy zatem zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu są bezpieczne dla kobiet w okresie laktacji?

Czy znieczulenie stomatologiczne jest przeszkodą?

Należy podkreślić, że znieczulenie miejscowe u dentysty nie stanowi żadnej przeszkody w karmieniu piersią. Przed wizytą u stomatologa wystarczy poinformować o tym, że karmimy dziecko, a wtedy otrzymamy zastrzyk bez adrenaliny.

Mama nie powinna ignorować bólu zęba, gdyż chory ząb to stan zapalny, który w efekcie może doprowadzić do groźnych konsekwencji, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Znieczulenie bez adrenaliny pozwala na normalne nakarmienie dziecka w momencie, gdy zacznie odpuszczać, czyli np. wróci czucie w języku. Następuje to przeważnie chwilę po zakończonym zabiegu.

Znieczulenie z adrenaliną

Jeżeli z jakiegoś powodu mama karmiąca piersią otrzyma znieczulenie z adrenaliną, nie będzie konieczne wylewanie mleka. W tym przypadku należy poczekać, aż środek przeciwbólowy zacznie opuszczać nasz organizm. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że tuż po otrzymaniu znieczulenia mama będzie musiała nakarmić dziecko, może być ono bardziej pobudzone. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Jednak gdyby taka sytuacja pojawiła się stomatolog udzieli niezbędnych porad, które z pewnością wyjaśnią wszelkie wątpliwości każdej mamy.

Nie chodzi wyłącznie o wizyty u stomatologa. Jeśli poddajemy się innemu zabiegowi i istnieje konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego lub ogólnego, można nakarmić dziecko, gdy mama będzie w stanie to zrobić.

karmienie piersią

Czy istnieje zagrożenie zdrowia dziecka?

W Internecie można znaleźć wiele opinii przerażonych mam, które obawiają się znieczulenia. Zaufany stomatolog nie zrobi niczego wbrew naszej woli i cierpliwie objaśni przebieg zabiegu dentystycznego. Specjaliści wykazują się ogromną empatią i rozumieją obawy mam, dlatego nie musimy martwić się na zapas.

To, co należy wyraźnie podkreślić, to fakt, że badania pokazują, iż nie ma negatywnego wpływu na płód podawanych miejscowo leków do znieczulania zębów. W trakcie trwania ciąży – w I trymestrze – kobieta nie powinna przyjmować żadnych preparatów, gdyż jest to okres organogenezy, czyli – mówiąc prościej – kształtowania się dziecka. Podczas karmienia piersią, nie istnieje żadne zagrożenie.

Znieczulenia zębów a laktacja

Istnieje powszechne przekonanie wśród pań karmiących piersią, iż środek znieczulający, który zostanie podany podczas zabiegu, w jakiś sposób przedostanie się do pokarmu i “zatruje” organizm dziecka. Efektem są kolki czy wymioty. Jest to mit.

Nie ma negatywnego wpływu minimalnych ilości leków znieczulających na dziecko. Jeśli jednak mamie zależy na ograniczeniu ilości leku, która dotrze do maleństwa, warto poprosić o podanie artykainy. Działa silniej, choć podaje się jej mniej.

To, co jest ważne, to to, by nie zaniedbywać leczenia mamy ze względu na to, że karmi ona piersią. Nie ma także konieczności odstawiania dziecka od piersi ze względu na branie lekarstw. Według badań, większość leków jest bezpieczna dla kobiet karmiących.

Kiedy podać?

W stanie wyższej konieczności, czyli np. podczas bólu zęba, zapalenia nerwu, zapaleń ropnych. Nie można wtedy unikać leczenia. Dobry stomatolog zapewni kompleksową opiekę i wyjaśni wszelkie przeciwwskazania. Stan zapalny to ognisko rozsiewu bakterii po całym organizmie kobiety. Mogą one dotrzeć także do dziecka.

Jest to szczególnie niebezpieczne podczas ciąży, gdyż każdy stan zapalny może się skomplikować, nawet do rangi zagrożenia życia kobiety. Nie można doprowadzać do tego typu sytuacji. W tym przypadku czekanie na zakończenie I trymestru ciąży jest bardzo nierozsądne. Niektóre zabiegi stomatologiczne można odłożyć na okres po porodzie, jednak nie ma przeciwwskazań, by unikać wizyt u dentysty podczas karmienia piersią.

zabiegi dentystyczne w znieczuleniu w okresie karmienia piersią

Alternatywy dla leków

Jeżeli z jakichś przyczyn nie chcemy lub nie możemy brać konkretnych lekarstw, warto poszukać alternatywy. Zaufany lekarz, dentysta, skutecznie podsunie właściwe rozwiązanie. Warto dodatkowo zapoznać się z dołączoną ulotką, by mieć pewność, że lek nie stanowi zagrożenia.

Z pewnością nie można stosować żadnych leków na własną rękę – szczególnie w okresie laktacji. Każdy lek to substancja chemiczna, dlatego należy przykładać szczególną uwagę do tego, co przyjmujemy.

Choć lista preparatów zakazanych podczas karmienia ciążą nie jest długa, zawsze przydadzą się dodatkowo środki ostrożności. W razie potrzeby, możemy udać się do lekarza rodzinnego czy skonsultować wizytę ze stomatologiem. Specjaliści z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.

Leczenie zęba bez znieczulenia

Oczywiście stomatolog może nie podać znieczulenia, jeśli sobie tego nie życzymy. Jest to alternatywa. Należy jednak pamiętać, że przeważnie ból, np. w trakcie wiercenia zęba z nerwem, jest bardzo intensywny. Może on wywołać stres i reakcję obronną, co odbije się na zdrowiu dziecka. To właśnie wtedy wydzielają się ogromne ilości adrenaliny, która z kolei działa obkurczająco na macicę i dociera do dziecka.

Jeśli mamy wątpliwości co do przyjmowania znieczulenia w okresie laktacji należy je niezwłocznie omówić z doświadczonym stomatologiem. Profesjonalny specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości i przekaże niezbędne informacje.

[Głosów:11    Średnia:3.1/5]