Co należy wiedzieć o nużeńcu oka?

0
1188
Co należy wiedzieć o nużeńcu oka

Nużeniec oka to poważny problem, który niesie za sobą wiele objawów. Podpowiadamy,  czym się charakteryzuje oraz jakie kroki warto poczynić, aby rozpocząć skuteczne leczenie. Poznaj szczegółowe informacje i zapomnij o kłopotach ze wzrokiem!

Czym jest nużeniec oka?

Nużeniec to pasożyt, który żyje na skórze człowieka i wywołuje zakażenie skóry, powiek oraz spojówek. Można się nim zarazić poprzez kontakt z zakażoną odzieżą czy pościelą. Ponadto nie powinno się stosować tych samych kosmetyków (np. kremów czy tuszów do rzęs). Niekiedy do zakażenia może dojść również w niesprawdzonych gabinetach kosmetycznych, gdzie korzysta się z niewysterylizowanych narzędzi czy ręczników. 

U człowieka występuje nużeniec ludzki, który bytuje w powiekowych gruczołach Zeissa, mieszkach włosowych skóry oraz działa na skórę alergizująco. Wówczas może dochodzić do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Natomiast nużeniec krótki zamieszkuje gruczoły w skórze powiek i doprowadza do ich zatkania. Powoduje on również zespół suchego oka. Na szczęście dzisiejsza medycyna zna skuteczne sposoby na walkę z tym problemem. Wystarczy odwiedzić Warszawski Szpital Okulistyczny, który cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród pacjentów i skonsultować się z tutejszymi specjalistami. W ten sposób uzyskasz oczekiwaną pomoc.

Objawy zakażenia nużeńcem oka

Objawy mogą różnić się intensywnością, a wiele zależy od odporności pacjenta. Najczęściej symptomy obejmują pieczenie, łzawienie, uczucie łaskotania, suchość oczu czy przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Ponadto może pojawić się niewydolność gruczołów Meiboma, wtórny zespół suchego oka, nawracające gradówki i jęczmienie. Osoby z nużeńcem często skarżą się również na pieczenie, świąd, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienie oczu czy nieprawidłowy wzrost rzęs lub ich wypadanie. Ponadto może pojawić się trądzik różowaty czy zmiany łojotokowe skóry. Szczegółowe informacje na temat nużeńca oka poznasz na stronie Warszawskiego Szpitala Okulistycznego. Zdecydowanie warto tam zajrzeć. 

Diagnostyka i leczenie

Nużycę można zdiagnozować przez badanie rzęs pod mikroskopem. W tym celu pobiera się ich kilka z jednego i drugiego oka. Wynik badania dostępny jest już po 15 minutach. Pacjenci nie powinni nakładać kosmetyków na rzęsy i powieki w dniu badania. Leczenie odbywa się pod kontrolą specjalisty przy zachowaniu odpowiedniej higieny brzegów powiek. Warto sięgnąć po specjalne chusteczki z substancją dezaktywującą nużeńca. Należy również pamiętać o lekach w formie maści. 

Pamiętaj, że w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym pracują prawdziwi eksperci, którzy do absolutnej perfekcji opanowali zagadnienia związane z leczeniem tego typu schorzeń. Przekonało się już o tym wielu pacjentów, którzy dziś mogą cieszyć się doskonałym wzrokiem. Dołącz do nich i wybierz sprawdzone rozwiązanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]