Często słyszy się w reklamach o wartościowych funkcjach, jakie posiada melatonina. Tabletka na sen, koniec z bezsennością – to między innymi te slogany dotyczą melatoniny i jej nieocenionych w tym temacie wartości. Czym tak właściwie jest melatonina i co kryje się za jej tajemniczą nazwą? Jakie jest działanie tego środka i czy melatonina opinie zbiera złe, czy raczej dobre.
Co to jest melatonina i kiedy się ją stosuje?
Melatonina to nic innego jak hormon, który jest pochodną serotoniny. Hormon ten wydzielany jest przez szyszynkę, która umiejscowiona jest w centralnym miejscu mózgu. Tak jak już było wspomniane wyżej, melatonina odpowiada za tak zwany dobry sen, czyli jej zadaniem jest regulowanie rytmu snu, jego natężenia, a także stosowana jest na zmiany hormonalne – zwłaszcza te w cyklu rozrodczym. To znaczy, że najczęściej wykorzystywana jest przy problemach z przedwczesnym dojrzewaniem, które może niekorzystnie wpłynąć na bezpłodność w stosunkowo młodym wieku.
Plusy i minusy stosowania melatoniny
Melatonina w codziennym obiegu dostępna jest jednak przede wszystkim w produkcji środków na bezsenność. Sprawia, że w przypadku ciągłego i długotrwałego zaburzenia snu, w razie potrzeby ułatwia zasypianie i sprawia, że śpimy spokojnie. Melatonina opinie zbiera różne. Jak każdy lek stosowany doraźnie może powodować rozmaite skutki uboczne. Podstawową cechą na plus jest efekt jej działania – pozytywny, spełniający oczekiwania i rzeczywiście pomagający w zaśnięciu i głębokim śnie. Efektem minusowym jest brak tak zwanej fazy REM, która wycisza umysł, odpowiada za regenerację układu nerwowego i pamięć. To oznacza, że człowiek po zażyciu melatoniny nie odpoczywa w pełni, a po przebudzeniu może mimo to czuć się zmęczony, rozdrażniony i rozkojarzony, a coś takiego może dziać się zwłaszcza przy dłuższym zażywaniu tego środka. Poza tym melatonina – jak zresztą każdy lek długotrwale użytkowany – może doprowadzać do uzależnień i co za tym idzie, przystosowania organizmu do działania melatoniny.
Mimo, że melatonina opinie ma różne, to jednak trzeba pamiętać, że na ogół jest ona bardzo dobrze przyswajalna przez organizm, a jej skutki uboczne i niepożądane pojawiają się zazwyczaj bo długotrwałym jej stosowaniu. Melatonina nie jest rozwiązaniem dla osób przewlekle cierpiących na uporczywą, wyniszczająca bezsenność. Stosuje się ją zazwyczaj u osób, które mają chwilowe problemy ze snem spowodowane stresem, zmienną pracą, czy zmianą stref czasowych, związaną przede wszystkim z podróżami. W przypadku bezsenności pacjent powinien swój problem skonsultować z lekarzem, pod którego fachowym okiem zostaną dobrane odpowiednie środki.