Etykiety drukowane cyfrowo jako rozsądna kosztowo alternatywa dla druku fleksograficznego

0
1401
Etykiety drukowane cyfrowo jako rozsądna kosztowo alternatywa dla druku fleksograficznego

Etykiety samoprzylepne zdobią każdy niemal produkt kosmetyczny na rynku. Etykieta niesie treści informacyjne, ale jest również wspaniałą ozdobą.

Etykiety samoprzylepne- technologie produkcji.

Tradycyjnie wydruk etykiet samoprzylepnych prowadzony był (i cały czas jest) w drukarniach fleksograficznych. Druk w tej właśnie technologii gwarantuje najwyższą jakość wykonania (porównywalną z drukiem off-setowym), bardzo szybką produkcję oraz dużą efektywność kosztową w przypadku wysokich nakładów. Wydruk w technologii fleksograficznej wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, indywidualizowanych dla każdego rodzaju produkcji. Narzędzia to to płyty fotopolimerowe oraz wykrojniki. Zakup tych narzędzi jest stosunkowo dużym wydatkiem, szczególnie w przypadkach, kiedy nakłady produkcyjne nie są wysokie.

Alternatywną formą produkcji etykiet samoprzylepnych jest ich wydruk na maszynach cyfrowych. Cyfrowy wydruk etykiet posiada zdecydowaną zaletę w postaci braku konieczności zastosowania narzędzi potrzebnych do podjęcia produkcji. Jakość oferowana przez producentów maszyn cyfrowych do zadruku etykiet staje się bardzo wysoka. Ich szybkość, chociaż nie tak imponująca jak w przypadku maszyn analogowych jest również dość duża, a możliwość zastosowania ponad 85% barw z palety PANTON czyni z tej właśnie technologii ciekawą alternatywę.

Trzecią formą zadruku etykiet jest zadruk z wykorzystaniem kolorowych drukarek etykiet. Ta forma jest szczególnie polecana w przypadku etykiety samoprzylepnej drukowanej w bardzo małych nakładach. Produkcja tego typu etykiet odbywa się w miejscu ich użytkowania, a sam nadruk następuje na etykiecie czystej o zadanym już kształcie.

Druk etykiet na produkty kosmetyczne- na co zwrócić uwagę?

Podstawowym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć każdy producent artykułów kosmetycznych jest pytanie dotyczące nakładów etykiet, które zamierza drukować. Silny rozwój linii kosmetycznych z grup biokosmetyków niesie ze sobą znaczne ograniczenie liczebności partii produkcyjnej. Jako ogólną regułę można przyjąć, ze produkuje się bardziej liczne wersje, ale w mniejszych nakładach. W związku z tym trendem coraz właściwsze staje się pytanie, czy nie najlepszym rozwiązaniem jest zmiana technologii wydruku na wydruk cyfrowy. Cyfrowy zadruk etykiet niesie ze sobą jeszcze jedną znaczącą korzyść- możliwość personalizacji każdej niemal etykiety. Personalizacja to nic innego jak możliwość zawarcia indywidualnych danych na każdej etykiecie (bez konieczności zakupu indywidualnej przygotowalni).

Oprócz zagadnień związanych z nakładem produkcyjnym, należy również rozważyć na jakim materiale ma być stworzona etykieta. Można wybierać spośród dużej liczby różnorodnych folii i papierów samoprzylepnych. Każdy materiał powinien być dobrany do konkretnego produktu, sposobu jego przechowywania i rodzaju opakowania.

HIT-Kody Kreskowe- Twoja drukarnia etykiet.

Poznańska drukarnia HIT-Kody drukuje etykiety samoprzylepne w technologii fleksograficznej oraz cyfrowej. Nasza produkcja podlega 100% kontroli wizyjnej, a wśród naszych Klientów odnajdziesz dziesiątki producentów artykułów kosmetycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]