Jak spać, aby się wyspać i zregenerować?

0
896
Regenerujący sen to podstawa dobrego funkcjonowania
fot. Pixabay.com

Jeśli brakuje nam dobrego, nieprzerywanego, regeneracyjnego snu, czujemy się bardzo zmęczeni, rozdrażnieni i tak naprawdę od rana mamy zepsuty cały dzień. Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jak więc zadbać o to, aby był dla nas odpowiedni?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/sen-jak-spac/

Jak długo powinniśmy spać?

O tym, jak długo powinniśmy spać, decydujemy tak naprawdę sami. Najlepiej poprzez doświadczenie i obserwowanie własnych reakcji. Jednak im intensywniej żyjemy w ciągu dnia, tym bardziej potrzebujemy regenerującego snu. Warto wiedzieć, że młodzi ludzie, w wieku dorastania, potrzebują znacznie więcej snu niż osoby dorosłe. Ich organizm jest ciągle w fazie wzrostu i rozwoju, która znacznie uaktywnia się właśnie podczas spania. Szczególne znaczenie ma to w rozwoju układu nerwowego nastolatków. Z kolei w przypadku seniorów dzieje się odwrotnie – wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na sen, dlatego też osoby starsze często budzą się o świcie. Natomiast potrzebują wcześniej położyć się spać i w przeciwieństwie do osób młodszych nie mają w zwyczaju kłaść się spać późną nocą.

Dodajmy również, że według naukowców 7 godzin snu to ilość optymalna. Warto również wiedzieć, że nasz organizm najlepiej się regeneruje między 22 a 6 rano.

Najlepsze sposoby na dobry sen

Jak spać, aby się wysypiać? Jest na to kilka dobrych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o naszą wygodę i to, na czym śpimy. Właściwy materac zadecyduje o tym, czy obudzimy się wyspani i zregenerowani. Dlatego też nie może on być zbyt miękki, ani zbyt twardy. Warto więc jego specyfikę dopasować do własnych upodobań.

Ponadto na dwie godziny przed zapadnięciem w sen powinniśmy ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Dużo mówi się dziś o wpływie tak zwanego niebieskiego światła, emitowanego przez te urządzenia, na pracę naszego mózgu oraz na produkcję melatoniny, która ma niebagatelny wpływ na to, czy się wysypiamy. Urządzenia emitujące niebieskie światło znacznie tę produkcję ograniczają, powodują również trudności w zasypianiu.

Zamiast tego warto zastosować metody, które produkcję melatoniny ułatwią. Dobrym rozwiązaniem będą więc ćwiczenia relaksacyjne, joga czy medytacja. Lepsza od smartfona czy tabletu będzie również książka, która pomoże nam wyciszyć umysł i uspokoić myśli.

Zobacz też: http://www.blognazdrowie.pl/jak-trenowac-w-domowych-warunkach/

[Głosów:0    Średnia:0/5]