Nieleczona i zaniedbana otyłość to ogromne problemy dla organizmu i ryzyko poważnych powikłań. Rozwój tej ciężkiej, przewlekłej choroby wiąże się przede wszystkim z nieprawidłowo zbilansowaną dietą, ale także z niewłaściwym trybem życia. Warto więc jej zapobiegać, a gdy jest już na to za późno, należy otyłość jak najszybciej leczyć.
Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/powiklania-otylosci/
Powikłania otyłości, które występują najczęściej
Cukrzyca typu 2
Pojawia się aż u 9 na 10 osób, zmagających się z otyłością. Na rozwój cukrzycy typu 2 ma ogromny wpływ sposób odżywiania się. Między innymi niewłaściwie zbilansowana dieta, bogata w cukry proste, to nadmiar glukozy w organizmie. Trzustka, która produkując insulinę, próbuje poradzić sobie z tym nadmiarem, w końcu staje się niewydolna. Ilość insuliny jest niewystarczająca i w organizmie dochodzi do zaburzenia przemiany cukrów.
Nadciśnienie tętnicze
Dotyka również osób szczupłych, jednak trzy razy częściej pojawia się u pacjentów z otyłością. Tkanka tłuszczowa, wyposażona w drobne naczynia włosowate, to duże obciążenie dla serca, które tymi naczyniami musi przepychać krew. Układ krwionośny musi włożyć więcej wysiłku w pompowanie krwi przez drobne naczynia, dlatego też dochodzi do zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych.
Miażdżyca
O miażdżycy mówimy wówczas, gdy tak zwane blaszki miażdżycowe, złożone m.in. z lipidów, cholesterolu, tkanki łącznej, osadzają się na ścianach tętnic i zmniejszają ich światło. W ten sposób przepływ krwi przez tętnice zostaje znacznie utrudniony. Pojawia się stan zapalny, a zmiany miażdżycowe prowadzą do jeszcze większych powikłań.
Choroba wieńcowa, zawał serca oraz udar mózgu
Miażdżyca naczyń serca oraz przerost mięśnia sercowego są bezpośrednią przyczyną choroby wieńcowej u osób otyłych. Serce, które musi pompować krew także przez tkankę tłuszczową, zwiększa wówczas znacznie swój wysiłek i w ten sposób dochodzi do przerostu mięśnia sercowego. Przerośnięty mięsień sercowy potrzebuje z kolei znacznie więcej tlenu. Zajęte jednak przez miażdżycę naczynia wieńcowe nie są w stanie wraz z krwią dostarczyć takich ilości tlenu, jakich potrzebuje serce. Skutkiem takiego stanu jest zawał serca.
W podobnej sytuacji jest mózg, gdy przez miażdżycę zajęte zostaną tętnice, doprowadzające do niego krew. Jeśli ich światło jest zbyt wąskie, przepływ zostaje znacznie utrudniony. W ten sposób dochodzi do udaru niedokrwiennego.
Ponadto otyłość prowadzi również do zburzeń pracy układu oddechowego, nowotworów oraz chorób, związanych ze znacznym przeciążeniem stawów.
Jak otyłość wpływa na zdrowie psychiczne?
To tak naprawdę temat rzeka i trudno jest stwierdzić, na jak wiele obszarów, związanych z psychiką może wpływać otyłość. Wystarczy tutaj wymienić brak pewności siebie, duże kompleksy, ostracyzm społeczny. Takie stany łatwo prowadzą do depresji i innych schorzeń psychicznych. Dlatego otyłość jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i młodzieży, kiedy jeszcze zdanie i akceptacja ze strony rówieśników mają ogromne znaczenie dla samooceny i poczucia własnej wartości.
Zobacz też: http://www.blognazdrowie.pl/diagnoza-typy-i-przyczyny-otylosci-u-dzieci-i-mlodziezy/