Miłorząb japoński – dlaczego jest tak cenny dla naszego zdrowia?

0
1647

Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński, często występuje jako składnik naturalnych preparatów o właściwościach leczniczych. Pomimo swojej nazwy, w rzeczywistości pochodzi z Chin. W ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Dlaczego jest tak cenny?

O naturalnej sile miłorzębu dwudzielnego może świadczyć sam fakt, że jego gatunek istnieje na naszej planecie nieprzerwanie od ponad 150 milionów lat – zawdzięcza to szczególnie wysokiej odporności. Swoją noc czerpie z ponad 60 cennych dla nas substancji bioaktywnych, takich jak np. laktony terpenowe, ginkgolidy, bilobalidy czy glikozydy flawonowe miłorzębu. Trudno więc dziwić się, że jest tak często wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Długowieczna roślina sprowadzona do Europy w XVIII wieku do dziś cieszy się popularnością, a naukowcy wykazują coraz więcej powodów, dla których powinniśmy stosować stworzone na jej bazie preparaty.

Wśród najważniejszych właściwości leczniczych miłorzębu wychwala się przede wszystkim jego zbawienny wpływ na układ krwionośny. Stosowanie wewnętrzne może zapobiec udarom mózgu poprzez obniżenie ciśnienia krwi i wyrównanie poziomu cholesterolu oraz skutecznie wspiera funkcje umysłowe; zewnętrzne natomiast doskonale służy cerze naczynkowej. Kobiety wyjątkowo chwalą sobie jego właściwości antycellulitowe oraz fakt, że skutecznie przeciwdziała objawom zespołu napięcia przedmiesiączkowego; mężczyźni natomiast twierdzą, że miłorząb poprawia potencję. To jeszcze nie wszystko, bowiem ta niezwykła roślina służy ludziom w każdym wieku. Szczególnie przydatna może okazać się także w przypadku osób starszych – znacznie łagodzi bowiem wszelkie objawy demencji, a nawet objawy Alzheimera.

W jaki sposób zatem powinniśmy rozpocząć stosowanie preparatów na bazie miłorzębu japońskiego? W aptekach z łatwością znajdziemy kapsułki zawierające wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, takie jak np. Bilobil, Ginkofar czy Tanakan. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z grupą przeciwwskazań do ich stosowania. Tego typu suplementów powinny bezwzględnie unikać kobiety w ciąży i osoby zażywające na co dzień leki przeciwdrgawkowe lub przeciwzakrzepowe oraz pacjenci zmagający się z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKawa w codziennej diecie
Następny artykułNaturalna pielęgnacja twarzy

Samotna marzycielka, uwielbiam tematykę urodowo-zdrowotno-sportową. Kocham fitness i jazdę na rowerze. Pracuje jako maniciurzystka.