Naczyniak płaski – sprawdź, jak możesz z nim walczyć!

0
3573

Zdarzyło Ci się zauważyć na skórze swojego dziecka groźnie wyglądające plamy niewiadomego pochodzenia? Nie bagatelizuj ich! To może być naczyniak płaski, który jest bardzo niebezpieczny. Dowiedz się więcej o jego cechach charakterystycznych oraz sposobach leczenia.

Czym właściwie są naczyniaki płaskie?

Naczyniaki to inaczej zmiany naczyniowe, które składają się z nieprawidłowo rozszerzonych naczyń krwionośnych. Mogą występować zarówno u dorosłych, jak i dzieci, mieć charakter łagodny lub złośliwy,a wszystko zależy od ich formy. Rozróżniamy między innymi:

  • naczyniaki jamiste,
  • naczyniaki limfatyczne,
  • naczyniaki włośniczkowe,
  • naczyniaki gwiaździste,
  • obłoniaki złośliwe,
  • naczyniakomięsaki krwionośne,
  • naczyniaki płaskie.

Te ostatnie są podstawową formą naczyniaka, pojawiającą się najczęściej u dzieci. Towarzyszą człowiekowi od urodzenia, dlatego przyczyn ich występowania często poszukuje się w genetycznym uwarunkowaniu poszczególnych Pacjentów. Jak sama nazwa wskazuje, naczyniaki płaskie charakteryzują się występowaniem płaskiej, czerwonej lub różowo-czerwonej plamy o wyraźnie odgraniczonych brzegach. Mogą także mieć bardziej intensywny odcień, podczas ogrzania, np. w trakcie upalnych dni. W przypadku dzieci są bardziej widoczne w czasie wzmożonego wysiłku, jakim jest płacz lub krzyk. Najczęściej można je spotkać na czole, karku lub powiekach. Ich największą wadą – nawet jeżeli nie są bardzo groźne – jest fakt, że nie ustępują samoistnie. Należy więc znaleźć skuteczny sposób walki z nimi.

Jak walczyć z naczyniakami?

Każda niepokojąca zmiana skórna powinna być dla nas sygnałem, że należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Nigdy nie wiadomo, czy na pewno mamy do czynienia z naczyniakiem płaskim, czy może jest to groźniejsza odmiana tego schorzenia. W przypadku, gdy naczyniak płaski wystąpi u dziecka, dobrze zastanowić się, jak go usunąć, nie powodując uszkodzenia skóry oraz nie sprawiając nadmiernego bólu. Lekarze polecają zazwyczaj metodę usuwania przy pomocy skalpela lub lasera, co gwarantuje sukces w pozbyciu się naczyniaka. Drugi sposób jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla dziecka oraz nie przynosi bólu podczas wykonywania zabiegu.  

Laser Cutera Excel V

Najskuteczniejszym sposobem walki z naczyniakiem płaskim jest terapia z zastosowaniem lasera Cutera Excel V. Dlaczego jest tak wyjątkowy? Terapia tym innowacyjnym laserem jest szybka i skuteczna, co daje mu przewagę nad innymi urządzeniami i sposobami usuwania naczyniaków. Sama procedura przeprowadzania zabiegu jest niezwykle krótka i sprawna. Nie stosuje się tu znieczulenia, bowiem urządzenie jest wyposażone w specjalną głowicę, która chroni przed poparzeniem. W trakcie wykonywania zabiegu urządzenie reaguje na wybiórcze działanie hemoglobiny, przez którą wchłaniane jest światło lasera. Powstające ciepło niszczy ściany naczyń krwionośnych oraz powoduje fotokoagulację. To procedura całkowicie bezpieczna dla Pacjenta, u którego bezpośrednio po wykonaniu laseroterapii może pojawić się niewielki obrzęk, znikający po kilku godzinach.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Miracki w Warszawie.

[Głosów:8    Średnia:2.8/5]